W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

gov.pl/zdalnelekcje - zachęcamy do korzystania!

15.10.2020

Już ponad 1700 lekcji i prawie 7000 odnośników do cyfrowych zasobów dostępnych na stronie gov.pl/zdalnelekcje. Sukcesywnie zamieszczane są nowe propozycje materiałów dydaktycznych, z których nauczyciele mogą korzystać podczas zajęć z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Niebieska grafika z ikoną laptopa i książki, a obok tekst " gov.pl/zdalnelekcje – zachęcamy do korzystania

Materiały zostały przygotowane przez ekspertów z Państwowego Instytutu Badawczego NASK w uzgodnieniu z nauczycielami oraz metodykami jednostek podległych Ministerstwa Edukacji Narodowej i w porozumieniu z ekspertami Ministerstwa Cyfryzacji.

Zdalne lekcje wsparciem dla nauczycieli i uczniów

Zdalne Lekcje II to kontynuacja projektu, który został uruchomiony na wiosnę, tuż po czasowym zawieszeniu zajęć w szkołach ze względu na epidemię COVID-19. Na zakończenie pierwszej edycji Zdalnych Lekcji serwis zawierający 3,5 tys. propozycji zajęć odwiedziło ponad 2,6 mln osób. Użytkownicy wygenerowali w tym czasie niemal 67 milionów odsłon strony.

Projekt ma na celu wsparcie polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli pod kątem metodycznym, technologicznym i merytorycznym w nowoczesnym nauczaniu oraz w budowaniu kompetencji cyfrowych.

Dzięki materiałom zamieszczonym w serwisie gov.pl/zdalnelekcje nauczyciele otrzymują pomoc dydaktyczną i merytoryczną stanowiącą inspirację, jak również wsparcie w bieżącej pracy. Uczniowie zaś mają dostęp do interesujących i pomocnych zasobów edukacyjnych, dzięki którym rozwijają umiejętność samokształcenia.

Nowa odsłona serwisu

Od września projekt Zdalne Lekcje jest kontynuowany w nowej odsłonie. Zebrane czteromiesięczne doświadczenia edukacji online oraz analiza potrzeb nauczycieli i uczniów zaowocowały zmianami, które pozwoliły na lepsze dostosowanie zasobów do potrzeb użytkowników.

Aktualnie dostępne są już 1702 propozycje lekcji oraz prawie 7000 odnośników do cyfrowych zasobów. Materiały podzielono na trzy grupy: szkoła podstawowa, liceum i technikum oraz szkoła branżowa. W każdym typie szkoły uwzględniono propozycje zajęć dla klas realizujących zarówno starą, jak i nową podstawę programową. W sumie materiały edukacyjne obejmują 23 klasy, łącznie z zajęciami dla dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne.

Dostępne są również materiały dla technikum i szkoły branżowej II stopnia. Do każdej lekcji dodano więcej linków niż w poprzedniej edycji projektu, a do proponowanych zasobów dopisano również polecenia dla uczniów.

Kolejne materiały będą dodawane w cyklu miesięcznym, w uzgodnieniu z metodykami i ekspertami, tak aby docelowo stworzyły bazę na cały rok. Nauczyciele będą mogli wybrać te zasoby, które im odpowiadają, oraz wykorzystać je w wybranym przez siebie czasie, zgodnie z trybem realizacji zajęć programowych.

Nowa odsłona serwisu gov.pl/zdalnelekcje pozwoli na większą elastyczność zastosowań, natomiast klarowny układ zasobów, umożliwi wykorzystanie materiałów nie tylko w nauce zdalnej i hybrydowej, ale również tradycyjnej.

Wszystkie zdalne lekcje dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje.

{"register":{"columns":[]}}