W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Bezpieczeństwo

Aktualny poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym władze brytyjskie określają jako istotny (substantial). Odpowiada to trzeciemu poziomowi zagrożenia w pięciostopniowej skali (gdzie 1 oznacza niskie, a 5 – krytyczne). Trzeci poziom zagrożenia oznacza, że kolejny atak terrorystyczny jest prawdopodobny. Zagrożenie terrorystyczne na terenie Irlandii Północnej związane z północnoirlandzkim terroryzmem oceniane jest jako poważne (severe) (poziom 4 w 5-stopniowej skali). Brytyjskie służby apelują o zachowanie czujności i ostrożność w miejscach publicznych. Osoby, które zauważą podejrzaną aktywność u innych osób powinny powiadomić policję na numer 999 lub zadzwonić na infolinię antyterrorystyczną pod numer 0800 789 321.

Zagrożenie przestępczością jest podobne jak w innych państwach Europy Zachodniej. W ostatnim okresie w Anglii i Walii notuje się wzrost przestępczości z użyciem przemocy. Narażone na tego typu przemoc są zwłaszcza osoby przebywające w godzinach późnowieczornych w miejscach, w których gromadzi się młodzież nadużywająca alkoholu. Ofiary przestępstw mają prawo starać się o odszkodowanie; instytucją powołaną do pomocy w tych sprawach jest Criminal Injuries Compensation Authority (CICA). Dodatkowe informacje można uzyskać TUTAJ.

Przestępczość w Londynie nie odbiega od standardów innych metropolii. Tak jak w każdym dużym mieście należy zachować środki ostrożności. Odpowiednie wskazówki można znaleźć m. in. na stronach internetowych londyńskiej policji. Najczęściej popełniane przestępstwa to zakłócanie porządku publicznego, przemoc, kradzieże, włamania, rozboje. Wzrasta liczba przestępstw z użyciem noży. Policja brytyjska ma obowiązek przyjmowania zawiadomień o kradzieży dokumentów i mienia. Jednak ze względu na dużą liczbę tych zgłoszeń, policja często odmawia wydawania odpowiedniego zaświadczenia.

Turystyka górska w Szkocji

Osobom planującym wycieczki górskie przypominamy, że pogoda w Szkocji jest bardzo zmienna, a deszcz, czy mgła mogą spowodować, że wędrówka stanie się niebezpieczna. Zwracamy uwagę, że w wyższych partiach gór porywy wiatru mogą być bardzo silne, dlatego warto odpowiednio przygotować się do wyjścia na szlak. Zalecamy korzystanie ze sprawdzonych serwisów informujących o warunkach pogodowych, takich jak Serwis Mountain Weather Information, który opracowuje prognozy dla wielu obszarów górskich w Szkocji. Główna aktualizacja dla każdego obszaru jest publikowana ok. 16:30, a aktualizacje prognoz są dokonywane są też w ciągu dnia.

Wychodząc na szlak warto poinformować kogoś o planowanej trasie i orientacyjnej godzinie powrotu (taką informację można zostawić np. w recepcji miejsca zakwaterowania). Zalecamy też zabranie ze sobą mapy – szlaki w Szkocji nie zawsze są w pełni oznakowane.

Szkockie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Scottish Mountain Rescue) nie pobiera opłat za przeprowadzenie akcji ratowniczej; zalecamy jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które w razie konieczności pokryje koszty hospitalizacji.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt – zmiany z końcem okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 1 stycznia 2021 r.

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK
  • Dowód osobisty: TAK, ale dotyczy osób, które złożyły na tym dokumencie aplikacje o status osoby osiedlonej lub mając taki status wprowadziły dane dowodu osobistego do systemu UKVI.

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży – dokument musi być ważny na cały okres pobytu.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Przyjazd bez konieczności posiadania wizy jest możliwy w przypadku osób, które posiadają status osoby osiedlonej lub osób, które przyjeżdżają w celu turystycznym lub wizyty (przy tym funkcjonariusz Straży Granicznej każdorazowo ocenia cel na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów, w tym przede wszystkim częstotliwości wcześniejszych przyjazdów, ich celu oraz długości). Po 1 stycznia 2021 r. osoby, które chcą podjąć pracę w Wielkiej Brytanii lub przyjeżdżają w celach zawodowych powyżej 6 miesięcy bądź w celu podjęcia nauki muszą posiadać wizę przed przyjazdem.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Od 5 marca 2025 r. system elektronicznej autoryzacji podróży (Electronic Travel Authorisation – ETA) zostanie wprowadzony również dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, objętych ruchem bezwizowym, którzy nie posiadają brytyjskiej wizy lub innej formy dokumentu pobytowego. Wymóg posiadania ETA będzie dotyczyć m.in. obywateli PL podróżujących do Wielkiej Brytanii turystycznie, w celu odwiedzin lub w celu tranzytu do innego państwa, nawet bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska. ETA nie będzie wymagane od obywateli PL posiadających wizę, pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii czy tych zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów. Autoryzacja ETA będzie wymagana od obywateli PL od 2 kwietnia 2025 r. Między 5 marca a 2 kwietnia 2025 r. przedstawienie autoryzacji ETA przez obywateli RP nie będzie wymagane.

