Szkoły dotknięte tegoroczną powodzią będą mogły od 3 stycznia do 15 stycznia składać wnioski o doposażenie zbiorów bibliotecznych.
Łącznie na ten cel Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 150 tys. złotych.
W ostatnich tygodniach szkoły z terenów objętych stanem klęski żywiołowej mogły skorzystać z wsparcia finansowego na zakup podręczników i pomocy szkolnych.
To nie jedyne wsparcie, jakie dolnośląskie placówki i uczniowie z terenów dotkniętych powodzią otrzymali w ostatnim czasie. MEN przekazało do 40 samorządów ponad 100 mln złotych subwencji na budowę i odbudowę szkół oraz placówek oświatowych. Samorządy, które z różnych przyczyn nie zdążyły złożyć wniosków w 2024 roku, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w roku 2025.
Szkoły to nie tylko budynki, ale również społeczność uczniowska. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych wyjazdach, podczas których realizowali zajęcia edukacyjne.
Ponad 1,7 tys. uczniów otrzymało już bezzwrotną pomoc finansową w wysokości 1 tys. złotych na zakup materiałów edukacyjnych. Docelowo z tej formy wsparcia może skorzystać nawet 2,5 tys. uczniów.
Rodzicom uczniów, którzy utracili rzeczy i przedmioty w wyniku powodzi, wypłacono ponad 750 tys. złotych jednorazowego tzw. zasiłku losowego w kwocie 1 tys. złotych.
Wojewoda dolnośląska, Anna Żabska oraz dolnośląska kurator oświaty, Ewa Skrzywanek , pozostają w stałym kontakcie z samorządowcami i dyrektorami szkół. Podczas ostatniego spotkania podsumowały dotychczasowe działania, postęp w realizacji pomocy z MEN oraz omówiły plan działań na zbliżające się ferie zimowe w województwie dolnośląskim.