Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie - rejestracja w systemie e-konsulat?
Termin złożenia wniosku o wizę możesz zarezerwować tylko poprzez system: https://secure.e-konsulat.gov.pl/.
Nowe terminy otwieramy w naszym systemie https://secure.e-konsulat.gov.pl/ w każdy poniedziałek o godzinie 9 rano (czasu lokalnego).
W przypadku gdy data złożenia wniosku wypadnie na dzień wolny od pracy, miejsca wizowe zostaną wypuszczone w następny dzień roboczy o tej samej godzinie.
Rejestracja formularza wizowego na cel inny niż wskazany przy wyborze typu wizy, a także istotne zmiany w formularzu wizowym po zakończeniu jego rejestracji spowodują odrzucenie formularza wizowego. Proszę uważnie rejestrować formularz wizowy.
Wydział Konsularny Ambasady RP w Kairze nie współpracuje z komercyjnymi agencjami wizowymi.
Formularz wizowy krok po kroku:
- Odwiedź stronę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/ i ustal termin złożenia wniosku w Ambasadzie RP w Kairze.
- Wybierz rodzaj wizy: dla podróży do maksymalnie 90 dni – wiza Schengen; dla podróży od 91 do 365 dni – wiza krajowa.
- Przejdź weryfikację obrazkową captcha.
- Wybierz termin złożenia wniosku.
- Wypełnij formularz aplikacyjny i wybierz ,,Dalej”.
- Wydrukuj formularz i stronę z potwierdzeniem.
- Wydrukowany formularz wraz z wymaganymi dokumentami musi zostać złożony osobiście przez aplikanta w dniu złożenia wniosku.
Proszę zwrócić uwagę na:
Terminy złożenia wniosku są dostępne tylko we wskazanych datach. Proszę zauważyć, że nie rozdajemy indywidualnych miejsc dla aplikantów. Nowe miejsca są systematycznie otwierane dla aplikantów i zapełniane zgodnie z zasadą ,,kto pierwszy, ten lepszy” na stronie: https://secure.e-konsulat.gov.pl/.
Aplikanci muszą poprawnie wprowadzić swoje dane do formularza w czasie rejestracji.
Aplikanci są proszeni o poprawne wprowadzenie danych ważnego paszportu.
Aplikanci są zobowiązani do wprowadzenia pełnych danych osobowych w formularzu:
- Pełny adres zamieszkania (w tym numer domu, nazwę ulicy, miejscowość, okręg administracyjny oraz kod pocztowy),
- Szczegółowe dane osobowe (np. adres e-mail, numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego).
Jeśli złożyłeś swój formularz i zauważyłeś niewielkie błędy w wydruku, proszę popraw je ręcznie i potwierdź zmiany przez podpis obok nich. W takim przypadku nie ma potrzeby wypełnienia nowego formularza.
Aplikanci powinni przybywać do Wydziału Konsularnego tylko o umówionej godzinie.
Jeśli na stronie: https://secure.e-konsulat.gov.pl/ nie ma dostępnych dat na złożenie wniosku, oznacza to, że w tym dniu konsulat nie pracuje lub wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.
Zarejestrowane formularze muszą być wydrukowane i złożone wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami (zobacz listę dokumentów poniżej) w terminie wskazanym przez system https://secure.e-konsulat.gov.pl/
Odwołanie terminu złożenia wniosku
Jeśli musisz odwołać swój termin złożenia wniosku, proszę poinformować nas o tym za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: cairo.consul@msz.gov.pl wraz z poniższymi informacjami:
- Nazwisko i imię
- Numer paszportu
- Rodzaj wizy
- Termin złożenia wniosku
Prośba musi zostać złożona przed zarejestrowanym terminem złożenia wniosku. Otrzymasz e-mail potwierdzający odwołanie terminu bezzwłocznie.
W celu złożenia wniosku wizowego obywatele Libii powinni kontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tunisie.
Wszyscy uczestnicy programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej mogą składać wnioski wizowe w każdy poniedziałek bez rejestracji przez e-Konsulat.
Jakie dokumenty musisz złożyć do wizy w celu turystycznym?
Formularz wniosku wizowego należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi klienta „e-konsulat”: http://www.e-konsulat.gov.pl/ (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane przez http://www.e-konsulat. gov.pl/ nie będą akceptowane).
Informujemy, że wszystkie zaświadczenia i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) oraz w formie kserokopii.
