25 maja 2020 r. – 72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
22.05.2020
W poniedziałek, 25 maja przypada 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Z tej okazji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL organizuje wydarzenia upamiętniające, takie jak zwiedzanie celi rtm. Pileckiego czy odsłonięcie tablicy pamiątkowej. W obchody włączy się również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które przygotowało akcję #ZniczDlaRotmistrza. Lokalne inicjatywy rocznicowe odbędą się m.in. w Puławach i Białymstoku, a w TVP będzie można obejrzeć reportaż poświęcony Witoldowi Pileckiemu. Zachęcamy do śledzenia tych wydarzeń.
Obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Główne obchody 72. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego zostaną zorganizowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ze względu na stan epidemii wszystkie wydarzenia będą organizowane z zachowaniem wymaganych przepisów sanitarnych. Główne punkty obchodów to:
- godz. 10:00-16:00 – zwiedzanie celi więziennej rtm. Witolda Pileckiego w X Pawilonie (udział tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym, w ograniczonych liczebnie grupach);
- godz. 16:30-19:30 – składanie wieńców pod Ścianą śmierci (wcześniejsze zgłoszenie do sekretariatu Muzeum);
- godz. 20:00-21:00 – Msza św. w intencji rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych (uroczystość będzie miała charakter zamknięty);
- godz. 21:30 (godzina śmierci rtm. Pileckiego) – odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenie Historyczne 11 Grupy Operacyjnej NSZ (udział rodziny i zaproszonych gości).
Więcej informacji na profilu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na portalu Facebook https://www.facebook.com/MuzeumWykletych/.
#ZniczDlaRotmistrza – akcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęca wszystkie osoby, które w najbliższych dniach odwiedzą instytucję, do zapalenia znicza pod pomnikiem Witolda Pileckiego. Monument znajduje się na placu przed muzeum. Znicze będą rozdawane bezpłatnie przez wolontariuszy. Dodatkowo pierwsze 72 osoby otrzymają papierowe wydanie „Raportu Witolda”.
Muzeum zachęca także do dzielenia się zdjęciami z udziału w akcji na profilach społecznościowych z oznaczeniem #ZniczDlaRotmistrza.
Więcej informacji o wydarzeniu https://muzeum1939.pl/akcja-znicz-dla-rotmistrza/aktualnosci/3539.html.
Lokalne inicjatywy z okazji 72. rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego
- Akcja „Zapal Znicz Rotmistrzowi” w Puławach
O godz. 17:00 w Puławach przy krzyżu przed dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa odbędzie się kameralna uroczystość patriotyczna. Podczas wydarzenia zatytułowanego „Zapal Znicz Rotmistrzowi” zostaną odczytane fragmenty biogramu rtm. Pileckiego. Będą one przeplatane utworami patriotycznymi. Uroczystość zakończy zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.
- Wieczór Pamięci w Białymstoku
O godz. 20:00, obok Starego Kościółka przy Archikatedrze Białostockiej rozpocznie się Wieczór Pamięci. Uczestnicy uroczystości złożą hołd Witoldowi Pileckiemu i innych bohaterom podziemia niepodległościowego. Wydarzenie, ze względu na stan epidemii, będzie miało symboliczną oprawę słowno-muzyczną i zakończy się złożeniem wieńców pod tablicami pamięci przy kinie Ton oraz pod pomnikiem Armii Krajowej.
Reportaż o Witoldzie Pileckim w TVP
W poniedziałek, 25 maja na antenie TVP Info zostanie wyemitowany krótki reportaż o Witoldzie Pileckim. Jego autorką jest dziennikarka TVP Maria Stepan. Będzie to kilkunastominutowy, przejmujący materiał zrealizowany na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – w miejscu, w którym rtm. Pilecki był przetrzymywany i torturowany.
Witold Pilecki – upamiętnienie
Witold Pilecki został oficjalnie zrehabilitowany w 1991 roku i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995 rok) oraz Orderem Orła Białego (2006 rok). W 2013 roku przyznano mu stopień pułkownika.
Jest patronem szkół na terenie całego kraju. Jego imieniem nazwano również ulice w wielu polskich miastach. Pilecki patronuje także różnym inicjatywom społecznym i patriotycznym. O jego życiu powstało wiele publikacji naukowych, popularnonaukowych i innych teksów kultury.
Pokazowy proces i stracenie rtm. Pileckiego
Witold Pilecki został aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku i oskarżony przez komunistyczne władze o działalność szpiegowską. Pokazowy proces rozpoczął się 3 marca 1948 roku, a 15 marca 1948 roku Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie wydał wyrok śmierci. Wykonano go 25 maja 1948 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Do tej pory nie odnaleziono miejsca pochówku rtm. Witolda Pileckiego.
Przed rozpoczęciem procesu Pilecki przez blisko rok przebywał w areszcie śledczym. W tym czasie był bestialsko bity i torturowany. Podczas ostatniego widzenia z żoną, powiedział, że „Oświęcim to była igraszka”.
Warto przeczytaj, obejrzeć i posłuchać - postać Rotmistrza Pileckiego
- Strona Instytutu Pamięci Narodowej dotycząca Rotmistrza, jego życiorys, dokumenty, fotografie.
- Spot IPN o ostatnich dniach Rotmistrza Witolda Pileckiego
- Teatr Telewizji – spektakl „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z 2006 roku.
- Wystawa cyfrowa Muzeum Historii Polski
- Audiobook “Raport Witolda”, czyta Tomasz Wysocki (cz. 1 i kolejne)
- Słuchowisko w Radiowej Jedynce – Teatr Polskiego Radia „Witold Pilecki – raport. Wybrane fragmenty”