Podsumowanie Roku Edukacji Ekonomicznej z udziałem wiceminister Katarzyny Lubnauer
14.01.2025
„Rok Edukacji Ekonomicznej 2024: efekty – wyzwania – rekomendacje” pod takim hasłem odbyła się w Senacie RP Konferencja podsumowująca Rok Edukacji Ekonomicznej. W wydarzeniu udział wzięła Sekretarz stanu w MEN Katarzyna Lubnauer.
Polska szkoła powinna kształcić praktyczne umiejętności, a edukacja ekonomiczna jest tego doskonałym przykładem. Już od najmłodszych lat dzieci powinny rozumieć, jak funkcjonuje budżet państwa oraz jak zarządzać własnymi finansami. Tego typu zmiany uwzględnia planowana na 2026 rok reforma
- mówiła podczas otwarcia konferencji wiceminister Katarzyna Lubnauer.
Sekretarz stanu w MEN zwróciła uwagę, iż obecne Kierownictwo MEN stara się stworzyć efektywny system edukacji, który wyrówna szanse i przygotuje kolejne pokolenia do wyzwań gospodarczych.
W 2027 roku po raz pierwszy na egzaminie maturalnym rozszerzonym będzie można zdawać przedmiot biznes i zarządzanie. Tematy związane z ekonomią, takie jak patriotyzm gospodarczy czy funkcjonowanie rynku pracy, będą również omawiane na zajęciach z edukacji obywatelskiej
- dodała wiceminister Lubnauer.
Podczas konferencji podsumowano działania promujące edukację ekonomiczną oraz nakreślono dalsze kierunki i rekomendacje w tym zakresie. Podpisano też porozumienie 10 organizacji pozarządowych powołujące Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej, które będzie kontynuacją idei i działań Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 w zakresie rozwoju edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości.
Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 to inicjatywa sześciu organizacji: Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Fundacji GPW, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Czepczyński Family Foundation oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Idea została poparta uchwałą Senatu RP z dnia 7 września 2023 r.