W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja MEN na temat Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji

10.10.2019

W poniedziałek, 7 października br. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dni Uczenia się Dorosłych Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizowało konferencję „Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji (LOWE) – doświadczenie i przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było prezentacji doświadczeń dotychczasowych LOWE oraz debacie o ich przyszłości.

Konferencja MEN na temat Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji

Swoje doświadczenia przedstawiły szkoły podstawowe z Białego Kościoła (w gminie Wielka Wieś pod Krakowem), Jaślikowa (w gminie Krasnystaw), Liśnika Dużego (w gminie Gościeradów) i z Rawy Mazowieckiej. Zaprezentowane przykłady przedstawicieli szkół potwierdziły jak ważne jest rozwijanie LOWE. W mniejszych miejscowościach Lokalne Ośrodki dają osobom dorosłym możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcyjnych ofert edukacyjnych blisko miejsca zamieszkania. 

Jak podkreślono w dyskusji atrakcyjność zajęć edukacyjnych dla dorosłych zależy przede wszystkim od dobrego rozeznania potrzeb w środowiskach lokalnych oraz elastyczności organizowania.

W dyskusji na temat przyszłości LOWE zaznaczono dodatkowo, że pilotaż LOWE realizowany w 50 szkołach udowodnił, że szkoły mogą podjąć nową funkcję organizowania ofert edukacyjnych dla osób dorosłych. W przyszłości ważne jest jednak ustalenie trwałego miejsca tego zadania w systemie oświaty oraz jego sposobu finansowania. Przedstawiciele MEN podkreślili, że zależeć to będzie od dalszych dobrych efektów funkcjonowania LOWE oraz kontynuowania debaty na ten temat w środowisku oświatowym, z uwzględnieniem organów prowadzących szkoły.

Warto zaznaczyć, że z inicjatywy MEN od 2017 r. utworzonych zostało 50 Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji w 13 województwach. LOWE finansowane były z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Po dobrym odbiorze ofert pierwszych 50 LOWE, ministerstwo edukacji zdecydowało o kontunuowaniu projektu. W związku z tym od 2020 roku utworzonych będzie 100 kolejnych ośrodków. 

LOWE to dobrowolnie przyjęta przez szkoły dodatkowa funkcja polegająca na aktywizacji środowiska lokalnego na rzecz umiejętności osób dorosłych. Szkoły tworzą jedną z najszerszych sieci usług społecznych. Zadaniem LOWE jest wykorzystanie dotarcia z ofertami edukacyjnymi dla dorosłych, w tym szczególnie osób mieszkających w małych i odległych miejscowościach lub w zaniedbanych dzielnicach miast. Szkoły pełniące funkcję lokalnych ośrodków realizują oferty edukacyjne dla rodziców i innych osób dorosłych zarówno z zakresu umiejętności podstawowych, jak i innych kompetencji kluczowych, będących fundamentem dla uczenia się przez całe życie. Oferty te opierają się na rozpoznaniu konkretnych potrzeb osób dorosłych w środowisku lokalnym. Ich popularność i skuteczność jest tym lepsza im lesze jest to rozpoznanie.

W poniedziałkowej konferencji udział wzięli przedstawiciele LOWE z Białego Kościoła, Jaślikowa, Liśnika Dużego oraz Rawy Mazowieckiej, a także reprezentanci organizatorów sieci lokalnych ośrodków.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}