Nagroda NCN 2020 już wkrótce trafi w ręce trzech wybitnych naukowców
02.10.2020
Czternastego października 2020 r. odbędzie się ósma gala wręczenia Nagrody NCN. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest co roku trzem naukowcom do 40 roku życia za wybitne osiągniecia w obszarze badań podstawowych. Laureaci oprócz symbolicznych statuetek otrzymają także jednorazowe wyróżnienia pieniężne w wysokości 50 tys. złotych.
Nagroda NCN to wyróżnienie ustanowione przez Radę NCN w 2013 r. Jego główną ideą jest wsparcie młodych i wybitnych uczonych w działalności naukowej, a także podkreślenie znaczenia badań podstawowych prowadzonych w naszym kraju. Nagroda przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych. Laureaci wybierani są na podstawie decyzji Kapituły, w skład której wchodzi dyrektor oraz Rada NCN, a także przedstawiciele fundatorów Nagrody.
Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele zespołów ekspertów NCN, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN. W tegorocznej edycji zgłoszone zostały 53 osoby, spośród których wyłoniono sześciu finalistów, po dwóch z każdej dziedziny badawczej. Ostateczny wybór Kapituły i nazwiska zwycięzców poznamy czternastego października w tracie uroczystego rozdania, które tradycyjnie odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Organizacja tak prestiżowego przedsięwzięcia, jakim jest wręczenie Nagrody NCN, nie byłaby możliwa, gdyby nie nieocenione wsparcie fundatorów, którzy nie tylko finansują przyznawane gratyfikacje pieniężne, ale także biorą czynny udział w obradach dotyczących wyboru laureatów. Fundatorem tegorocznego wyróżnienia w grupie nauk o życiu jest Adamed Pharma S.A, fundatorem wyróżnienia w grupie nauk ścisłych i technicznych Fundacja KGHM Polska Miedź, natomiast współfundatorem nagrody w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce firma INGLOT Sp. z.o.o. Nawiązanie współpracy sponsorskiej z zaangażowanymi w działalność społeczną i badawczą polskimi przedsiębiorstwami i fundacjami sprawia, że Nagroda NCN od lat trwale łączy środowisko naukowe ze światem biznesu, a samo wyróżnienie cieszy się ogromnym uznaniem i renomą.
W związku z trwającą pandemią liczba bezpośrednich uczestników uroczystości w Sukiennicach zostanie znacznie ograniczona w stosunku do poprzednich lat. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzenia na profilu Centrum na Facebooku oraz na stronie NCN. Nazwiska laureatów zostaną również oficjalnie ogłoszone na stronie NCN.
O Narodowym Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. NCN wspiera badania podstawowe, czyli prace empiryczne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań naukowych dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Wraz z niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka (MPG) NCN prowadzi program DIOSCURI mający na celu utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Polsce. NCN jest również koordynatorem programu QuantERA – sieci 32 agencji finansujących badania naukowe w obszarze technologii kwantowych, przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, a także operatorem obszaru „Badania” w zakresie badań podstawowych finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich.