Patronaty
Zasady przyznawania patronatu honorowego lub udziału Ministra Edukacji w komitecie honorowym
Postanowienia ogólne
- Patronat honorowy i udział Ministra Edukacji w komitecie honorowym stanowią szczególnego rodzaju wyróżnienie dla przedsięwzięcia bezpośrednio związanego z oświatą i wychowaniem oraz istotnego dla działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie to powinno mieć zasięg co najmniej regionalny i służyć promocji lub kreowaniu pozytywnego wizerunku oświaty.
- Minister Edukacji nie obejmuje patronatem i nie przyjmuje zaproszenia do komitetu honorowego przedsięwzięcia odpłatnego dla uczestników, a także przedsięwzięcia o charakterze lobbystycznym, reklamowym, komercyjnym (organizator planuje osiągnięcie zysku) oraz marketingowym (służącym promocji produktów i usług zarówno organizatora, jak i jego partnerów).
- Minister Edukacji nie obejmuje honorowym patronatem produkcji filmowych, publikacji, opracowań, a także statutowej działalności stowarzyszeń, fundacji, związków, organizacji.
- Minister Edukacji nie udziela również patronatów o charakterze stałym. Patronat jest przyznawany każdorazowo na jedną edycję.
- Minister Edukacji obejmuje patronatem wydarzenia o charakterze jednostkowym oraz zamykające się w krótkiej przestrzeni czasowej. W przypadku wydarzeń o charakterze wieloskładnikowym (np. kampania, projekt) organizator powinien wskazać jedno wiodące, najbardziej prestiżowe wydarzenie/element, które zasługiwałoby na objęcie patronatem (np. konferencja inaugurująca lub podsumowująca).
- Minister Edukacji zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia patronatu nad przedsięwzięciem we wczesnym etapie realizacji, które nie ma jeszcze dokładnie określonych celów i źródeł finansowania, organizowanemu po raz pierwszy i mającemu charakter pilotażowy.
- W uzasadnionych przypadkach Minister Edukacji może objąć patronatem honorowym lub wyrazić zgodę na udział w komitecie honorowym przedsięwzięcia, które nie spełnia wymogów opisanych w Postanowieniach ogólnych. Wyróżnienie może być przyznane, jeśli inicjatywę cechuje wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, nie jest ona nastawiona bezpośrednio na zysk oraz zostanie uznana za istotną z punktu widzenia polityki oświatowej państwa.
- Objęcie patronatem honorowym lub udział w komitecie honorowym nie oznacza deklaracji osobistego udziału Ministra Edukacji lub przedstawicieli MEN w wydarzeniu, w pracach jury, wsparcia finansowego, rzeczowego lub organizacyjnego.
- W uzasadnionych przypadkach patronat honorowy lub wyrażenie zgody na udział w komitecie honorowym przedsięwzięcia przysługuje także sekretarzowi stanu lub podsekretarzowi stanu.
Procedura obejmowania wyróżnieniem
- Patronat lub zgoda na udział w komitecie honorowym jest udzielana na podstawie wniosku elektronicznego złożonego za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie patronaty.men.gov.pl. Kopię złożonego formularza organizator otrzymuje na adres mailowy podany we wniosku.
- Wniosek o patronat honorowy lub udział Ministra Edukacji w komitecie honorowym należy złożyć nie później niż 60 dni przed rozpoczęciem wydarzenia.
- Do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty, np.: regulamin przedsięwzięcia, szczegółowy program, listę prelegentów, materiały promocyjne, opracowania, w szczególności te, które będą udostępniane uczestnikom podczas realizacji przedsięwzięcia.
- Decyzja w sprawie patronatu oraz wszelka korespondencja w sprawie będzie przekazywana wyłącznie w formie elektronicznej na adres e-mail podany w formularzu.
- Wnioski niekompletne, złożone po terminie lub z pominięciem formularza elektronicznego nie będą rozpatrywane.
- Odmowa przyznania patronatu lub udziału w komitecie honorowym nie wymaga uzasadnienia.
- Jednostką odpowiedzialną za obsługę wniosków jest Departament Komunikacji MEN, które może zwrócić się do organizatora z prośbą o przekazanie dodatkowych wyjaśnień.
