W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie zespołu ds. podstawy programowej wychowania fizycznego

12.11.2024

Powołuje wspólnie z ministrem sportu zespół do spraw przygotowania nowej podstawy programowej przedmiotu wychowanie fizyczne - poinformowała podczas konferencji Minister Barbara Nowacka.

Zdjęcie zbiorowe Na tle białej ścianki z napisem Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi grupa ludzi, którzy w rękach trzymają bordowe teczki złotym godłem wśród nich minister Barbara Nowacka i minister Sławomir Nitras

Dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej Minister Edukacji z Ministrem Sportu i Turystyki przedstawili członków zespołu ds. podstawy programowej przedmiotu wychowanie fizyczne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Członkami są nauczyciele i eksperci rekomendowani przez MEN, ministra sportu i turystyki oraz IBE.

Podstawa programowa z wf-u wymaga zmiany. Młodzież niestety ćwiczy coraz mniej, rusza się coraz mniej, coraz mniej ma kompetencji ruchowych

– powiedziała Nowacka.

Minister podkreśliła, że niezmiernie ważne jest by polska młodzież była zdrowa, żeby się ruszała, żeby miała jak największą sprawność fizyczną, a szkoła ma w tym bardzo dużą rolę.

Szkoła może być jednym z tych miejsc, gdzie młodzież może zakochać się w sporcie, może nie tylko nauczyć się jak się ruszać, ale i to zwyczajnie polubić. Chciałabym, aby dobry WF zaczynał się już od nauczania wczesnoszkolnego, bo inwestycja w zdrowie młodego człowieka to inwestycja w przyszłość

– dodała minister.

Barbara Nowacka poinformowała, że chce, by zespół opracował nie tylko podstawę programową, ale także rekomendacje. 

Zależy mi na tym, żeby podstawa programowa, którą otrzymują nauczyciele, była szeroka, dająca im możliwości praktycznych działań i żeby dla całej szkoły wychodziły z naszego zespołu rekomendacje dotyczącego tego, jak realizować nie tylko lekcje WF-u, ale też działalność sportową i rekreacyjną.

Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki podkreślił, że zmiany wymaga postrzeganie wf-u w szkole, że zajęcia z wychowania fizycznego są również ważne jak z innych przedmiotów.

Musi się zmienić samo postrzeganie wychowania fizycznego i zdobywanie umiejętności ruchowych, które nie są mniej ważne niż wiedza i umiejętności z innych dziedzin, musi nabrać innego znaczenia

– powiedział.

Członkowie Zespołu

  • Karol Czyż
    Nauczyciel wychowania fizycznego i wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie. Trener rugby, szkoleniowiec. Obecnie trener młodzieżowej reprezentacji Polski Rugby.

  • Anna Gawron
    Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.
  • Agnieszka Kwiecień
    Nauczyciel w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku, trener i opiekun drużyny szczypiornistek.
  • Agnieszka Tymińska
    Nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie.
  • Małgorzata Pawłowska
    Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
  • Maciej Tauber
    Od 2020 r. członek Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz wykładowca Akademii Trenerskiej w Instytucie Sportu. Hokeista reprezentujący barwy trzecioligowej Torpedy Warszawa.
  • dr Zuzanna Mazur
    Kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Ekspertka ministerialnego projektu „WF z AWF Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości” realizowanego od 2021 roku.
  • Piotr Wróblewski
    Nauczyciel wychowania fizycznego ponad 30 letnim stażem w pracy zawodowej, doradca metodyczny w zakresie wychowania fizycznego, ekspert do spraw awansu zawodowego dla nauczycieli.
  • Monika Pyrek
    Jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, specjalizująca się w skoku o tyczce. 68 razy poprawiała rekord Polski w skoku o tyczce. Aktywnie działa na rzecz promocji sportu. Założyła oraz prowadzi Fundację swojego imienia, w ramach której realizuje takie projekty jak: Alternatywne lekcje WF, Monika Pyrek Camp, Monika Pyrek Tour, projekt edukacyjnej e-platformy i konferencji dot. dwutorowej kariery w sporcie Siła Sportu czy też Fundusz Stypendialny Skok w marzenia.
  • Otylia Jędrzejczak
    Mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata. Od 2021 prezeska Polskiego Związku Pływackiego.

Nowa podstawa programowa wejdzie życie od 1 września 2025 roku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}