Informacje dla podróżujących
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Bejrucie.
W związku z eskalacją napięcia na Bliskim Wschodzie MSZ odradza wszelkie podróże do Libanu.
Nie można wykluczyć, że dojdzie do dalszej eskalacji działań zbrojnych i ewentualnych ograniczeń w ruchu lotniczym, które mogłyby znacząco utrudnić opuszczenie Libanu.
Jeżeli sytuacja życiowa, rodzinna lub zawodowa nie wymaga bezwzględnej konieczności pozostawania na terytorium Libanu, wskazane jest opuszczenie kraju.
Jednocześnie informujemy, że komunikacja lotnicza w regionie jest dostępna, a lotnisko międzynarodowe w Bejrucie nadal funkcjonuje.
Jednocześnie informujemy, że nierejestrowanie w systemie Odyseusz podróży na teren Libanu utrudnia interwencje konsularne w przypadku ewentualnych zatrzymań.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport: TAK
- Paszport tymczasowy: TAK
- Dowód osobisty: NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele Polski mogą w celach turystycznych otrzymać wizę do Libanu na przejściach granicznych (w tym na lotnisku). Jest to wiza jednokrotnego wjazdu na okres jednego miesiąca z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy. Paszport musi być ważny przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela. Konieczna jest potwierdzona rezerwacja w hotelu lub zaproszenie z Libanu z dokładnym adresem osoby zapraszającej wraz z kopią jej libańskiego dokumentu tożsamości.
W przypadku aplikowania w Ambasadzie Libanu w Warszawie należy wypełnić następujące formalności:
a) Wiza turystyczna:
W Ambasadzie Republiki Libanu w Warszawie należy złożyć następujące dokumenty:
- Paszport ważny przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela;
- Wypełniony wniosek wizowy w języku angielskim (czytelnie, najlepiej drukowanymi literami). Szczegóły wyjazdu powinny być wyraźnie wymienione. Prosimy nie zapomnieć o podpisaniu wniosku.
- Dla nieletnich: wniosek o wizę musi być podpisany i złożony przez obojga rodziców wraz z oryginalnym aktem urodzenia dziecka do wglądu. W innym przypadku, wymagane jest notarialnie potwierdzone pozwolenie rodziców na wyjazd dziecka.
- Jedno zdjęcie kolorowe do wniosku.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu lub nauce.
- Zaproszenie z Libanu zawierające szczegóły pobytu w Libanie (daty przylotu i wylotu, cel wyjazdu osoby zaproszonej, dokładny adres i numer telefonu osoby zapraszającej wraz z kopią jej libańskiego dokumentu tożsamości) lub potwierdzona rezerwacja w hotelu w Libanie.
- Bilet powrotny (jeśli to możliwe).
b) Wiza biznesowa:
W Ambasadzie Republiki Libanu w Warszawie należy złożyć następujące dokumenty:
- Paszport ważny przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela;
- Wypełniony wniosek wizowy w języku angielskim (czytelnie, najlepiej drukowanymi literami). Szczegóły wyjazdu powinny być wyraźnie wymienione. Prosimy nie zapomnieć o podpisaniu wniosku.
- Jedno zdjęcie kolorowe do wniosku.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu.
- Zaświadczenie o rejestracji spółki w rejestrze działalności gospodarczej (KRS lub REGON).
- Zaproszenie od partnera z Libanu z oryginalną pieczątką firmową i podpisem osoby uprawnionej zawierające szczegóły pobytu w Libanie (miejsce zakwaterowania, daty przylotu i wylotu, cel wyjazdu osoby zaproszonej) lub potwierdzona rezerwacja w hotelu w Libanie.
- List intencyjny skierowany do Ambasady Libanu w Warszawie z firmy delegującej swojego pracownika do Libanu, z prośbą o wydanie mu wizy (zawierający szczegóły wyjazdu, dane delegowanych osób, nazwę partnera w Libanie oraz informację o pokrywającym koszty podróży).
- Bilet powrotny (jeśli to możliwe).
c) Wiza w innym celu (studia, odwiedziny, staż itp.):
W Ambasadzie Republiki Libanu w Warszawie należy złożyć następujące dokumenty:
- Paszport ważny przynajmniej pół roku, bez stempli wjazdowych do Izraela.
- Wypełniony wniosek wizowy w języku angielskim (czytelnie, najlepiej drukowanymi literami). Szczegóły wyjazdu powinny być wyraźnie wymienione. Prosimy nie zapomnieć o podpisaniu wniosku.
- Dla nieletnich: wniosek o wizę musi być podpisany i złożony przez obojga rodziców wraz z oryginalnym aktem urodzenia dziecka do wglądu. W innym przypadku, wymagane jest notarialnie potwierdzone pozwolenie rodziców na wyjazd dziecka.
