W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego

DOLNOŚLĄSKI
URZĄD WOJEWÓDZKI
we WROCŁAWIU

KARTA USŁUGI Nr: SOC-OP.0133.4.2024
Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego

Data zatwierdzenia:

10.09.2024 r.

Co chcę załatwić?

Zrzec się obywatelstwa polskiego.

Kogo dotyczy? Obywatela polskiego, który chce zrzec się obywatelstwa polskiego.
Co przygotować?

Wymagane dokumenty:

  1. Wypełniony jeden wniosek o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (formularz do pobrania: załącznik nr 1).
  2. Twoja jedna aktualna fotografia  - nieuszkodzona, kolorowa, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii.

WAŻNE !

Do wniosku należy dołączyć oryginały dokumentów lub ich kopie z urzędowym poświadczeniem za zgodność z oryginałem dokonanym przez notariusza, albo polskiego konsula.

UWAGA ! Procedura zrzeczenia się obywatelstwa  polskiego nie podlega co do zasady przepisom ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) -  w związku z powyższym pracownik organu administracji publicznej nie może poświadczyć za zgodność z oryginałem kopii Twoich dokumentów (tzn., że używane w dalszej części określenie „kserokopia” odnosi się do kserokopii dokumentu urzędowo poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza, albo polskiego konsula).

  1. Kserokopia Twojego  polskiego paszportu  lub kserokopia Twojego polskiego dowodu osobistego – dokumenty te powinny być ważne.
  2. Oryginał odpisu skróconego Twojego aktu urodzenia wydanego przez polski urząd stanu cywilnego.
  3. Oryginał odpisu skróconego Twojego aktu małżeństwa wydanego przez polski urząd stanu cywilnego (do złożenia odpisu aktu małżeństwa zobowiązane są wszystkie osoby o stanie cywilnym innym niż „kawaler/panna”, w przypadku osoby rozwiedzionej lub owdowiałej, odpis ten powinien zawierać stosowną adnotację o rozwiązaniu/ustaniu małżeństwa).
  4. Poświadczenie zameldowania na pobyt stały bądź czasowy na obszarze województwa dolnośląskiego, bądź inny dokument potwierdzający zamieszkanie na terytorium województwa dolnośląskiego.
  5. Kserokopie dokumentów stwierdzających tożsamość i obywatelstwo Twojego współmałżonka oraz niepełnoletnich dzieci pozostających pod Twoją władzą rodzicielską, tj. ich dowodów osobistych lub stron personalizacyjnych ich paszportów.
  6. Dokument potwierdzający posiadanie przez Ciebie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania.
  7. Inne dokumenty potwierdzające informacje zamieszczone we wniosku - niewymienione wyżej.

Gdy wniosek obejmuje małoletnie dziecko należy dołączyć także:

  1. Jedną aktualną fotografię dziecka – wymogi co do zdjęcia są takie same jak w  swoim przypadku.
  2. Oryginał odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka wydany przez polski urząd stanu cywilnego, zawierającego pełne dane rodziców.
  3. Kserokopię strony personalizacyjnej aktualnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego dziecka.
  4. Kserokopię dokumentu tożsamości drugiego rodzica potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo.
  5. Poświadczenie zameldowania na pobyt stały bądź czasowy lub inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania Twojego dziecka.
  6. Stosownie do okoliczności:
    1. oświadczenie drugiego z rodziców, który posiada władzę rodzicielską o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez małoletniego - ! należy złożyć oryginał dokumentu wraz z kopią stosownego dokumentu tożsamości rodzica dziecka
    2. dokumenty potwierdzające, że drugiemu z rodziców dziecka nie przysługuje władza rodzicielska (pamiętaj, że jeżeli w zagranicznym akcie urodzenia wskazano dane kryjące drugiego z rodziców - do akt, prócz polskiego odpisu aktu urodzenia, powinieneś załączyć kopię zagranicznego aktu urodzenia lub wyciągu z ksiąg stanu cywilnego, z którego okoliczność taka będzie wynikać wprost).
  7. Oświadczenie małoletniego, który ukończył 16 lat o wyrażeniu zgody na  zrzeczenie się obywatelstwa polskiego- ! należy złożyć oryginał dokumentu.

UWAGA !  Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego może być przyjęte do protokołu przed:

    1. wojewodą – w przypadku, w którym osoba je składająca mieszka w Polsce legalnie, z wyłączeniem pobytu na podstawie wizy lub w ruchu bezwizowym,

Pamiętaj ! Jeżeli składasz wniosek korespondencyjnie, a wojewodą właściwym do przyjęcia protokołu jest Wojewoda Dolnośląski - dopiero po złożeniu przedmiotowego podania pracownik tutejszego Urzędu skontaktuje  się z Tobą, celem ustalenia terminu wizyty na przyjęcie oświadczenia, o którym mowa powyżej.

