Kształcenie w szkołach
Osoby dorosłe, które spełniły obowiązek szkolny, mają możliwość:
- podniesienia poziomu wykształcenia poprzez kształcenie w szkołach dla dorosłych, tj.:
– w szkole podstawowej dla dorosłych,
– liceum ogólnokształcącym dla dorosłych; - uzyskiwania, uzupełniania lub zmiany kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (kursowych) lub w szkołach:
– policealnych, w przypadku osób posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
– branżowych szkołach II stopnia, w przypadku osób, które ukończyły branżową szkołę I stopnia w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie do publicznej branżowej szkoły II stopnia.
Kształcenie w branżowych szkołach II stopnia możliwe jest od roku szkolnego 2020/2021. W szkołach tych nauczane są zawody, w których wyodrębniono kwalifikację wspólną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia.
Na semestr pierwszy branżowej szkoły II stopnia przyjmuje się kandydatów, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie do branżowej szkoły II stopnia, którzy posiadają:
- świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia; zaświadczenie o zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia, którego zakres odpowiada pierwszej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w branżowej szkole II stopnia, do której ubiegają się o przyjęcie; zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań do odbycia praktycznej nauki zawodu.
W branżowej szkole II stopnia obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia w zawodzie są prowadzone w formie kwalifikacyjnego kursu zawodowego
W szkołach dla dorosłych kształcenie odbywa się w formie stacjonarnej (zajęcia odbywają się przez 3 lub 4 dni w tygodniu) lub zaocznej (zajęcia odbywają się co 2 tygodnie przez 2 dni, a w uzasadnionych przypadkach - co tydzień przez 2 dni). W branżowych szkołach II stopnia i w szkołach policealnych kształcenie – w zależności od nauczanego zawodu – może odbywać się w ww. formie stacjonarnej lub zaocznej, a także w formie dziennej (zajęcia odbywają się przez 5 dni w tygodniu).
Ukończenie:
- szkoły podstawowej dla dorosłych - umożliwia uzyskanie wykształcenia podstawowego;
- liceum ogólnokształcącego dla dorosłych - umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, a następnie kontynuowanie nauki na studiach; branżowej szkoły II stopnia - umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika, po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie, oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, a następnie kontynuację nauki na studiach;
- szkoły policealnej - umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika, po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie.