Niepewność. Zakochany Mickiewicz – w kinach od 13 września
11.09.2024
Już 13 września 2024 r. odbędzie się kinowa premiera filmu Niepewność. Zakochany Mickiewicz. Film w reżyserii Waldemara Szarka, to pierwsza produkcja o Adamie Mickiewiczu, która opowiada o jego młodzieńczej miłości do Maryli Wereszczakówny.
Twórczość Mickiewicza wzbudzała już zainteresowanie filmowców, ale nikt jeszcze nie zrobił filmu o jego życiu. – Starałem się, by Mickiewicz nie był jedynie postacią ze spiżu i brązu, a żywym człowiekiem z ludzkimi słabościami i wadami. „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” jest nie tylko skromnym filmowym hołdem złożonym wielkiemu poecie, ale także nowocześnie opowiedzianą uniwersalną historią o miłości romantycznej - mówi reżyser filmu Waldemar Szarek.
Burzliwy związek z Wereszczakówną niewątpliwie wywarł wielki wpływ na twórczość Adama Mickiewicza. Najbardziej znanym pomnikiem ich romansu jest IV część „Dziadów”, w której poeta przedstawił nieszczęśliwą miłość Gustawa do Maryli. O swojej nieszczęśliwej miłości wieszcz pisał również w licznych wierszach - m.in. w „Pierwiosnku", „Świteziance, „Kurhanku Maryli", utworze „Do M***" i w balladzie „To lubię”.
Materiały edukacyjne
Twórcy filmu przygotowali, materiały edukacyjne dla nauczycieli w postaci darmowych scenariuszy lekcji, kart pracy, lekcji online, webinaru. Materiały są doskonałym wsparciem w przygotowaniu lekcji. Uczniowie w prosty sposób i atrakcyjny mogą wzbogacić wiedzę o życiu i dorobku polskiego wieszcza.
Lekcja online dla nauczycieli
Od 12 września będzie dostępna bezpłatnie na platformie TVP 45 minutowa lekcja online dla nauczycieli
Lekcja powiązana jest z filmem. W roli tytułowej wystąpił Nikodem Rozbicki, który również zaprasza na lekcję.
Webinar dla nauczycieli
W imieniu twórców filmu 19 września zapraszamy nauczycieli na webinar „Mickiewicz na ekranie. Jak uczyć młodzież o romantyzmie?
Wszystkie materiały dla nauczycieli dostępne są w zakładce „Edukacja”
Zachęcamy do obejrzenia filmu, którego fabuła wprowadzi uczniów w świat XIX-wiecznych ideałów i wartości.
Patronat honorowy nad premierą oraz akcją edukacyjną związaną z filmem objęła Minister Edukacji Barbara Nowacka.