O autoryzację ETA podróżujący będą występować przez Internet. Opłata za wydanie autoryzacji wyniesie GBP 10 za każdą podróżującą osobę. ETA będzie upoważniać do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii przez okres 2 lat od wydania ETA, ale nie dłużej, niż do końca ważności paszportu osoby podróżującej. ETA będzie dokumentem wydanym w formie elektronicznej.

Ważne! ETA będzie powiązana z konkretnym paszportem, dlatego w przypadku jego utraty lub wymiany konieczne będzie wystąpienie o nową ETA.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

By uniknąć ewentualnych nieporozumień w trakcie podróży dziecka z osobą trzecią, zaleca się by mieć z sobą pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych, a najlepiej by była ona poświadczona notarialnie/urzędowo.

W przypadku, gdy rodzic podróżujący z dzieckiem posługuje się innym nazwiskiem niż dziecko zaleca się posiadanie aktu urodzenia dziecka lub aktu małżeństwa rodzica.

Zasady pobytu

Osoby nie posiadające statusu osoby osiedlonej mogą przebywać w celach turystycznych lub wizyty na terenie Wielkiej Brytanii do 6 miesięcy , bez konieczności posiadania wizy. Osoby posiadające przyznany status osoby osiedlonej, posiadają pełnię praw i traktowane są tak jak do tej pory.

Zdrowie

Odnotowuje się w ostatnich latach rosnącą zachorowalność na choroby przenoszone drogą płciową. Rocznie odnotowuje się ok. 6 tys. nowych przypadków zarażenia wirusem HIV. Opieka lekarska w Wielkiej Brytanii jest bezpłatna, trzeba jednak zarejestrować się w rejonowej przychodni i wybrać lekarza rodzinnego (General Practitioner). Osoby nie płacące ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii (National Insurance) muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana przez oddziały NFZ w Polsce (szczegółowe informacje pod adresem internetowym: www.nfz.gov.pl). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).

Aby uzyskać opiekę zdrowotną, można korzystać ze świadczeń placówek National Health Service – NHS (Narodowej Służby Zdrowia): lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Centres; w Szkocji nie występują) i szpitali NHS. Należy przedstawić lekarzowi EKUZ oraz dowód tożsamości. Do leczenia specjalistycznego i szpitalnego potrzebne jest skierowanie, lecz w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio na oddział ratunkowy szpitala (Accident and Emergency Department).

W Szkocji, Walii i Irlandii Płn. leki na receptę są bezpłatne. W Anglii leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60. roku życia. Pozostałe osoby muszą wnieść opłatę ryczałtową w wysokości 9,65 GBP za każdy lek na receptę. Uprawniony do wystawienia recepty objętej refundacją jest lekarz praktykujący w ramach NHS. Część kosztów trzeba ponieść także w przypadku leczenia stomatologicznego: zryczałtowaną opłatę za badanie oraz 80% kosztów leczenia.

Leczenie prywatne: w przypadku skorzystania z opieki placówki działającej poza systemem NHS trzeba opłacić pełne koszty leczenia, bez prawa do ich zwrotu. Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów leczenia to oryginały rachunków i dowodów zapłaty.

Adresy lekarzy NHS można uzyskać na stronie internetowej NHS.

Numer pogotowia: 999 lub 112 (z telefonu komórkowego).

Wwóz leków

Jeśli przywozisz lekarstwa, zabierz ze sobą kopię recepty lub/oraz zaświadczenie od lekarza w języku angielskim.

Lista leków kontrolowanych w Wielkiej Brytanii znajduje się w załącznikach ustawy na stronie.

Polityka importu osobistego umożliwia posiadanie przy sobie przepisanych leków zawierających leki kontrolowane podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, bez konieczności wydawania licencji, w następujących przypadkach:

  • leków wymienionych w załączniku 5 przepisów,
  • leków wymienionych w załączniku 4 (część II) przepisów,
  • mniej niż 3 miesiące zapasu lub podróż przez mniej niż 3 miesiące z jakimikolwiek lekami z listy załączników 2 do 4 (część I), które zostały legalnie przepisane w kraju zwykłego pobytu.

