Podstawy programowe dla nowych zawodów szkolnictwa branżowego - rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r.
11 marca 2020 r. Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, w którym określono podstawy programowe kształcenia w czterech nowych zawodach: zdobnik ceramiki, technik spawalnictwa mechanik pojazdów kolejowych i technik pojazdów kolejowych.
Wprowadzenie nowych zawodów, jak również dokonanie zmian w podstawach programowych nastąpiło na wnioski ministrów właściwych dla tych zawodów.
W związku z powyższym zmiany dokonano w:
- załączniku nr 3 (branża ceramiczno-szklarska) - poprzez określenie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodzie zdobnik ceramiki oraz wskazanie w przypisie, że dla zawodu technik ceramik określono dwie podstawy programowe z wyodrębnionymi kwalifikacjami:
- CES.01. Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego oraz CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym;
- CES.05. Zdobienie wyrobów ceramicznych oraz CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym.
Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie zdobnik ceramiki jest kwalifikacją wspólną z zawodem technik ceramik (uczniowie, którzy ukończą naukę w zawodzie zdobnik ceramiki będą mogli kontynuować naukę np. w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania kwalifikacji w zawodzie technik ceramik).
- załączniku nr 14 (branża mechaniczna) - poprzez określenie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodzie technik spawalnictwa; oraz wskazanie w przypisie, że dla zawodu technik spawalnictwa określono trzy podstawy programowe z wyodrębnionymi kwalifikacjami:
- MEC.03. Obsługa i montaż maszyn i urządzeń oraz MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych;
- MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych;
- TWO.03. Wykonywanie i montaż elementów kadłuba jednostek pływających oraz MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych.
Pierwsza kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie technik spawalnictwa jest wspólna z kwalifikacją wyodrębnioną w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń, albo w zawodzie ślusarz albo w zawodzie monter kadłubów jednostek pływających (uczniowie, którzy ukończą naukę w tych zawodach będą mogli kontynuować naukę np. w branżowej szkole II stopnia w celu uzyskania kwalifikacji w zawodzie technik spawalnictwa).
- załączniku nr 30 (branża transportu kolejowego) poprzez określenie nowych podstaw kształcenia w zawodach mechanik pojazdów kolejowych oraz technik pojazdów kolejowych.
Ponadto w załącznikach do zmienianego rozporządzenia zostały wprowadzone zmiany o charakterze porządkującym mające na celu skorygowanie oczywistych omyłek pisarskich i redakcyjnych.