Rusza 4. edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”
18.09.2024
Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Archiwa Państwowe zapraszają uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w czwartej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie projektu edukacyjnego z drzewem genealogicznym swojej rodziny. Zgłoszenia można przesyłać do 24 marca 2025 r.
Założenia konkursu
Głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią lokalnej i państwowej społeczności. Inicjatywa ma uwrażliwić na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa także na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i poprawę relacji rodzinnych.
Trzy poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli. W ich efekcie „młodzi genealodzy” postawili swoje pierwsze kroki w obszarze poszukiwań genealogicznych.
Udział w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko okazją do dobrej zabawy. To również najlepszy dowód na to, że historia naszych małych ojczyzn (wsi, miast i miasteczek) i naszej wspólnej ojczyzny, jednoczy całe rodziny.
Kto może uczestniczyć?
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII. Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.
Prace konkursowe można nadsyłać do 24 marca 2025 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu.
Szczegóły i regulamin konkursu znajdziesz na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej w zakładce Konkurs.
Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to wspólne przedsięwzięcie Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Archiwum Państwowe w Szczecinie.