„Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja” - Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej z udziałem kierownictwa MEN
22.10.2024
Wiceminister Katarzyna Lubnauer i wiceminister Joanna Mucha wzięły udział w Międzynarodowym Kongresie Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Podczas inauguracji wydarzenia głos zabrała Sekretarz Stanu w MEN dr Joanna Mucha. Mówiła m.in. o roli kobiet na wielu płaszczyznach działalności. Przywołała też postać Marii Curie-Skłodowskiej, kobiety, która może być wzorem dla wszystkich.
W drugim dniu Kongresu Sekretarz Stanu Joanna Mucha wzięła udział w panelu pt. Jak edukować młodych do bycia Europejką / Europejczykiem? Podczas debaty paneliści zastanawiali się nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi edukacji.
Jeśli nie zaczniemy rozumieć europejskości jako misji, nie zaczniemy myśleć o naszych wartościach europejskich jak o odpowiedzialności, to w konsekwencji nie poradzimy sobie z procesami, które będą rozgrywały się w pozostałych miejscach świata
– mówiła wiceminister Joanna Mucha.
W kolejnym panelu pn. Edukacja w świecie Meta. Co szkoła i uniwersytet mają do zaoferowania generacji Alfa? udział wzięła wiceminister Katarzyna Lubnauer. Podczas debaty paneliści dyskutowali o wyzwaniach, jakie stoją przed szkołami i uczelniami w związku z zachodzącymi zmianami pokoleniowymi.
Polska szkoła musi się zmieniać i uzupełniać to, co pokolenie alfa traci przez świat wirtualny
– mówiła Sekretarz Stanu Katarzyna Lubnauer i zwróciła uwagę, że młodzieży z pokolenia Alfa – czyli osób urodzonych po 2010 roku – brakuje między innymi rozmowy, czy wspólnego tworzenia społeczeństwa.
Nowy przedmiot edukacja obywatelska, który wejdzie w miejsce hit-u już od 1 września 2025 roku – opiera się na działaniach praktycznych, na projekcie społecznym, na dyskusji, zdolnościach komunikacyjnych, pracy w grupie – tego wszystkiego, czego dzieci się nie nauczą. Podobnie wraz ze zmianą, którą chcemy wprowadzić w 2026 roku, wchodzi pojęcie sprawczości, czyli zaangażowania, umiejętności odpowiadania za siebie, umiejętności organizowania czasu
– dodała wiceminister Lubnauer.
Kongres zorganizowano z okazji obchodów jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.