„Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim za granicą” – informator MEN
30.07.2018
Oświata polonijna odgrywa szczególną rolę zarówno w doskonaleniu znajomości języka polskiego, jak również w promowaniu polskiej kultury i historii poza granicami naszego kraju. Przyczynia się do integracji Polaków mieszkających w różnych państwach i na różnych kontynentach. Chcąc przybliżyć zakres i formy wsparcia polskich szkół Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało specjalny poradnik „Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim”. Zawiera on kompleksowe informacje o działaniach podejmowanych na rzecz oświaty polonijnej.
Informator został opracowany we współpracy z instytucjami, które działają na rzecz Polonii i Polaków za granicą w obszarze edukacji, tj.: Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Narodową Agencją Wymiany Akademickiej oraz Instytutem Pamięci Narodowej.
Poradnik „Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim” został poprzedzony listem Minister Edukacji Narodowej, w którym szefowa MEN podkreśliła znaczenie kształcenia w polskich szkołach za granicą i przypomniała o najważniejszych projektach MEN, których celem jest wzmocnienie oświaty polonijnej.
- Wsparcie oświaty polonijnej jest jednym z priorytetów działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Edukacja w polskich szkołach za granicą wpływa nie tylko na doskonalenie znajomości języka polskiego i podnoszenie poziomu wiedzy o Polsce, ale kształtuje także charakter oraz tożsamość narodową młodych Polaków dorastających na obczyźnie. […] Doceniając znaczenie kształcenia w polskich szkołach za granicą, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza rozwiązania, które pozwalają na wzmocnienie oświaty polonijnej. W czerwcu 2018 roku skierowaliśmy do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza możliwość przystąpienia do awansu zawodowego nauczycieli uczących języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim zarówno w szkołach organizacji polonijnych, jak i w szkołach działających w systemach oświaty innych państw. Ponadto szkolne punkty konsultacyjne otrzymają nazwę „szkoła polska” – czytamy w liście.
Szefowa MEN przypomniała także o projekcie konkursowym „Rodzina polonijna” oraz o pakietach edukacyjnych przekazanych polskich szkołom, które mogą być pomocne przy organizacji uroczystości patriotycznych i różnych wydarzeń szkolnych. [link do komunikatu].
Minister edukacji przekazała wyrazy uznana wszystkim osobom zaangażowanym w organizację oświaty polonijnej, dziękując za podtrzymywanie łączności z ojczyzną przodków i budowanie dialogu międzykulturowego. Podkreśliła, że ich zasługi powinny być przypominane szczególnie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zachęcamy do zapoznania się z informatorem „Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim”. Mamy nadzieję, że poradnik przybliży wszystkim zainteresowanym zakres działań podejmowanych w obszarze edukacji na rzecz Polonii i Polaków mieszkających za granicą.
Ministerstwo Edukacji Narodowej Departament Informacji i Promocji
Materiały
Wspomaganie nauczania polskiego i w języku polskim za granicą MENwspomaganie-nauczania-polskiego-i-w-jezyku-polskim-za-granica-men-2018-07.pdf 4.63MB
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.12.2023 19:40 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 14.12.2023 19:40 administrator gov.pl