W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Praca i pobyt w Egipcie

1. Wwóz leków do Egiptu

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zarówno na receptę, jak i bez niej, mogą być w Egipcie uznane za substancje niedozwolone. Ambasada RP w Kairze nie dysponuje ujednoliconą listą leków, których wwóz do Egiptu jest  zabroniony. Egipskie służby na lotnisku podejmują każdorazowo decyzję o pozwoleniu na wwiezienie leków na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi w celu sprawdzenia ich składu w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot z laboratorium nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. W celu uniknięcia ewentualnej konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej, należy mieć ze sobą przetłumaczone na j.angielski zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania konkretnych lekarstw i mieć ich nie więcej, niż na własny użytek na okres pobytu w Egipcie.
 
Instytucją kompetentną do udzielania informacji na temat ustawodawstwa egipskiego jest Ambasada Egiptu w Warszawie, można więc zwrócić się do niej z zapytaniem o bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie.

2. Wizy do Egiptu

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie. Obywatel RP posługujący się paszportem dyplomatycznym nie może ubiegać się wizę wjazdową na lotnisku w Egipcie. Przed planowaną podróżą musi, pod rygorem niewpuszczenia na terytorium ARE, wystąpić z wnioskiem o jej wydanie w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym.
 
Opłaty za wizę od 1 maja 2014 r. wynoszą 25 USD (wiza jednokrotna) lub 35 USD (wiza wielokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni. Paszport powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność od momentu wydania wizy wjazdowej. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zgłosić ten fakt na policję, zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do tutejszego urzędu MSW (Kair, dzielnica Abbasiya) w celu uzyskania potwierdzenia wjazdu na teren Egiptu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna wówczas przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

3. Praca w Egipcie

Umowa pomiędzy Polską a Egiptem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Ubezpieczenia społeczne:
 
System ubezpieczeń społecznych w Egipcie regulują ustawy numer 79/1975 oraz 108/1976 o ubezpieczeniach społecznych.
 
1. Cudzoziemcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają ustawie numer 79/1975. Dotyczy to tylko tych cudzoziemców, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- zawarli umowę o pracę na minimum rok oraz istnieje umowa dwustronna pomiędzy Egiptem a krajem obywatelstwa cudzoziemca lub umowa międzynarodowa, której stronami jest Egipt i kraj obywatelstwa cudzoziemca (nie ma takiej umowy pomiędzy Egiptem a Polską).
 
2. Cudzoziemcy prowadzący własną działalność gospodarczą podlegają ustawie numer 108/1976. Dotyczy to tylko tych cudzoziemców, którzy:
- są w wieku 21-60 lat i nie podlegają ustawie numer 79/1975.  

4. Mienie przesiedlenia

Informacje na temat mienia przesiedleńczego na stronie Ministerstwa Finansów

{"register":{"columns":[]}}