W przypadku osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, korzystających z leczenia za granicą, możliwość przywozu osobistego nie ma zastosowania. Gdy leki kontrolowane przepisano za granicą należy wysłać e-mail do Home Office (dflu.ie@homeoffice.gov.uk).

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu jest zabroniona. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi 0,8 promila dla Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz 0,5 promila dla Szkocji. Zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym podczas podróży turystycznych do Wielkiej Brytanii, nadal jednak służy za dowód ubezpieczenia i w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. Pożądane jest wykupienie ubezpieczenia AutoCasco. W Wielkiej Brytanii polisa ubezpieczeniowa wykupywana jest na kierowcę i na pojazd, a nie tak jak w Polsce – tylko na pojazd. Dlatego też poruszanie się samochodem użyczonym może wywoływać wątpliwości co do zakresu posiadanego ubezpieczenia. Dopuszczalne jest poruszanie się samochodem zarejestrowanym w innym państwie UE przez 6 miesięcy jednorazowo (lub do 6 miesięcy łącznie przy krótszych wizytach w przeciągu danego roku). Jednak w przypadku osób posiadających zwykłe miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii (habitual residence), władze miejscowe wymagają zarejestrowania pojazdu po sprowadzeniu go na obszar Wielkiej Brytanii. Niedopełnienie obowiązku zarejestrowania pojazdu w Wielkiej Brytanii powoduje sankcje w postaci wysokich kar pieniężnych. Wyjątki od tej zasady opisane są na stronie rządowej: Importing vehicles into the UK: Temporary imports – GOV.UK (www.gov.uk).

Osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z zamiarem zamieszkania zobowiązane są do wymiany polskiego prawa jazdy na brytyjskie w momencie ukończenia 70 roku życia (można to zrobić także wcześniej, co jest zalecane). W tym celu należy skontaktować się z lokalnym urzędem ds. komunikacji i praw jazdy – DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency, Swansea, SA99 1BT, www.dvla.gov.uk). Szczegółowe informacje na temat zawodowych praw jazdy dostępne są na stronie www.dft.gov.uk/dvla.

Duże brytyjskie miasta, szczególnie Londyn, mają znaczne natężenie ruchu i sporą trudność może stanowić znalezienie miejsca parkingowego. Zaleca się korzystanie z bardzo dobrze rozwiniętego transportu publicznego.

Podróżowanie samochodem po Szkocji

Podróżując po Szkocji samochodem należy mieć na uwadze, że wiele dróg, zwłaszcza w regonie Highlands oraz na wyspach to drogi jednopasmowe (tzw. single track roads). Drogi te są tak wąskie, że możliwy jest przejazd tylko jednego pojazdu. Mają one specjalne miejsca do wymijania (tzw. passing places). Jeśli widzisz nadjeżdżający pojazd lub kierowca z tyłu chce cię wyprzedzić, zjedź na miejsce do wymijania po lewej stronie lub poczekaj naprzeciwko miejsca do wymijania po prawej stronie. W miarę możliwości ustępuj miejsca pojazdom jadącym pod górę. Jeśli to konieczne, cofnij, aż dotrzesz do miejsca wymijania, aby przepuścić inny pojazd. Parkowanie w miejscach przeznaczonych do mijania jest zabronione.

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na drogach krajowych i ograniczenie prędkości na podjazdach do zakrętów, które mogą być ostrzejsze niż się wydaje oraz na mniejszych skrzyżowaniach i zakrętach, które mogą być częściowo ukryte.

Planując podróż samochodem po Szkocji, warto pamiętać, że liczba stacji benzynowych jest stosunkowo niewielka a odległości między nimi bywają duże (nawet przy głównych drogach). Dodatkowo – tylko nieliczne z nich są czynne całodobowo. 

Zasady parkowania w Londynie

Ciągła żółta linia: pojedyncza oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych na znaku (zazwyczaj do 18:30), zatrzymanie się w celu odebrania lub wysadzenia pasażerów jest dopuszczalne; podwójna żółta linia oznacza całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju. Ciągła czerwona linia: pojedyncza oznacza zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach określonych znakiem; podwójna oznacza bezwzględny zakaz zatrzymywania się i postoju. Clearways: w strefie tak oznaczonej obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się oraz postoju. Stawki mandatów za nieprawidłowe parkowanie wynoszą od 60 do 80 GBP – w zależności od strefy miasta. W niektórych strefach policja ma prawo założyć blokadę na koła.

W Londynie obowiązuje opłata za wjazd samochodem do centrum miasta, tzw. congestion charge. Wynosi ona 15 GBP dziennie.

Cło

Posiadanie przy wjeździe do Wielkiej Brytanii większej kwoty pieniędzy (powyżej równowartości 10 tys. EUR) musi być odpowiednio udokumentowane, np. wyciągiem z banku. Jednakże również w przypadku mniejszych kwot warto mieć ze sobą potwierdzenie, że pochodzą one z legalnego źródła. Należy mieć bowiem na uwadze, że prawo miejscowe pozwala policji na zatrzymanie gotówki powyżej 1 000 GBP, jeśli istnieje podejrzenie, że pochodzi ona z przestępstwa. W przypadku wwożenia lub wywożenia z Wielkiej Brytanii środków pieniężnych o wartości przekraczającej 10 tys. EURO do kraju spoza Unii Europejskiej należy złożyć odpowiednią deklarację (www.gov.uk/bringing-cash-into-uk).

Alkohol i papierosy mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii z terytorium państwa członkowskiego UE tylko do użytku osobistego.

Limity dotyczące przywozu artykułów tytoniowych wynoszą (wymiennie):

  • 200 sztuk papierosów lub
  • 100 cygaretek lub
  • 50 cygar lub
  • 250 g tytoniu lub
  • 200 sztuk wkładów do papierosów elektronicznych.

Limity dotyczące alkoholu wynoszą:

  • 42 litry piwa oraz
  • 18 litrów wina (nie-musującego) lub wymiennie
  • alkohol powyżej 22% – 4 litry lub
  • mocne wino (np. porto lub sherry), wino musujące lub alkohol do 22% – 9 litrów.

Przepisy prawne

Zabronione jest wwożenie m.in. narkotyków, materiałów o tematyce pornograficznej, podrobionych markowych wyrobów, pirackich nagrań audiowizualnych. Obowiązuje bezwzględny zakaz przywożenia narzędzi niebezpiecznych (noże składane, kordziki, kastety, sprzęt do wschodnich sztuk walki itp.), których posiadanie w miejscu publicznym jest niedozwolone. Bezwzględnie zakazane jest również wwożenie wszelkich środków obrony własnej jak np. gaz pieprzowy.

Picie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone, chyba że lokalne przepisy stanowią inaczej. W niektórych miejscach spożywanie alkoholu może być czasowo zabronione (Designated Public Places Orders). Niezgodne z prawem jest spożywanie alkoholu w środkach komunikacji miejskiej.

W Wielkiej Brytanii, w odróżnieniu od innych krajów, nie wydaje się typowych zaświadczeń o niekaralności na wniosek zainteresowanego. Osoba, która obowiązana jest przedstawić ten dokument w urzędzie, powinna skontaktować się z brytyjskim posterunkiem policji właściwym dla miejsca zamieszkania lub bezpośrednio z New Scotland Yard.

Przewóz zwierząt domowych

Osoby podróżujące z psami lub kotami do Wielkiej Brytanii obowiązane są zadbać o to, by zwierzę było oznakowane mikrochipem i miało paszport. W dokumencie tym powinny znaleźć się aktualne informacje dotyczące szczepienia przeciw wściekliźnie. Zwierzę może być przewożone do Wielkiej Brytanii po upływie 21 dni od daty wykonania szczepienia. Co najmniej na 24 godziny, jednak nie więcej niż 120 godzin (1-5 dni) przed wjazdem na teren Wielkiej Brytanii psy powinny zostać odrobaczone z tasiemca (informacja ta powinna znajdować się w paszporcie lub świadectwie zdrowia). Psy określonych ras nie mogą być w ogóle wwożone do Wielkiej Brytanii. Szczegółowe informacje nt. warunków podróżowania ze zwierzętami są dostępne na stronie: www.gov.uk/pet-travel-information-for-pet-owners#routes-and-transport-companies.

Brytyjskie terytoria zamorskie

Warunki wjazdu i opieka zdrowotna

Dokumentem wymaganym przy wjeździe na Brytyjskie Terytoria Zamorskie jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z danego terytorium.

