„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” – zapraszamy do udziału w konkursie
03.02.2020
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie literacko-plastycznym „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Konkurs rozpoczął się 1 lutego i potrwa do 23 marca. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Zasady udziału w konkursie
W konkursie „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” mogą wziąć uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego kraju. Prace konkursowe będą ocenianie w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej.
Część plastyczna obejmuje zaprojektowanie karty pocztowej upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Technika wykonania pracy jest dowolna. Z kolei w kategorii literackiej uczniowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego musimy pamiętać o Katyniu?” Objętość pracy nie powinna przekroczyć 6 stron formatu A4.
Do pracy konkursowej należy dołączyć wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia konkursowego. Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa można znaleźć na stronie konkursu.
Terminy nadsyłania prac konkursowych
Konkurs zainicjowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek 28 stycznia br. w Muzeum Katyńskim. Oficjalnie przedsięwzięcie rozpoczęło się 1 lutego. Prace konkursowe można przesyłać do 23 marca br. Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
Cele konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”
Założeniem przedsięwzięcia jest uczczenie 80. rocznicy mordu w Lesie Katyńskim. Konkurs służy także popularyzowaniu wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. Jest również szansą na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodych ludzi.
Dodatkowe informacje
Organizatorem przedsięwzięcia jest kancelaria Sejmu RP. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski jest członkiem komitetu honorowego konkursu. W kapitule znaleźli się także: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Przewodniczącym komitetu honorowego jest Prezydent RP Andrzej Duda. Na czele komisji konkursowej stanął prof. Tadeusz Wolsza.
Zachęcamy do udziału!