Uprzejmie informujemy, że co do zasady wnioski wizowe w Ambasadzie RP w Kairze mogą składać wyłącznie obywatele Egiptu, Erytrei oraz Sudanu.
Poniżej znajdują się wymagania dotyczące wizy turystycznej:
• Formularz wniosku wizowego. Formularz musi być wypełniony, wydrukowany i podpisany w odpowiednich rubrykach.
• Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
- być zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia
• Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny jeszcze co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie powrotu, zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
• Jeśli nie jesteś obywatelem Egiptu, Sudanu lub Erytrei – kopia zezwolenia na pobyt w Egipcie (oryginał zezwolenia na pobyt należy okazać pracownikowi Konsulatu)
• Kopia strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi.
• Kopie poprzednich wiz Schengen wydanych w ciągu ostatnich 3 lat.
• Potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego pokrywające wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią na terytorium wszystkich państw strefy Schengen na cały okres planowanego pobytu lub tranzytu, o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 euro. Wnioskodawca powinien przedłożyć dokument w formie pisemnej, wystawiony przez ubezpieczyciela, zawierający imię i nazwisko ubezpieczonego, zakres terytorium, które obejmuje ubezpieczenie, dokładne daty i kwoty ubezpieczenia.
• Rezerwacja biletu lotniczego w obie strony (na tym etapie zakup biletu nie jest wymagany).
• Dokument potwierdzający zakwaterowanie na cały okres planowanego pobytu w strefie Schengen odpowiadający datom rezerwacji podróży lotniczej i ważności podróżnego ubezpieczenia medycznego: przedpłacona rezerwacja hotelowa, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, potwierdzenie zakwaterowania opłaconego z góry, potwierdzenie prywatnego zakwaterowania.
• W przypadku wizyty w więcej niż jednym państwie strefy Schengen prosimy o przedstawienie planu podróży
• Zaświadczenie z Głównego Urzędu ds. Paszportów, Imigracji i Obywatelstwa w Kairze (wcześniej: Mogamma, General Administration of Passports, Immigration and Nationality w dzielnicy Abbaseya), tzw. Mogamma Certificate: Dla osób podróżujących po raz pierwszy lub w przypadku utraty paszportu: zaświadczenie obejmujące ostatnie 7 lat (dotyczy również małżonków obywateli UE podróżujących po raz pierwszy do państw strefy Schengen).
• Oryginał wyciągu z rachunku bankowego z urzędową pieczęcią bankową, podpisem i tłumaczeniem wykazujący aktywności w ostatnich 6 miesiącach.
• Osoby zatrudnione przedstawiają: zaświadczenie o zatrudnieniu, określające dzień rozpoczęcia pracy, stanowisko w firmie, wysokość wynagrodzenia oraz zgodę pracodawcy na urlop
• Właściciele firm przedstawiają oryginał rejestru handlowego oraz kartę podatkową w oryginale – do wglądu i kopię
• Jeżeli wnioskodawca jest uczniem/studentem należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły/uczelni
• Osoby niepracujące oraz osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zaświadczenie o tym, kto pokryje koszty podróży i pobytu, a także kopię paszportu i wizy tej osoby (jeśli również podróżuje), zaświadczenie o zarobkach i aktualny wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy.
• Jeżeli wnioskodawca podróżuje sam i nie posiada wystarczających środków utrzymania powinien przedstawić poświadczone notarialnie oświadczenie innej osoby o pokryciu kosztów pobytu wraz z wyciągiem z konta bankowego, wykazującym historię rachunku za ostatnie 6 miesięcy
Dokumenty w języku arabskim należy dostarczyć z tłumaczeniem na język angielski lub polski.
Dodatkowe wymagania dla nieletnich:
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują bez rodzica/opiekuna prawnego:
• zgoda obojga rodziców lub opiekuna prawnego (opiekunów prawnych) powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują tylko z jednym opiekunem prawnym:
• zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na podróżowanie z małoletnim dzieckiem powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego.
Ważne:
- Wniosek o wizę musisz składać w urzędzie konsularnym lub wydziale konsularnym ambasady, którego okręg konsularny obejmuje miejsce twojego stałego zamieszkania.
- Wymagane dokumenty powinny być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące). Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję podejmują służby graniczne danego kraju na granicy strefy Schengen.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw strefy Schengen.
- Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
- Dane biometryczne należy co do zasady pobierać co 59 miesięcy, licząc od daty ich pierwszego pobrania.
Za dopuszczalny wniosek uznaje się gdy:
- został złożony na 6 miesięcy przed rozpoczęciem planowanej wizyty i nie później niż 15 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży (w przypadku marynarzy w związku z wykonywanym obowiązków nie wcześniej niż 9 miesięcy)
- zawiera następujące elementy: formularz wniosku, dokument podróży i fotografia
- pobrano dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę
- pobrano opłatę wizową
Jakie dokumenty musisz złożyć do wizy w celu biznesowym?
Formularz wniosku wizowego należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi klienta „e-konsulat”: http://www.e-konsulat.gov.pl/ (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane przez http://www.e-konsulat. gov.pl/ nie będą akceptowane).
Informujemy, że wszystkie zaświadczenia i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) oraz w formie kserokopii.
Uprzejmie informujemy, że co do zasady wnioski wizowe w Ambasadzie RP w Kairze mogą składać wyłącznie obywatele Egiptu, Erytrei oraz Sudanu.
Poniżej znajdują się wymagania dotyczące wizy biznesowej:
• Formularz wniosku wizowego. Formularz musi być wypełniony, wydrukowany i podpisany w odpowiednich rubrykach.
• Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
- być zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia
• Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny jeszcze co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie powrotu, zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
• Jeśli nie jesteś obywatelem Egiptu, Sudanu lub Erytrei – kopia zezwolenia na pobyt w Egipcie (oryginał zezwolenia na pobyt należy okazać pracownikowi Konsulatu)
• Kopia strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi.
• Kopie poprzednich wiz Schengen wydanych w ciągu ostatnich 3 lat.
• Potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego pokrywające wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią na terytorium wszystkich państw strefy Schengen na cały okres planowanego pobytu lub tranzytu, o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 euro. Wnioskodawca powinien przedłożyć dokument w formie pisemnej, wystawiony przez ubezpieczyciela, zawierający imię i nazwisko ubezpieczonego, zakres terytorium, które obejmuje ubezpieczenie, dokładne daty i kwoty ubezpieczenia.
• Rezerwacja biletu lotniczego w obie strony (na tym etapie zakup biletu nie jest wymagany).
• Dokument potwierdzający zakwaterowanie na cały okres planowanego pobytu w strefie Schengen odpowiadający datom rezerwacji podróży lotniczej i ważności podróżnego ubezpieczenia medycznego: przedpłacona rezerwacja hotelowa, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, potwierdzenie zakwaterowania opłaconego z góry, potwierdzenie prywatnego zakwaterowania.
• W przypadku wizyty w więcej niż jednym państwie strefy Schengen prosimy o przedstawienie planu podróży
• zaproszenie od firmy mającej swoja siedzibę w Polsce (na oficjalnym papierze firmowym, ostemplowane i podpisane) zawierające następujące informacje:
- pełny adres firmy i wskazanie osoby kontaktowej
- charakter prowadzonej działalności
- imię i nazwisko oraz stanowisko osoby podpisującej zaproszenie
- cel i czas trwania wizyty
- wskazanie osoby lub podmiotu, który poniesie koszty podróży i utrzymania wnioskodawcy.
• Firma wysyłająca musi dostarczyć kopię aktualnego wpisu do rejestru firm/podatkowej firmy wysyłającej.
• Oświadczenie egipskiego pracodawcy na oficjalnym papierze firmowym, ostemplowane i podpisane, zawierające następujące informacje:
- pełny adres firmy i osoby kontaktowe
- imię i nazwisko oraz stanowisko osoby podpisującej oświadczenie
- imię i nazwisko wnioskodawcy, stanowisko, wynagrodzenie i liczba lat zatrudnienia (jeśli dotyczy)
- cel wizyty
- rodzaj umowy o pracę wnioskodawcy
- osoba lub podmiot, który poniesie koszty podróży i utrzymania wnioskodawcy.
• Jeśli chodzi o wydatki wnioskodawcy, to w piśmie pracodawcy lub w zaproszeniu firmy partnerskiej należy zaznaczyć, że jedna z obu stron pokryje koszty podróży wnioskodawcy podczas jego pobytu w strefie Schengen.
• Jeśli istniały wcześniejsze stosunki handlowe między obiema firmami, dowód takiego zdarzenia.