    1. konsulem – w przypadku, w którym osoba je składająca mieszka poza Polską,

albo może zostać złożone:

    1. korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym (tzn. z podpisem, którego własnoręczność została potwierdzona przez notariusza).

UWAGA ! Oświadczenie w formie korespondencyjnej należy złożyć w sposób umożliwiający prawidłowe ustalenie danych zarówno osoby oświadczającej, jak

i małoletniego – wzór do pobrania załącznik nr 4 (dot. rodzica wyrażającego zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez małoletniego – na każde małoletnie dziecka przypada odrębne oświadczenie) i załącznik nr 5 (dot. małoletniego, który ukończył 16 rok życia i wyraża zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez siebie).

W oświadczeniu złożonym na wzorach, o których mowa powyżej należy wpisać dane paszportu (nie wpisuj danych karty pobytu) – w przypadku cudzoziemca, albo paszportu lub dowodu osobistego – w przypadku obywatela polskiego.

WAŻNE !

Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być składane wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego bądź konsula Rzeczypospolitej Polskiej (wymóg ten nie dotyczy dokumentów tożsamości, tzn. paszportu czy dokumentu podróży) – jeżeli załączysz do podania jedynie tłumaczenie dokumentu na język polski będziesz zobowiązany do dostarczenia oryginału dokumentu, z którego tłumaczenie dokonano, albo jego uwierzytelnionej kserokopii.

Kompletując wymagane dokumenty pamiętaj o tym, że oryginały dokumentów załączonych do wniosku o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego nie podlegają zwrotowi po ich przekazaniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dodatkowo jesteś zobowiązany do osobistego działania w procedurze, a osoba trzecia (w tym pełnomocnik profesjonalny) może zostać upoważniona przez Ciebie jedynie do odbioru korespondencji.

UWAGA ! Jeżeli złożony przez Ciebie wniosek będzie nieprawidłowo wypełniony, albo nie złożysz wraz z nim wszystkich wymaganych dokumentów – zostaniesz zobligowany do uzupełnienia podania w terminie 30 dni od daty odbioru pisma.

Termin ten nie podlega przedłużeniu i Twój wniosek po jego upływie zostanie pozostawiony bez rozpoznania.

Uzupełniając złożony już wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego skorzystaj z formularza uzupełnienia wniosku (do pobrania: załącznik nr 6).

Zmianę adresu zamieszkania zgłoś na stosownym formularzu (do pobrania: załącznik nr 7).

Jakie dokumenty muszę wypełnićJ?

Wypełnij wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (do pobrania: załącznik nr 1) , a jeśli obejmujesz wnioskiem o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego więcej niż jedno dziecko wypełnij aneks do wniosku (do pobrania: załącznik nr 3).

Jak wypełnić dokumenty ?

Wniosek wypełnij zgodnie z objaśnieniem ze strony 8 formularza podania oraz dodatkowymi informacjami zamieszczonymi w załączniku nr 2 (do pobrania: załącznik nr 2).

Pamiętaj ! Podanie należy własnoręcznie popisać na stronie 2 i 6. Jeżeli składasz wniosek korespondencyjnie własnoręczność każdego z popisów powinna zostać poświadczona przez notariusza. Wniosek podpisuje:

  1. wnioskodawca – w przypadku składania wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego dla siebie;
  2. rodzic/opiekun prawny - w przypadku składania wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego wyłącznie małoletniemu.
Ile muszę zapłacić?

Wydanie rozstrzygnięcia w przedmiocie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego nie podlega opłacie skarbowej. Niemniej jednak, jeżeli wniosek będziesz składał osobiście w siedzibie Urzędu zapłać 9 zł za poświadczenie własnoręczności podpisu i przygotuj potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej, które należy dołączyć do składanego podania.

Opłatę skarbową wpłać na konto Gminy Wrocław w PKO BP S.A. o nr 82 1020 5226 0000 6102 0417 7895

W tytule opłaty wskaż, że dotyczy poświadczenia własnoręczności podpisu oraz swoje imię i nazwisko.

Kiedy złożyć dokumenty ? Dokumenty złóż w dogodnym, wygodnym dla Ciebie terminie.
Gdzie załatwię sprawę?

