Gala finałowa konkursu „Obiektyw obywatelski” – znamy zwycięzców
17.01.2025
Podczas uroczystej gali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ogłoszono laureatów konkursu „Obiektyw Obywatelski”. W wydarzeniu uczestniczyła Minister Edukacji Barbara Nowacka i Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
Ideą konkursu organizowanego przez ministrów: edukacji i sprawiedliwości był m.in. rozwój umiejętności współpracy, poszerzenie świadomości na temat prawnej ochrony wolności i praw obywatelskich oraz zasad konstytucyjnych, a także rozwijanie umiejętności praktycznych przy wykorzystaniu nowych technologii.
Uczestnicy w od 3 do 5 osobowych zespołach przygotowali jednominutowe filmy, w których pokazali, czym jest dla nich jedna z kluczowych wartości konstytucyjnych: godność człowieka, wolność, równe traktowanie lub solidarność.
Konkurs „Obiektyw Obywatelski” stwarza przestrzeń do wspólnego zastanowienia się z nauczycielkami i nauczycielami, jak promować wśród młodych ludzi wartości takie jak solidarność, prawa człowieka, wolność oraz zrozumienie prawa
– powiedziała minister Barbara Nowacka.
Minister podkreśliła, że takie inicjatywy pomagają uczniom zrozumieć znaczenie Konstytucji w życiu codziennym.
Inspirująca i angażująca edukacja pomaga rozumieć mechanizmy prawne, na przykład jak poszczególne zapisy Konstytucji wpływają na nasze codzienne życie. W społeczeństwie obywatelskim jest to niezwykle istotne
– mówiła.
Do konkursu zakwalifikowano 263 prace. W jego pierwszym etapie uczniowie i nauczyciele głosowali poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną. Drugi etap odbywał się na platformie YouTube, co umożliwiło oddanie głosu każdej zainteresowanej osobie. W sumie w obu etapach oddano na prace konkursowe 18 tys. głosów. Dwadzieścia pięć finałowych drużyn, których filmy uzyskały najwięcej głosów otrzymało nagrody rzeczowe.
Spośród tego grona wyróżniono trzech zwycięzców.
Miejsce 1 – Film „Minuta O Wolności” – zespół z Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w składzie: Maja Bielawska, Filip Nowacki, Dawid Skorecki, Julia Zajączkowska pod opieką Kamili Kościelniak.
Miejsce 2 – Film „Wolność Jako Wartość Konstytucyjna” – przygotowany przez zespół z Technikum im. Zesłańców Sybiru w Brodnicy w składzie: Mateusz Bejgrowicz, Mateusz Dolęga, Kacper Kalinowski, Wiktor Muśnicki, Eryk Szulc pod opieką Krystiana Bąkowskiego.
Miejsce 3 – Film „Wolność Na Wyciągnięcie Ręki” – przygotowany przez zespół z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie w składzie: Zuzanna Jażdżewska, Bartosz Ryngwelski, Marta Szczyrbowska, Fabian Szulta pod opieką Katarzyny Sobol.
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrodę specjalną ufundowaną przez Telewizję Polską - patrona medialnego wydarzenia. TVP zaprosi zespoły wraz z opiekunami na całodniowe szkolenie medialne w siedzibie telewizji. Uhonorowane zostały też dwie szkoły, których społeczność najaktywniej włączyła się w głosowanie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej – Technikum nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II stopnia nr 4 w Pile. W nagrodę szkoły otrzymają sprzęt multimedialny.
Po uroczystości odbyły się warsztaty, w trakcie których młodzież wraz z nauczycielami dyskutowała o sposobach na zainteresowanie swoich rówieśników Konstytucją oraz zachęcaniu ich do działań promujących wartości konstytucyjne.