- Jedno zdjęcie kolorowe do wniosku.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu lub o nauce.
- Zaproszenie z Libanu z dokładnym adresem osoby zapraszającej (wraz z kopią jej libańskiego dokumentu tożsamości), instytucji zapraszającej lub potwierdzona rezerwacja w hotelu bądź też akademiku.
- Jeśli celem podróży jest nauka w Libanie: dokument ze szkoły lub uczelni potwierdzające przyjęcie na studia.
- List intencyjny skierowany do naszej Ambasady Libanu w Warszawie z prośbą o wydanie wizy, zawierający szczegóły pobytu (miejsce zakwaterowania, daty przylotu i wylotu, cel wyjazdu oraz informację o pokrywającym koszty podróży).
- Bilet powrotny (jeśli to możliwe).
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Do Libanu nie wjadą osoby, które mają w paszporcie jakiekolwiek wizy, pieczątki czy inne znaki świadczące o pobycie w Izraelu lub związkach z tym państwem. Dotyczy to również sprzętu (np. klawiatura telefonu komórkowego ze znakami alfabetu hebrajskiego), ubioru (np. znaki alfabetu hebrajskiego na metkach, w nazwach itd.). Ambasada Polski w Bejrucie właściwie nie ma możliwości skutecznej interwencji, jeśli służby odmówią wjazdu do Libanu ze względu na tę przyczynę.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
W przypadku dziecka podróżującego w towarzystwie osoby, która nie jest jego rodzicem, władze libańskie przy wjeździe nie wymagają jakiejkolwiek zgody rodziców czy prawnych opiekunów dziecka.
Jednakże znane są przypadki, w których władze libańskie żądały okazania zgody ojca na wyjazd dziecka z Libanu, również w przypadku obcokrajowców.
- Zasady pobytu
Polacy przybywający do Libanu samolotem otrzymują na lotnisku jedno- lub dwumiesięczną bezpłatną wizę pobytową bez względu na cel podróży. Ma ona postać pieczątki wjazdu. Wizę możesz przedłużyć do 3 miesięcy, jeśli na 2-3 dni przed upływem terminu jej ważności zgłosisz się do Dyrekcji Generalnej Urzędu Bezpieczeństwa (GDGS), strona internetowa: https://www.general-security.gov.lb/en.
Wizę można otrzymać też na przejściu drogowym lub morskim.
Wizę pracowniczą można uzyskać tylko w ambasadzie Libanu w Warszawie. Wcześniej trzeba jednak dostać zgodę libańskiego Ministerstwa Pracy. O tę zgodę występuje miejscowy pracodawca.
Trudności w uzyskaniu wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki, barmanki, masażystki itp. Muszą uzyskać zgodę GDGS na wjazd. Władze miejscowe mogą również odmówić prawa wjazdu podróżującym samotnie kobietom w wieku do 26 lat, jeśli nie udokumentują szczegółowo celu przyjazdu, miejsca pobytu i nie okażą biletu powrotnego.
Przy wjeździe wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu.
Ubezpieczenie
Pamiętaj o ubezpieczeniu w podróży. Powinno być wykupione w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym, dopasowane do potrzeb i planów wyjazdowych, a także zawierać polisę na pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju.
Polacy podróżujący do Libanu samochodem muszą kupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ważne na terenie tego kraju. Samochodem na rejestracji zagranicznej można jeździć do 6 miesięcy. Później należy wystąpić o zarejestrowanie pojazdu i wydanie libańskich tablic rejestracyjnych.
W Libanie nie można zarejestrować samochodu przywiezionego z zagranicy starszego niż 8 lat.
Zdrowie
Nie ma obowiązku szczepień, ale przed wyjazdem najlepiej skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane.
Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Pij wodę butelkowaną lub przegotowaną.
Od 17 października 2022r. libańskie Ministerstwo Zdrowia informuje o potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach zakażenia bakteriami cholery, w tym również przypadkach śmiertelnych z czego większość zakażeń ma miejsce w północno- wschodniej części kraju (prowincje Akkar, Minieh Dannieh, Baalbeck).
Dostęp do opieki medycznej nie jest utrudniony jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami. Większość przychodni, klinik, szpitali jest prywatna. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 USD.
Polskie ubezpieczenia medyczne, wystawione przez znane towarzystwa ubezpieczeniowe, są na ogół honorowane w Libanie. Zawsze należy upewnić się u ubezpieczyciela.
Lekarstwa
Status niektórych leków przepisanych przez lekarza i zakupionych legalnie na terenie RP może się różnić w Libanie, szczególnie w odniesieniu do środków odurzających i substancji psychotropowych. Ministerstwo Zdrowia Publicznego Republiki Libanu nie udostępnia, ani nie posiada na swoich stronach internetowych precyzyjnych wytycznych dotyczących przywozu leków do Libanu.
