W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ALPHORN–COVID-19: konkurs na polsko-szwajcarskie projekty badawcze poświęcone badaniom nad COVID-19

30.04.2020

Narodowe Centrum Nauki ogłasza międzynarodowy konkurs ALPHORN–COVID-19 na polsko-szwajcarskie projekty badawcze poświęcone badaniom nad COVID-19. Konkurs jest organizowany we współpracy ze szwajcarską agencją Swiss National Science Foundation (SNSF).

W konkursie ALPHORN-COVID-19 finansowane będą wysokiej jakości, nowatorskie projekty badawcze poświęcone badaniom nad COVID-19 realizowane wspólnie przez zespoły badawcze z Polski i Szwajcarii (projekty we współpracy dwustronnej) oraz przez polsko-szwajcarskie zespoły badawcze, przy udziale zespołów badawczych z jednego spośród następujących krajów: Niemcy, Austria, Czechy, Słowenia, Luksemburg, Południowy Tyrol (projekty we współpracy trójstronnej).

Konkurs organizowany jest zgodnie z procedurą agencji wiodącej (Lead Agency Procedure). Rolę agencji wiodącej odpowiedzialnej za ocenę merytoryczną wniosków pełni SNSF w ramach programu SNSF National Research Programme NRP 78 - COVID-19.

Na realizację badań przez polskie zespoły przeznaczono 4 mln zł. W ramach konkursu można otrzymać środki na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty niezbędne do realizacji badań. Kierownik polskiego zespołu badawczego musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Czas realizacji projektów wynosi 24 miesiące.

Wnioski wspólne, przygotowane zgodnie z wymogami SNSF, muszą zostać złożone przez szwajcarskie zespoły badawcze za pośrednictwem systemu informatycznego SNSF mySNSF do 25 maja 2020 r. do g. 17:00. Polskie zespoły badawcze muszą złożyć wnioski krajowe w systemie ZSUN/OSF do 26 maja 2020 r. do g. 16:00, dołączając do nich wnioski wspólne, w wersji tożsamej z wersją złożoną wcześniej do SNSF.

Dodatkowo w przypadku projektów we współpracy trójstronnej, każdy z zespołów badawczych zaangażowany w dany projekt musi złożyć wniosek do właściwej instytucji finansującej badania naukowe, zgodnie z obowiązującymi w niej wymogami.

Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do końca października 2020 r.


O Narodowym Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. NCN wspiera badania podstawowe, czyli prace empiryczne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań naukowych dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. NCN jest koordynatorem programu QuantERA – pierwszego ERA-NET-u zarządzanego przez agencję z kraju znajdującego się wśród tzw. nowych krajów członkowskich UE oraz prestiżowego programu Dioscuri, we współpracy z niemieckim Max Planck Gesellschaft. Centrum jest również operatorem obszaru „Badania podstawowe” w ramach III. edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy Norweskich) i EOG.

Materiały

Informacja o konkursie w serwisie NCN
{"register":{"columns":[]}}