Ponad 62 mln złotych rządowego wsparcia na transport publiczny na Dolnym Śląsku
Ponad 62 mln złotych rządowego wsparcia na transport publiczny na Dolnym Śląsku
Województwo dolnośląskie otrzymało w tym roku w sumie 62,3 mln złotych rządowego wsparcia z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dzięki tym środkom samorządy będą mogły finansować transport publiczny, zwłaszcza na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach, które wcześniej były pozbawione regularnych połączeń. W sumie, dzięki pozyskaniu przez wojewodę dolnośląskiego dodatkowych środków na ten cel, wszystkie 64 dolnośląskie samorządy, które starały się o te środki, mają w tym roku zapewnione finansowanie.
Rządowy fundusz powstał, aby wesprzeć samorządy w organizacji publicznego transportu zbiorowego. Szczególnie ważne jest utrzymanie linii obsługujących tereny wiejskie i mniejsze miejscowości z dużymi powiatowymi miastami, gdzie znajdują się urzędy, szkoły i instytucje. Z każdym rokiem liczba beneficjentów oraz wysokość wsparcia systematycznie rośnie, co dowodzi skuteczności programu i jego realnego wpływu na życie mieszkańców.
Na Dolnym Śląsku z dofinansowanych przewozów korzysta obecnie ponad 1,6 mln osób w 120 gminach. To oznacza, że niemal połowa mieszkańców województwa ma ułatwiony dostęp do pracy, edukacji czy opieki zdrowotnej dzięki temu programowi.
W tym roku o środki aplikowały w sumie 64 samorządy, jednak w ramach podstawowego naboru, z uwagi na ograniczone fundusze, pozytywne decyzje otrzymało tylko 57 samorządów. Ostatecznie, dzięki uruchomieniu dodatkowych środków, udało się zapewnić wsparcie dla pozostałych 7 samorządów, które pierwotnie nie otrzymały dofinansowania.
– W przypadku tej dodatkowej puli rządowej pomocy decydowała kolejność zgłoszenia. Dzięki szybkim działaniom naszego urzędu już chwilę po przywitaniu nowego roku przesłaliśmy wniosek do ministerstwa i udało się pozyskać środki dla brakujących samorządów. Cieszy nas bardzo, że te 7 powiatów, które nie miały szczęśliwej końcówki starego roku, mogą powitać nowy rok z uśmiechem, mając zagwarantowane wsparcie – wyjaśnia Anna Żabska, wojewoda dolnośląski.
Wśród nich znalazły się m.in. powiat oleśnicki i powiat średzki. Obecni na briefingu przedstawiciele tych samorządów – Wioletta Efinowicz starosta oleśnicki i Sebastian Burdzy, starosta średzki podkreślali, jak ważny jest ten program dla mieszkańców.
– Te linie, których mamy dziewięć, pozwalają na dogodny i przyzwoity dojazd do siedziby powiatu, którą jest Środa Śląska, gdzie skoncentrowane są wszystkie instytucje – od urzędu skarbowego po sąd rejonowy. Więc to jest bardzo istotny, pożyteczny i pozytywny program. Liczę, że w dalszych latach będzie utrzymany i kontynuowany z korzyścią dla naszych mieszkańców – zaznacza Sebastian Burdzy, starosta powiatu średzkiego.
Aktualnie trwają procedury zawierania umów z 64 jednostkami samorządu, które otrzymają środki z tego funduszu.