Ponadto, ze względu na pogłębiający się kryzys, leki stają się coraz trudniej dostępne w Libanie. Zatem zaleca się zabranie ze sobą z Polski leków w rozsądnych ilościach, które mogą być potrzebne podróżnemu i tych które podróżny powinien stale przyjmować w ilościach odpowiednich do długości pobytu.
Zgodnie z artykułem 101 Ustawy Narkotykowej nr 673/98 Republiki Libanu osoba, w trakcie leczenia, która przekracza granicę Libanu, może posiadać ze sobą leki odurzające i psychotropowe wymienione w Wykazie II i III Konwencji Wiedeńskiej o Substancjach Psychotropowych z 1971 r.
Powyższe oznacza, że pacjent może posiadać przy sobie leki z Wykazu II zawierające następujące substancje (i ich pochodne) na okres nie dłuższy niż siedem dni (pisownia angielska):
- Amphetamine
- Dexamphetamine
- Fenetylline
- Levamphetamine
- Levomethamphetamine
- Mecloqualone
- Methamphetamine
- Methaquqlone
- Phencyclidine
- Racemate de metamphetamine
- Delta -9- tetrahydrocannabinol
Ponadto, pacjent może posiadać przy sobie leki z Wykazu III zawierające następujące substancje (i ich pochodne) na okres nie dłuższy niż trzydzieści dni (pisownia angielska):
- Cathine
- Flunitrazepan
W każdym z ww. przypadków podróżujący wraz z lekami, musi posiadać przy sobie ważną receptę (lub jej poświadczoną kopię) wystawioną przez lekarza, podstemplowaną i podpisaną przez farmaceutę, który leki wydał. Rekomendowane jest posiadanie przy sobie zaświadczenia lekarskiego wskazujące na konieczność przyjmowania danego leku ze względu na konkretną chorobę i/lub stosownej dokumentacji medycznej.
W przypadku dłuższego pobytu w Libanie niż okres 7 dniu dla leków z Wykazu II ww. Konwencji, pacjent powinien zgłosić się do miejscowego lekarza, który posiada stosowne uprawnienia do wystawiania recept na tego typu leki, w celu jej uzyskania na kolejny okres.
W przypadku dłuższego pobytu w Libanie niż okres 30 dniu dla leków z Wykazu III ww. Konwencji, pacjent powinien zgłosić się do miejscowego lekarza, w celu uzyskania recepty na kolejny okres.
W przypadku leków niewymienionych w Wykazie II i III pacjent powinien zgłosić się przed podróżą do Departamentu Importu i Eksportu Libańskiego Ministerstwa Zdrowia Publicznego w celu uzyskania dokładnych wytycznych dotyczących odpowiedniej substancji.
Jednocześnie, każdorazowo odpowiednio wcześniej przed podróżą do Libanu Ambasada RP w Bejrucie zaleca kontakt z Ambasadą Libanu w Warszawie, w celu uzyskania informacji na temat ewentualnych dodatkowych wymogów dotyczących konkretnego leku - zwłaszcza w przypadku leków odurzających i psychotropowych.
Informacje dla kierowców
Liban uznaje międzynarodowe prawo jazdy, polskiego prawa jazdy możesz używać przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej.
Uwaga! Na drogach i w miastach są liczne punkty kontrolne. Należy tam zwolnić do minimum, najlepiej otworzyć szybę, a po zmroku zapalić światło w kabinie, aby umożliwić żołnierzowi skontrolowanie liczby osób w samochodzie. Należy odczekać, aż pojawi się, często bardzo dyskretny, gest (skinienie głową, ruch ręką), że można jechać dalej. Jeśli żołnierz nakaże zjechać na bok, należy się bezwzględnie podporządkować, wykonywać polecenia i poddać kontroli. Przy wjeździe do niektórych obiektów rutynowo sprawdzany jest bagażnik.
Samochody z silnikami wysokoprężnymi (Diesla) nie są wpuszczane do Libanu.
Cło
Libańskie prawo celne jest liberalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić broni palnej bez specjalnych zezwoleń. Opuszczając Liban samolotem, nie możesz mieć w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek. Dozwolone są jedynie takie, które specjalnie opakowano w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych.
Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10% podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3.500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwotę tę w całości zwraca właścicielowi ten sam urząd celny przy wyjeździe, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby mające międzynarodową książeczkę samochodową są zwolnione od tej opłaty.
Przepisy prawne
Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci grożą karą pozbawienia wolności.
Mimo braku oficjalnego zakazu, uprawianie sportów takich jak paralotniarstwo, paragliding, ski-gliding oraz użytkowanie dronów nie jest mile widziane przez służby bezpieczeństwa
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.