Ferie zimowe – rusza kolejna tura
19.01.2024
Od poniedziałku, 22 stycznia, ferie zimowe zaczną dzieci z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. To ponad 305 tys. uczniów, którzy udadzą się na zimowy wypoczynek i dołączą do grupy dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, a także zachodniopomorskiego.
Zgłoszenia zorganizowanych wypoczynków
Do tej pory w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEN znajduje się 7 tys. zgłoszeń od organizatorów, które obejmują ponad 260 tys. uczestników.
125 tys. dzieci wyjechało na zorganizowane ferie;
124 tys. uczniów przebywa na półkoloniach;
11 tys. dzieci spędza ferie na wypoczynku za granicą.
Najczęstszymi kierunkami w przypadku zorganizowanych wyjazdów zagranicznych są: Włochy - 67, Hiszpania - 49 oraz Austria – 42.
Jak powstaje terminarz ferii zimowych?
Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w szkołach w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin przypadnie na pierwszą połowę lutego.
Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, które właśnie teraz rozpoczynają swój zimowy wypoczynek, i w których ferie organizowane są zawsze na przełomie stycznia i lutego. Zasada ta została wprowadzona na wniosek Podlaskiego Kuratora Oświaty i jest podyktowana wielokulturowością regionu, np. różnymi terminami obchodzonych Świąt Bożego Narodzenia, po to, aby uniknąć sytuacji, że uczeń w wypadku zbiegu zimowej przerwy świątecznej, świąt „swego” kościoła oraz ferii jest nieobecny w szkole np. od 23 grudnia do końca stycznia.
Ferie w przedszkolach
Przedszkola są placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców. Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami o przedszkolach publicznych. Dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym, mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych, w takim trybie jak w przypadku przedszkoli.
Bezpieczeństwo to podstawa
Rozpoczynając drugi tydzień ferii, nadal przypominamy o zachowaniu bezpieczeństwa. Do zjazdów na sankach wybieramy tereny pozbawione drzew, nierówności i innych przeszkód. Pamiętajmy aby nie zjeżdżać na sankach na ulicę lub w pobliże zbiorników wodnych. Zwracajmy uwagę na innych, nie podchodźmy pod sanki, kiedy ktoś inny zjeżdża z górki. Podczas zabawy śnieżkami, róbmy kule z czystego śniegu, bez dodatków kamieni czy lodu, nie celujmy w twarz. Wybierając się na łyżwy, udajmy się w wyznaczone i odpowiednio przygotowane do tego miejsca. Nie wchodźmy na łyżwach na stawy czy jeziora. Na wyprawę w góry, pamiętajmy o porządnym wyposażeniu. Wygodne obuwie, ciepłe i nieprzemakalne ubranie, jedzenie, podręczna apteczka i naładowany telefon to podstawowy ekwipunek na górski spacer.
Ważne telefony alarmowe
W czasie zagrożenia, problemów ze zdrowiem, pamiętajmy o podstawowych numerach alarmowych. Są one krótkie i niezbędne w awaryjnych sytuacjach. Warto je znać i mieć zawsze pod ręką.
112 numer alarmowy
997 policja
998 straż pożarna
999 pogotowie ratunkowe
601 100 300 GOPR/TOPR lub za pomocą darmowej aplikacji RATUNEK.
Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.