W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polak zwycięzcą 10. Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej

01.07.2024

Polacy zdobyli aż 7 medali w zakończonej w Toruniu 10. Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej dla uczniów szkół średnich. Zwycięzcą został Jacek Jędraszko z II LO w Warszawie. W zawodach wzięło udział 32 najlepszych młodych geografów z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

Zdjęcie zbiorowe, przed budynkiem na schodach stoi duża grupa ludzi.

W dniach 25-29 czerwca 2024 roku w Toruniuodbyły się jubileuszowe, dziesiąte zawody Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej (Baltic iGeo). W zmaganiach uczestniczyło 32 uczniów szkół średnich z Estonii, Litwy, Łotwy, oraz Polski wyłonionych w krajowych olimpiadach geograficznych.

Zawody zostały przeprowadzone w języku angielskim i składały się z testu pisemnego, zajęć terenowych oraz quizu multimedialnego. Zadania pisemne dotyczyły m.in. procesów krasowych, oleju palmowego czy aut wodorowych. Istotną część zawodów stanowiła praca w terenie - pierwsze zajęcia terenowe odbyły się w okolicach portu zimowego na Wiśle w Toruniu i dotyczyły mapowania obszarów zamkniętych. Kolejne były przeprowadzane podczas wycieczki po Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym – w Grodzisku Talerzyk, zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie oraz na rynku w Chełmnie, gdzie należało między innymi zmierzyć objętość ratusza w sześciennych prętach chełmińskich. Quiz multimedialny zawierał 30 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Zwycięzcą zawodów okazał się Jacek Jędraszko z II Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie (1. miejsce – złoty medal). Srebro zdobył Jarosław Augustyniak (9. Miejsce, I LO w Gliwicach), a brązowe medale wywalczyli: Jakub Cieślik (12. Miejsce, III LO w Katowicach), Jakub Śmierciak (14. Miejsce, PLO nr III w Opolu), Karol Kurzynoga (15. Miejsce, I LO w Łodzi), Paweł Stolarczyk (16. Miejsce, XXVII LO w Warszawie) i Eryk Bednarczuk (17. Miejsce, XXVII LO w Warszawie).

Udział w Olimpiadzie był nie tylko okazją do sprawdzenia się na tle rówieśników, ale również możliwością poznania walorów przyrodniczo-kulturowych regionu oraz nawiązania międzynarodowych znajomości. Poza rozwiązywaniem zadań, uczniowie mieli możliwość podziwiania toruńskiego Starego Miasta w czasie rejsu Wisłą, przygotowania swoich własnych pierników czy zapoznania się z pracą obserwatorium astronomicznego UMK w Piwnicach.

Bałtycka Olimpiada Geograficzna, oprócz samodzielnych zawodów, jest również formą przygotowania do udziału w ogólnoświatowej, XX Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która odbędzie się w Irlandii w sierpniu br.

Organizatorem 10. Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej było Polskie Towarzystwo Geograficzne, będące jednocześnie organizatorem ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej dla uczniów szkół średnich (www.olimpiadageograficzna.edu.pl). Zawody odbywały się w obiektach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zawody zostały zorganizowaniu dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Fundacji Empiria i Wiedza.

Fot. Maciej Fiedoruk

 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}