4 nowe zawody od 1 września 2020 r.
Od 1 września 2020 r. szkoły mogą prowadzić kształcenie w 4 nowych zawodach, które zostały wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, tj.:
- zdobnik ceramiki – kształcenie w tym zawodzie może być realizowane w branżowej szkole i stopnia, a zawód ten stanowi „podbudowę” do kształcenia w zawodzie technik ceramik,
- technik spawalnictwa – kształcenie w tym zawodzie może być realizowane w technikum oraz w branżowej szkole ii stopnia,
- technik pojazdów kolejowych – kształcenie w tym zawodzie może być realizowane w technikum oraz w branżowej szkole ii stopnia,
- mechanik pojazdów kolejowych – kształcenie w tym zawodzie może być realizowane w branżowej szkole I stopnia, a zawód ten stanowi „podbudowę” do kształcenia w zawodzie technik pojazdów kolejowych.
Zawód zdobnik ceramiki został przyporządkowany do branży ceramiczno-szklarskiej. Ponieważ kwalifikacja wyodrębniona w tym zawodzie jest kwalifikacją wspólną z zawodem technik ceramik, uczniowie, którzy ukończą naukę w zawodzie zdobnik ceramiki będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania kwalifikacji w zawodzie technik ceramik.
Zawód technik spawalnictwa został przyporządkowany do branży mechanicznej. Pierwsza kwalifikacja wyodrębniona w tym zawodzie jest wspólna z kwalifikacją wyodrębnioną w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń, albo w zawodzie ślusarz albo w zawodzie monter kadłubów jednostek pływających, co oznacza, że uczniowie, którzy ukończą naukę w jednym z tych trzech zawodów będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania kwalifikacji w zawodzie technik spawalnictwa.
Zawody mechanik pojazdów kolejowych oraz technik pojazdów kolejowych zostały przyporządkowane do branży transportu kolejowego. Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie mechanik pojazdów kolejowych jest wspólna z pierwszą kwalifikacją wyodrębnioną w zawodzie technik pojazdów kolejowych, zatem uczniowie, którzy ukończą naukę w zawodzie mechanik pojazdów kolejowych będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania kwalifikacji w zawodzie technik pojazdów kolejowych.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 82)