Obowiązki organizatora
- Organizator przedsięwzięcia ma prawo posługiwać się logotypem Ministra Edukacji oraz informacją o przyznaniu honorowego patronatu / udziale w komitecie honorowym w materiałach informacyjno-promocyjnych wyłącznie po otrzymaniu pozytywnej decyzji. Wszystkie materiały, które będą zawierały logotyp, muszą uzyskać akceptację Departamentu Komunikacji MEN.
- Organizator powinien niezwłocznie poinformować Departament Komunikacji MEN o wszelkich zmianach w regulaminie, harmonogramie, programie wydarzenia itp.
- W ciągu 30 dni od zakończenia przedsięwzięcia organizator powinien przekazać do MEN sprawozdanie.
- Nieprzesłanie do akceptacji materiałów promocyjnych zawierających logotyp, informacji o istotnych zmianach w realizacji przedsięwzięcia oraz nieterminowe złożenie lub brak sprawozdania mogą skutkować cofnięciem patronatu lub negatywną decyzją w kolejnych edycjach.
- Informacja dotycząca przedsięwzięcia objętego wyróżnieniem może zostać opublikowana na stronie internetowej oraz na profilach MEN w mediach społecznościowych. Każdorazowo decyzję w tej sprawie podejmuje Departament Komunikacji. Organizator zainteresowany promocją wydarzenia powinien przesłać na adres patronaty@men.gov.pl pełną informację o przedsięwzięciu (nieprzekraczającą 1 strony A4) nie później niż 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia.
Odebranie wyróżnienia
- Minister Edukacji zastrzega sobie prawo do cofnięcia patronatu lub wystąpienia z komitetu honorowego w każdym momencie, a w szczególności, gdy:
- zaszły okoliczności, o których organizator nie poinformował MEN,
- organizator naruszył zasady przyznawania patronatów,
- wydarzenie negatywnie wpływa na wizerunek Ministra lub Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Wyróżnienie może zostać odebrane także bez podania przyczyny.
Patronaty Prezydenta RP i Pierwszej Damy
- Minister Edukacji nie obejmuje patronatem honorowym wydarzeń objętych Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to z warunku zawartego w zasadach przyznawania patronatu Prezydenta RP, według którego „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Patronat jako patron jedyny i wyłączny”.
- W przypadku, gdy przedsięwzięcie uzyskało patronat honorowy Prezydenta RP, Minister Edukacji może wyrazić zgodę na udział w komitecie honorowym.
- W komitetach honorowych Prezydent RP pełni funkcję przewodniczącego. W takich przypadkach Minister Edukacji może być członkiem komitetu honorowego.
- Minister Edukacji nie obejmuje patronatem honorowym także wydarzeń objętych Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP. Wynika to z warunku zawartego w zasadach przyznawania patronatu Małżonki Prezydenta RP, według którego „Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Patronat jako patron jedyny i wyłączny”.
- Jeśli organizator ubiega się o patronat Prezydenta RP lub Pierwszej Damy, powinien podać tę informację we wniosku, a po otrzymaniu decyzji z Kancelarii Prezydenta poinformować o tym Departament Komunikacji MEN.
Materiały
Logo - Patronat honorowy – minister edukacjiPatronat_honorowy_–_minister_edukacji.png 0.08MB Logo - Patronat honorowy – minister edukacji
Patronat_honorowy_–_minister_edukacji.jpg 0.15MB Logo - Patronat honorowy – minister edukacji
Patronat_honorowy_–_minister_edukacji.pdf 0.15MB Logo - Patronat honorowy – minister edukacji – bez napisu
Patronat_honorowy_–_minister_edukacji_–_bez_napisu.png 0.06MB Logo - Patronat honorowy – minister edukacji – bez napisu
Patronat_honorowy_–_minister_edukacji_–_bez_napisu.jpg 0.12MB Logo - Patronat honorowy – minister edukacji – bez napisu
Patronat_honorowy_–_minister_edukacji_–_bez_napisu.pdf 1.41MB Wykaz patronatów Ministra Edukacji w roku 2024
Wykaz patronatów Ministra Edukacji w roku 2024 .pdf 0.26MB