Egzamin maturalny
Egzamin przeprowadzany dla absolwentów szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły II stopnia) – w celu uzyskania świadectwa dojrzałości.
- Egzamin maturalny dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego jest przeprowadzany od roku szkolnego 2022/2023, a dla absolwentów technikum i branżowej szkoły II stopnia od roku szkolnego 2023/2024.
- Egzamin ten jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej.
- Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym.
- Wyniki egzaminu maturalnego stanowią podstawowe kryterium naboru na poszczególne kierunki studiów wyższych.
- Egzamin maturalny składa się z dwóch części: obowiązkowej i dodatkowej.
- W części obowiązkowej absolwent zdaje – język polski (część pisemną i część ustną); język obcy nowożytny (część pisemną i część ustną), matematykę (część pisemną); język mniejszości narodowej – dla absolwentów szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej (część pisemną i część ustną).
- Część pisemna egzaminu maturalnego zdawana jest na poziomie podstawowym. Dla egzaminu maturalnego w części ustnej nie określa się poziomu egzaminu.
- Dla przedmiotów zdawanych w części obowiązkowej określa się próg zdawalności (30%).
- Absolwenci mają obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, z określonym progiem zdawalności (30%).
- Każdy zdający ma prawo przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż 5 następujących przedmiotów dodatkowych:
- w części ustnej z: języka mniejszości etnicznej, języka mniejszości narodowej, języka obcego nowożytnego, języka regionalnego;
- w części pisemnej z: biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, informatyki, języka łacińskiego i kultury antycznej, języka mniejszości etnicznej, języka mniejszości narodowej, języka obcego nowożytnego, języka polskiego, języka regionalnego, matematyki, wiedzy o społeczeństwie.
- Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym albo – w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
- Egzamin z języka obcego nowożytnego przeprowadzany jest z języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego.
- Absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego przystępuje do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym.
- Obowiązek przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego nie dotyczy absolwenta posiadającego:
- dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika;
- dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika;
- świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika;
- certyfikaty kwalifikacji zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika;
- świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i certyfikaty kwalifikacji zawodowych, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, z wyłączeniem absolwenta szkoły lub oddziału dwujęzycznego.
- Egzamin maturalny przeprowadzany jest w warunkach i formie dostosowanej do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych absolwentów.
- Wyniki egzaminu maturalnego przedstawiane są w procentach i w skali centylowej.
- Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu może przystąpić ponownie do części ustnej lub pisemnej, przez okres 5 lat, do egzaminu maturalnego w kolejnych latach w celu zdania przedmiotów obowiązkowych i/lub dodatkowych i uzyskania świadectwa dojrzałości.
- Absolwent, który uzyskał świadectwo dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego ma prawo ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia uzyskanego wyniku egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów, lub przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego, zdawanego po raz pierwszy.
- Laureat i finalista olimpiady albo laureat konkursu wojewódzkiego lub ponadwojewódzkiego jest zwolniony z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
- Absolwent ma prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej, weryfikacji sumy uzyskanych punktów oraz do odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Szczegółowe informacje na temat organizacji i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego są określone w:
- rozdziale 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r., poz. 1327, z późn. zm.)
- rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1644)
Informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 znajdują się na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.