Historyczna wizyta Ministra Edukacji Narodowej na Białorusi
16.09.2019
W dniach 15-16 września br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przebywał z dwudniową wizytą na Białorusi. Jej celem była rozmowa z białoruskim ministrem edukacji Igorem Karpienko na temat nauczania języka polskiego oraz spotkanie z polskim środowiskiem oświatowym. To pierwsza obecność polskiego ministra edukacji od trzydziestu lat.
Minister Edukacji Narodowej rozpoczął wizytę w Grodnie od złożenia kwiatów na mogiłach Obrońców Grodna oraz przy Krzyżu Katyńskim. Następnie wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi. W jego trakcie wręczył tzw. bon pierwszaka, czyli tornistry z pełnym wyposażaniem dla uczniów klas I szkół w Grodnie, Wołkowysku, Baranowiczach, Lidzie i Mińsku.
- Jestem dziś z Państwem nie tylko, aby zapewnić Was, że zawsze mogą Państwo liczyć na Rzeczpospolitą. Jestem także dlatego, aby pokazać, że razem – Polacy w Ojczyźnie i poza jej granicami stanowimy wspólnotę, o której sile i atrakcyjności decyduje w znacznym stopniu jakość kształcenia i wychowania nowych pokoleń – powiedział szef MEN witając uczniów i wychowawców.
W trakcie rozmów ze środowiskiem oświatowym skupionym wokół Związku Polaków na Białorusi rozmawiano o potrzebach i oczekiwaniach w zakresie organizacji i wsparcia nauczania języka polskiego na Białorusi. Minister edukacji wskazał, że niepokojące jest zmniejszanie oferty nauki języka polskiego w szkołach białoruskich. W tej sytuacji większego znaczenia nabiera aktywność szkół prowadzonych przez organizacje społeczne Polaków, w tym Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.
Trudności, ale także przyszłe wyzwania były tematem dwustronnej rozmowy z białoruskim Ministrem Edukacji Igorem Karpienko. Minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że Polsce zależy na stworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju oświaty mniejszości polskiej na Białorusi. Zwrócił się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz jej rozwoju, wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków tam mieszkających. Zwrócił również uwagę, że mniejszość białoruska w Polsce nie ma ograniczeń w zakresie możliwości podtrzymywania znajomości języka i kultury białoruskiej.
- Zależy nam także na umożliwieniu swobodnej realizacji przez podmioty z Polski projektów edukacyjnych skierowanych do polskiej mniejszości na Białorusi. Chodzi zwłaszcza o wyjazdy edukacyjno-wypoczynkowe dzieci i młodzieży do Polski, a także wyjazdy nauczycieli z Białorusi na kursy doskonalenia zawodowego - podkreślił szef MEN.
Minister Piontkowski podziękował także za pozytywne zakończenie kwestii rekrutacji uczniów do I klasy szkół z polskim językiem nauczania w Grodnie i Wołkowysku. W ostatnich latach Ministerstwo Edukacji Narodowej wielokrotnie zwracało się do strony białoruskiej o przerwanie napotykanych trudności.
Ministrowie edukacji poruszyli również temat możliwości wspólnej realizacji projektów edukacyjnych. Na wzór konkursów wymiany młodzieży realizowanych przez MEN we współpracy z Litwą i Ukrainą, minister Dariusz Piontkowski przedstawił pomysł organizacji pilotażowego projektu pomiędzy młodzieżą z Polski i Białorusi.