Wnioski oraz uzupełnienia dokumentów w sprawie możesz złożyć

  1. osobiście:

w dni robocze od godziny 08:15 (w środy od godziny 08:00)

w siedzibie Urzędu (we Wrocławiu pl. Powstańców Warszawy 1)

przy stanowisku nr 1 na Sali Obsługi Klienta B

po pobraniu biletu z automatu biletowego

UWAGA ! Rezerwacja terminów wizyt na złożenie wniosku w sprawach, o których mowa powyżej nie jest prowadzona, a ilość wydawanych dziennie biletów jest limitowana.  

  1. korespondencyjnie na adres:

ODDZIAŁ OBYWATELSTWA POLSKIEGO

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 1

50-153 Wrocław

Dodatkowe informacje w zakresie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego możesz otrzymać pod numerem 71 340 66 09 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00. Swoje pytania możesz również skierować na adres e-mail: obywatelstwa@duw.pl

Co zrobi Urząd?
  1. Zweryfikuje wniosek.
  2. Poprosi ewentualnie o uzupełnienie brakujących dokumentów - w przypadku niektórych danych i dokumentów organ administracji publicznej ma prawo wyznaczyć 30-dniowy termin ich uzupełnienia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Przekaże wniosek do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o czym zostaniesz poinformowany wysłanym do Twojej wiadomości pismem.

Jaki jest czas reakcji?

Procedura zrzeczenia się obywatelstwa polskiego nie podlega przepisom Kodeksu postępowania administracyjnego - za wyjątkiem przepisów dotyczących doręczeń - brak jest zatem regulacji prawnych, które wyznaczyłyby termin rozpatrzenia wniosku.

Natomiast samo przekazanie przez nas wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji następuje po pozytywnej jego weryfikacji i stwierdzeniu, że wszystkie wymagane dokumenty zostały do niego załączone.
Jak się odwołać?

Nie ma trybu odwoławczego od rozstrzygnięć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Informacje dodatkowe

Klauzule informacyjne

Z klauzulami dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego  na administratorach (przetwarzanie w związku z realizacją przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2023 r. poz. 1989) w zakresie procedury wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego obywatelstwa polskiego) - w tym przypadku Wojewodzie Dolnośląskim, Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – oraz  dotyczącą danych osobowych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców możesz zapoznać się po pobraniu załączników zamieszczonych poniżej:

Klauzula informacyjna do procedury wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego

Klauzula informacyjna - KZREW w sprawach cudzoziemców
Podstawa prawna

Art. 46 - 54 ustawy o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, wymogów dotyczących fotografii dołączanej do wniosku oraz wzoru zawiadomienia o treści postanowienia w sprawie wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (Dz. U. z 2012 r. poz. 928). W zakresie doręczenia korespondencji stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

 Karta ma charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa

Materiały

Załącznik nr 1 - formularz wniosku o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Formularz​_wniosku​_o​_wyrazenie​_zgody​_na​_zrzeczenie​_sie​_obywatelstwa​_polskiego.pdf 0.05MB
Załącznik nr 2 - dodatkowe informacje dot. prawidłowego wypełnienia wniosku
Załącznik​_nr​_2​_-​_dodatkowe​_informacje​_dot​_prawidłowego​_wypełnienia​_wniosku.pdf 0.13MB
Załącznik nr 3 - aneks do wniosku o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Aneks​_do​_wniosku​_o​_wyrazenie​_zgody​_na​_zrzeczenie​_sie​_obywatelstwa​_polskiego​_dla​_maloletniego.pdf 0.03MB
Załącznik nr 4 - oświadczenie rodzica o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Załącznik​_nr​_4​_-​_oświadczenie​_rodzica​_o​_wyrażeniu​_zgody​_na​_zrzeczenie​_się.pdf 0.08MB
Załącznik nr 5 - oświadczenie małoletniego o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Załącznik​_nr​_5​_-​_oświadczenie​_małoletniego​_o​_wyrażeniu​_zgody​_na​_zrzeczenie​_się.pdf 0.08MB
Załącznik nr 6 - formularz uzupełnienia podania
załącznik​_nr​_6​_-​_formularz​_uzupełnienia​_podania.pdf 0.11MB
Załącznik nr 7 - formularz zgłoszenia zmiany adresu zamieszkania
załącznik​_nr​_7​_-​_formularz​_zgłoszenia​_zmiany​_adresu​_zamieszkania.pdf 0.10MB
Klauzula informacyjna do procedury wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Klauzula​_inf​_zrzeczenie.docx 0.03MB
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych przetwarzanych w KZREW w sprawach cudzoziemców
Klauzula​_informacyjna​_dot​_danych​_osobowych​_przetwarzanych​_w​_KZEiWwsC.pdf 0.06MB
{"register":{"columns":[]}}