Kamizelki odblaskowe dla uczniów – inauguracja kampanii społecznej z udziałem minister edukacji i ministra sprawiedliwości
15.10.2018
„Dobrze Cię widzieć” – to hasło kampanii społecznej zainaugurowanej w poniedziałek, 15 października br. przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Podczas wydarzenia w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej (woj. śląskie), 370 uczniów otrzymało odblaskowe kamizelki bezpieczeństwa. Takie same trafią wkrótce do każdego z ponad 3 milionów uczniów ze szkół podstawowych w całej Polsce. Ambasadorem przedsięwzięcia jest aktor Cezary Pazura.
- Uczestniczę w różnych projektach, które wspierają edukację. Dzisiaj z prawdziwą radością jestem z ministrem sprawiedliwości, który od początku swojej kadencji dopytuje, w jaki sposób wesprzeć szkoły. Jesteśmy tu razem po to, żebyście, drogie dzieci, czuły się bezpieczne, a Wasi rodzice spokojni o to, że macie bezpieczną drogę do szkoły – podkreśliła minister Anna Zalewska.
Partnerem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Cieszę się, że jestem tu z Wami. Dobrze Was widzieć – zwrócił się do dzieci minister Zbigniew Ziobro. – Jesteście dla nas najważniejsi. Dla swoich rodziców, dla opiekunów. Wasze życie i zdrowie jest najcenniejsze. Dlatego naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, abyście byli bezpieczni – zaznaczył minister sprawiedliwości.
https://www.dobrzeciewidziec.org/files/dobrzeciewidziecdigitalwpolscetop.mp4
Premierowa odsłona kampanii
Szkolną salę gimnastyczną, gdzie uroczyście zainaugurowano akcję, szczelnie wypełniły dzieci. Ogromne zainteresowanie wywołał premierowy pokaz spotu promującego kampanię o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Ogromną niespodzianką dla dzieci było pojawienie się Cezarego Pazury. Znany aktor, który jest ambasadorem akcji „Dobrze Cię widzieć”, został przywitany gromkimi brawami.
Kolejnym punktem była rozmowa o właściwym zachowaniu na drodze, prowadzona z dziećmi w prosty i bezpośredni sposób przez aspiranta sztabowego Pawła Dobaja ze Szkoły Policji w Katowicach. Wykładowca i towarzyszący mu Cezary Pazura nawiązali doskonały kontakt z uczniami. Policjant ma syna w podobnym wieku. Chłopiec zasłynął w Polsce z niezwykłego czynu – uratował nieprzytomnego mężczyznę, któremu wykonał masaż serca. Mógł brać przykład ze swojego ojca. Aspirant sztabowy Paweł Dobaj podczas szkolenia ze sterowania ruchem na jednym z katowickich skrzyżowań udzielił pomocy krwawiącemu człowiekowi, czym ocalił mu życie.
Kulminacją spotkania w Kuźni Raciborskiej było przekazanie kamizelek odblaskowych. Rozdawali je dzieciom ministrowie Anna Zalewska i Zbigniew Ziobro, z pomocą Cezarego Pazury i policjanta.
Kamizelki chronią życie
Ideą kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej związanej z zagrożeniami w ruchu drogowym i realne przeciwdziałanie wypadkom. Chodzi o wykształcenie - szczególnie u dzieci, których zdrowie i życie jest najważniejsze - właściwych sposobów zachowania na drodze. Dzieci muszą być bezpieczne - gdy idą do szkoły, wracają z zajęć do domu, wychodzą z tramwaju lub autobusu, przechodzą przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną czy jadą rowerem na wycieczkę.
Bez względu na to, w jaki sposób dziecko porusza się po drodze, jako pieszy, rowerzysta czy pasażer, powinno być widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Stąd hasło akcji „Dobrze Cię widzieć” i przekazanie kamizelek odblaskowych wszystkim uczniom szkół podstawowych w Polsce.
Przygotowane specjalnie dla dzieci kamizelki (w kilku rozmiarach) przez odbijanie świateł duża powierzchnią materiału, umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach złej widoczności na drodze. Już wkrótce taką kamizelkę dostanie bezpłatnie ponad 3 miliony dzieci.
Bezpieczeństwo przez edukację
Jak wynika z oficjalnych statystyk w 2017 roku doszło w Polsce do 32 760 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 2 831 osób, a 39 466 zostało rannych. Jednym z najczęstszych rodzajów wypadków było „najechanie na pieszego”.
Szczególnie wstrząsające są dane dotyczące dzieci. W ostatnim roku w Polsce miały miejsce 2 822 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 56 dzieci poniosło śmierć, a 3 116 doznało obrażeń. Ta sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań, które zostały podjęte przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sprawiedliwości.
Samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie, w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu drogowym. Dlatego akcja „Dobrze Cię widzieć” to nie tylko 3 miliony kamizelek odblaskowych, ale również kampania edukacyjna. Każdy uczeń szkoły podstawowej dostanie ulotkę (z planem lekcji na odwrocie). Będzie na niej „7 odblaskowych rad drogowych” – podręczny przewodnik bezpiecznego zachowania na drodze. Do wszystkich szkół podstawowych trafią też konspekty lekcji na ten temat – do wykorzystania przez nauczycieli.
Ogólnopolska kampania „Dobrze Cię widzieć” ma szansę na stałe zapisać się w świadomości społecznej. Projekt będzie angażował wszystkich uczestników ruchu drogowego do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Ma też ogromne znaczenie dla przeciwdziałania przestępczości.
Spowodowanie wypadku, w którym inna osoba traci życie lub jest ranna, to przestępstwo. Podlega ono odpowiedzialności określonej przez Kodeks karny, często powodując niezwykle tragiczne, nieodwracalne skutki. Dlatego tak ważne jest wspólne i kompleksowe działanie na rzecz zwiększania świadomości w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Materiały
Ogólnopolska kampania „Dobrze Cię widzieć”Zdjęcia (9)
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.12.2023 15:03 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 14.12.2023 15:03 administrator gov.pl