W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztuczna inteligencja wesprze nauczanie matematyki. Umowa pomiędzy MEN a Politechniką Warszawską

05.11.2024

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej dr Katarzyna Lubnauer i rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia polegającego na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w nauce matematyki. Sięgnięcie po najnowsze technologie ma sprzyjać wyrównywaniu szans wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych.

Sztuczna inteligencja wesprze nauczanie matematyki. Umowa pomiędzy MEN a Politechniką Warszawską

Nowatorskim programem Zeszyt.online, wykorzystującym do nauki matematyki sztuczną inteligencję, będzie objętych 50 tys. uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych.

Trzeba wykorzystywać szanse, jakie daje sztuczna inteligencja. Program Zeszyt.online może skutecznie wspierać nauczycieli w nauce matematyki i wyrównywaniu kompetencji matematycznych, które będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

– powiedziała na konferencji prasowej wiceminister edukacji dr Katarzyna Lubnauer.

Odczuwamy odpowiedzialność społeczną uczelni. Przedsięwzięcie, które będziemy wspólnie z MEN realizować wpisuje się w misję Politechniki Warszawskiej. Jestem przekonany, że mamy do czynienia z produktem znakomitym i bardzo pomocnym

– zapewnił rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba.

Naukowcy od 2018 roku współpracowali ze szkołami, w których z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wspierali nauczycieli matematyki w indywidualnym dostosowaniu poziomu nauczania do każdego ucznia. W ciągu kilka lat sztuczna inteligencja doskonaliła się w pracy z uczniami, różnicowaniu poziomu, diagnozowaniu błędów, a nawet badaniu poziomu zmęczenia uczniów podczas rozwiązywania zadań. Dzięki zaawansowanym algorytmom program Zeszyt.online rozwija procesy poznawcze, logiczne myślenie i umiejętność kojarzenia informacji.

Program zostanie wdrożony jeszcze w bieżącym roku szkolnym. Jego wartość wynosi 6 mln zł.

Przedsięwzięcie wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}