Anguilla
Bermudy
Brytyjskie Wyspy Dziewicze

  • Nie jest wymagane posiadanie wizy. Opieka zdrowotna jest płatna, zaleca się w związku z tym wykupienie ubezpieczenia medycznego.
  • W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika na Anguili, Kajmanach oraz Turks i Caicos. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
  • Brytyjskie Wyspy Dziewicze leżą w strefie zagrożonej huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na stronie.
Falklandy
  • Wiza nie jest wymagana. Przy wjeździe należy okazać wykupiony bilet powrotny oraz udokumentować posiadanie środków finansowych umożliwiających utrzymanie się w czasie planowanego pobytu (karty kredytowe VISA oraz MasterCard traktowane są jako potwierdzenie posiadania środków).
  • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Na Falklandach działa szpital oraz praktykują lekarze pierwszego kontaktu i dentyści.
  • Więcej informacji: www.falklands.gov.fk oraz www.visitorfalklands.com.
Gibraltar
  • Wiza nie jest wymagana. Wjazd na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (więcej informacji: www.gibraltar.gov.uk).
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest uznawana (z wyjątkiem przypadków wymagających długotrwałego leczenia).
Kajmany
  • Wiza nie jest wymagana.
  • Opieka zdrowotna jest płatna. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego obejmującego ewentualne przetransportowanie z miejsca wypadku.
  • Kajmany leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na stronie.
Wyspy Normandzkie (Alderney, Guernsey, Jersey), wyspa Man
  • Wjazd na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
Wyspy Turks i Caicos
  • Wiza nie jest wymagana.
  • Niewielka liczba ośrodków opieki medycznej. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego obejmującego ewentualne przetransportowanie z miejsca wypadku.
  • Więcej informacji www.immmigration.tc.
  • Turks i Caicos leżą w strefie zagrożonej huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na stronie.
Montserrat
  • Wymagana jest wiza (informacja dostępna pod numerem telefonu: +44 207 9012334 / 7542 - Identity and Passport Service Home Office).
  • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego.
  • Więcej informacji: www.gov.ms.
Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego (BIOT)
  • Wjazd za pozwoleniem uzyskanym przed wyjazdem z FCDO w Londynie (BIOT Administration, Overseas Territories Departament, Foreign and Commonwealth Office, King Charles Street, London SW1A 2AH, tel.: +44 207 008 2890, faks: +44 207 008 1589).
  • Nie ma ośrodków opieki medycznej. Wymagane jest ubezpieczenie medyczne i turystyczne.
Święta Helena
  • Wiza nie jest wymagana. Wymagane jest natomiast uzyskanie pozwolenia, które zazwyczaj udzielane jest na okres 3 miesięcy.
  • Przy pobytach powyżej 48 godzin wymagane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia obejmującego ewentualne przetransportowanie z miejsca wypadku.
  • Szczegółowe informacje dot. warunków wjazdu pod adresem: www.cofcouncils@sainthelena.gov.sh.
  • Wyspa Św. Heleny leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na stronie.
Wyspa Ascension
  • Wymagane jest uprzednie uzyskanie pozwolenia na wjazd (Ascension Island Entry Permit), o które należy wystąpić do 28 dni przed planowaną podróżą (opłata za pozwolenie: 11 GBP).
  • Formularz oraz szczegółowe informacje dostępne pod adresem www.ascension-island.gov.ac lub email: enquiries@ascension.gov.ac.
  • Należy posiadać ubezpieczenie medyczne obejmujące również ewentualne przetransportowanie drogą lotniczą z miejsca wypadku. Dowód takiego ubezpieczenia okazuje się na granicy funkcjonariuszowi straży granicznej.
  • Na żądanie podróżny powinien okazać również bilet powrotny, potwierdzenie zakwaterowania i posiadania odpowiednich środków finansowych.
  • Przed opuszczeniem wyspy trzeba uregulować wszelkie należności związane z uzyskaną opieką zdrowotną.
Wyspy Georgia Południowa i Południowy Sandwich
  • Wymagane jest uprzednie uzyskanie pozwolenia na wjazd od komisarza wysp (www.sgisland.org).
  • Na wyspach nie ma ośrodków opieki medycznej. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego.
Pitcairn
  • Odwiedzający wyspę potrzebują wizę na wjazd (Visitors Visa, opłata 30 USD, pobyt do 14 dni).
  • Informacje nt. uzyskania wizy jest dostępna pod adresem www.pitcairn.pn lub email: admin@pitcairn.gov.pn.
  • Możliwości pomocy medycznej na wyspie są bardzo ograniczone; wykupienie ubezpieczenia medyczne jest obowiązkowe. Dodatkowo, zaleca się posiadanie ubezpieczenia podróżnego.
Brytyjskie Terytorium Antarktyczne
  • Działają tylko dwie całoroczne i dwie letnie bazy badawcze. Dostęp uzależniony jest od zgody władz brytyjskich (FCDO).
  • Pomoc medyczna jest niedostępna. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}