W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Szkoła Niepodległej” – podsumowanie konkursu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

08.02.2019

Szkoła Niepodległa

 

W piątek, 8 lutego br. w Sejmie RP odbyło się podsumowanie konkursu „Szkoła Niepodległej”, organizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zaszczytny tytuł „Szkoła Niepodległej” otrzymało 215 szkół z całej Polski. Minister Edukacji Narodowej objęła przedsięwzięcie honorowym patronatem.

W liście skierowanym do uczestników gali konkursowej minister Anna Zalewska napisała: „Serdecznie dziękuję szkołom za podjęcie trudu uzyskania tytułu „Szkoła Niepodległej”. Z całego serca gratuluję tym, które to zaszczytne miano otrzymały. To powód do dumy i wielkiej radości dla każdej nagrodzonej placówki”.

Konkurs „Szkoła Niepodległej” był formą uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie trwało od września 2017 do grudnia 2018 roku i było realizowane w ramach „Roku dla Niepodległej” oraz Roku „Niepodległa”. W sumie w rywalizacji wzięło udział 400 szkół z całego kraju.

Tytuł „Szkoła Niepodległej” otrzymały szkoły i placówki, które zrealizowały wszystkie konkursowe zadania w następujących obszarach:

  • Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – uczczenie świąt narodowych: 3 V, 15 VIII i 11 XI,
  • Szlak Współtwórców Niepodległości – wydobycie na światło dzienne lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury, osób zasłużonych dla Niepodległości,
  • Szlak Żołnierzy Niepodległości – ocalenie od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) we współpracy z partnerami zewnętrznymi (np. samorządem), objęcie mogił stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich, 
  • Szlak Dróg do Niepodległości – ukazanie wielość dróg prowadzących do wolności,
  • Szlak Pierwszych Dni Wolności – organizacja wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach.

Realizacja wszystkich zadań konkursowych wymagała od uczniów wytrwałości i pilności. Młodzi ludzie musieli aktywnie współpracować w grupie, jak również otworzyć się na społeczność lokalną. Zwróciła na to uwagę Minister Edukacji Narodowej, która w liście podkreśliła: „Udział w przedsięwzięciu wymagał od młodych ludzi zaangażowania, niezwykłej wytrwałości i dyscypliny. Dzięki akcji uczniowie mogli zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa jedność dążeń i celów, jak wiele można dokonać działając we wspólnocie. Dla wielu z nich była to prawdziwa szkoła charakterów”.

10 szkół, które najambitniej zrealizowało zadania konkursowe, otrzymało specjalne wyróżnienia od Ministra Edukacji Narodowej. Są to następujące placówki:

  • Szkoła Podstawowa nr 14 Specjalna w Kielcach, 
  • Szkoła Podstawowa nr 25 w Elblągu,
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku w Markach,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Płocku,  
  • Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie,
  • Zespół Szkół i Przedszkola im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach, 
  • Szkoła Podstawowa nr 7 w Toruniu,
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Lęborku,
  • Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów Lublinie,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Kietlinie.

Pełna lista placówek, które otrzymały zaszczytny tytuł „Szkoła Niepodległej” znajduje się na stronie https://szkolaniepodleglej.zhr.pl/szkoly-certyfikowane.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Fot. MEN oraz Krzysztof Szwoch

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 14:36 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 14:36 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}