W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” – znamy zwycięzców I edycji konkursu

12.12.2023

Znamy laureatów pierwszej edycji międzywojewódzkiego finału konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”. W finale znalazło się 15 zespołów z trzech województw: podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, spośród których wyłoniono sześć zwycięskich drużyn. Inicjatywa jest realizowana w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia.

Kolaż kilku zdjęć przedstawiających młodych ludzi i napis "Naukolatek - nastoletni naukowiec".

– Pomysł na konkurs „Naukolatek” zrodził się z tego, że chcieliśmy młodych ludzi zachęcić do tego, żeby próbowali sprawdzić się właśnie jako młodzi naukowcy, żebyś spróbowali odkryć w sobie tę ciekawość, tę chęć do tworzenia czegoś nowego. Obserwujemy, że liczba zespołów, która się zgłasza, dynamicznie rośnie. W pierwszej edycji mieliśmy czterdzieści, w drugiej już ponad siedemdziesiąt kilka. Widzimy też, że zespoły coraz bardziej rywalizują ze sobą. Widać świetne, profesjonalne wręcz przygotowanie do prezentacji. Widać również, że opiekunowie zarówno ze strony szkół, jak i uczelni też dostrzegają tę ich ciekawość, tę chęć rozwiązywania problemów – mówił prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.

Laureaci finału konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”

Laureaci konkursu zostali wyłonieni z grona piętnastu zespołów, które do finału dotarły po eliminacjach wojewódzkich. Z tego grona komisja konkursowa wyłoniła sześć finałowych projektów.

  • „Waloryzacja środowiska przyrodniczego w wybranych dzielnicach Białegostoku i na obszarach podmiejskich na podstawie skali porostowej” – VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Zespół: Bartosz Grodzki, Mikołaj Kowalczuk, Łukasz Łaszkiewicz; nauczyciel: Marzenna Skibicka.
  • „Air Quality Meter System” – II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Zespół: Lena Jurczuk, Kasjan Artemiuk, Julian Czykwin; nauczyciel: Ireneusz Krasowski.
  • „Druk 3D z odpadów: W poszukiwaniu nowych, zrównoważonych materiałów” – Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. Zespół: Maciej Pytka, Konrad Serenda, Damian Semeniuk; nauczyciel: Tomasz Kosicki.
  • „Wpływ składowisk odpadów komunalnych oraz nielegalnych wysypisk śmieci w wybranych dzielnicach Lublina na wybrane elementy środowiska naturalnego” – Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie. Zespół: Mikołaj Słotwiński, Gabriela Popiołek, Patrycja Gromek; nauczyciel: Marta Kusznerczuk.
  • „Mobile Water Monitoring Platform” – Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku. Zespół: Paweł Gałusza, Mateusz Czucha, Kacper Gorzkiewiczem; nauczyciel: Robert Maruszak.
  • „Obwodowy system ochrony posesji i zwierząt” – Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. Zespół: Dawid Szynal, Jakub Stanula, Jakub Oleksy; nauczyciel: Marek Braun.

Projekty młodych innowatorów oceniała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli partnerskich uczelni: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

„Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”

Uczelnie tworzące Politechniczną Sieć Via Carpatia wspierają utalentowanych uczniów, włączając ich w rozwój polskiej nauki i województw Polski Wschodniej. To właśnie w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia odbywa się konkurs „Naukolatek” – Nastoletni Naukowiec. 

Konkurs jest adresowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych z regionu. Celem uczelni partnerskich należących do sieci (Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska) jest ukierunkowanie utalentowanej młodzieży na podążanie ścieżką kariery naukowej i przekonanie jej, że może mieć wpływ na tworzenie rozwiązań, które zmieniają życie nas wszystkich. 

W trakcie I edycji konkursu kilkadziesiąt zespołów otrzymało dofinansowanie na realizację miniprojektów badawczych w wysokości do 10 tys. zł. Najlepsze z nich zostały dodatkowo nagrodzone w wielkim finale na kampusie Politechniki Białostockiej 6 grudnia 2023 r. Zwycięskie zespoły otrzymały też atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Konkurs jest realizowany w ramach „Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”, która jest dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

20 czerwca 2023 r. wystartowała II edycja konkursu „Naukolatek”. Uczniowie będą realizowali swoje projekty badawcze od 1 listopada 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r.
Gratulujemy zwycięzcom.
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}