Komunikat dotyczący wypowiedzenia przez Republikę Białorusi umowy z Rzecząpospolitą Polską o wzajemnym uznawaniu dyplomów i stopni naukowych
18.11.2022
W dniu 2 listopada br. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęła nota Ambasady Republiki Białorusi w sprawie wypowiedzenia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, równoważności stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki.
Umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów i stopni naukowych została sporządzona w Warszawie dnia 28 kwietnia 2005 r.
Umowa stanowi podstawę prawną do podejmowania przez obywateli białoruskich nauki na uczelniach wyższych czy studiów podyplomowych w Polsce, a także otwierania przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony i może zostać wypowiedziana przez każdą ze Stron w drodze notyfikacji. Umowa traci moc po upływie 12 miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Stronę noty wypowiadającej, to jest dnia 3 listopada 2023 roku.
W związku z powyższym postanowienia umowy będą obowiązywały w stosunku do osób, które rozpoczną kształcenie w polskich uczelniach przed dniem utraty jej mocy obowiązującej, tj. 3 listopada 2023 r.
Ponadto należy podkreślić, że niezależnie od ww. Umowy obowiązujące w Polsce krajowe przepisy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, sprzyjają podejmowaniu nauki przez osoby, które uzyskały świadectwo uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia lub dyplom na Białorusi i chcą kontynuować kształcenie w Polsce.
W związku z powyższym wypowiedzenie Umowy nie wpłynie na uprawnienia obywateli Białorusi w Polsce. Może jedynie np. wydłużyć procedury uznawania dokumentów białoruskich w Polsce.
Wg danych dostępnych w MEiN, w roku akademickim 2021/22 w Polsce studiowało 11 tys. studentów z Białorusi. Stanowili oni 13% wszystkich studentów-cudzoziemców w Polsce.