W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Za życiem”


Program „Za życiem” uruchomiono w roku 2017 r. W ramach Programu wprowadzono dodatkowe instrumenty wsparcia we wczesnym okresie życia dla dzieci z niepełnosprawnością oraz zagrożonych niepełnosprawnością.

Włączenie do systemu wsparcia dzieci zagrożonych niepełnosprawnością prowadzi do skrócenia czasu oczekiwania na specjalistyczną pomoc, a w niektórych wypadkach daje dziecku jedyną możliwość skorzystania z takiego wsparcia. Podstawą do przyjęcia dziecka jest zaświadczenie lekarskie. Zespół specjalistów określa rodzaj i charakter zajęć pomocowych.

Ze wsparcia w ramach programu mogą korzystać również dzieci, które objęte są wczesnym wspomaganiem rozwoju na podstawie opinii stwierdzającej taką potrzebę. Dla tych dzieci program stwarza możliwość poszerzenia oferty zajęć specjalistycznych oraz skorzystania z konsultacji lekarzy specjalistów.

Samorządy powiatowe wskazują publiczną szkołę lub placówkę, które w danym powiecie pełnią funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego (OKRO). Funkcję tę pełnią szkoły i placówki przygotowane do realizacji tego zadania. Często są to specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, które bardzo wyposażone są w nowoczesne zaplecze, w tym: sale integracji sensorycznej, sale poznawania świata, specjalistyczne gabinety pedagogiczne, psychologiczne czy logopedyczne.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 19:54 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 19:54 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}