• Zaświadczenie z Głównego Urzędu ds. Paszportów, Imigracji i Obywatelstwa w Kairze (wcześniej: Mogamma, General Administration of Passports, Immigration and Nationality w dzielnicy Abbaseya), tzw. Mogamma Certificate: Dla osób podróżujących po raz pierwszy lub w przypadku utraty paszportu: zaświadczenie obejmujące ostatnie 7 lat (dotyczy również małżonków obywateli UE podróżujących po raz pierwszy do państw strefy Schengen).
• Oryginał wyciągu z rachunku bankowego z urzędową pieczęcią bankową, podpisem i tłumaczeniem wykazujący aktywności w ostatnich 6 miesiącach.
Dokumenty w języku arabskim należy dostarczyć z tłumaczeniem na język angielski lub polski.
Ważne:
- Wniosek o wizę musisz składać w urzędzie konsularnym lub wydziale konsularnym ambasady, którego okręg konsularny obejmuje miejsce twojego stałego zamieszkania.
- Wymagane dokumenty powinny być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące). Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję podejmują służby graniczne danego kraju na granicy strefy Schengen.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw strefy Schengen.
- Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
- Dane biometryczne należy co do zasady pobierać co 59 miesięcy, licząc od daty ich pierwszego pobrania.
Za dopuszczalny wniosek uznaje się gdy:
- został złożony na 6 miesięcy przed rozpoczęciem planowanej wizyty i nie później niż 15 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży (w przypadku marynarzy w związku z wykonywanym obowiązków nie wcześniej niż 9 miesięcy)
- zawiera następujące elementy: formularz wniosku, dokument podróży i fotografia
- pobrano dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę
- pobrano opłatę wizową
Jakie dokumenty musisz złożyć do wizy w celu odwiedzin rodziny lub znajomych?
Formularz wniosku wizowego należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi klienta „e-konsulat”: http://www.e-konsulat.gov.pl/ (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane przez http://www.e-konsulat. gov.pl/ nie będą akceptowane).
Informujemy, że wszystkie zaświadczenia i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) oraz w formie kserokopii.
Uprzejmie informujemy, że co do zasady wnioski wizowe w Ambasadzie RP w Kairze mogą składać wyłącznie obywatele Egiptu, Erytrei oraz Sudanu.
Poniżej znajdują się wymagania dotyczące wizy w celu odwiedzin członka rodziny/przyjaciół:
• Formularz wniosku wizowego. Formularz musi być wypełniony, wydrukowany i podpisany w odpowiednich rubrykach.
• Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
- być zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia
• Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny jeszcze co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie powrotu, zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
• Jeśli nie jesteś obywatelem Egiptu, Sudanu lub Erytrei – kopia zezwolenia na pobyt w Egipcie (oryginał zezwolenia na pobyt należy okazać pracownikowi Konsulatu)
• Kopia strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi.
• Kopie poprzednich wiz Schengen wydanych w ciągu ostatnich 3 lat.
• Potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego pokrywające wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią na terytorium wszystkich państw strefy Schengen na cały okres planowanego pobytu lub tranzytu, o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 euro. Wnioskodawca powinien przedłożyć dokument w formie pisemnej, wystawiony przez ubezpieczyciela, zawierający imię i nazwisko ubezpieczonego, zakres terytorium, które obejmuje ubezpieczenie, dokładne daty i kwoty ubezpieczenia.
• Rezerwacja biletu lotniczego w obie strony (na tym etapie zakup biletu nie jest wymagany).
• Oryginał oficjalnego zaproszenia zarejestrowanego w Urzędzie Wojewódzkim w Polsce.
• Odręczne zaproszenie zawierające następujące informacje:
- imię i nazwisko wnioskodawcy
- pełną nazwę i adres osoby zapraszającej
- czas trwania wizyty.
• kopię dowodu osobistego gospodarza lub strony z danymi biometrycznymi paszportu osoby zapraszającej
• zezwolenie na pobyt w Polsce osoby zapraszającej - w przypadku, gdy zapraszający nie jest obywatelem Polski
• Dokument potwierdzający zakwaterowanie na cały okres planowanego pobytu w strefie Schengen odpowiadający datom rezerwacji podróży lotniczej i ważności podróżnego ubezpieczenia medycznego: przedpłacona rezerwacja hotelowa, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, potwierdzenie zakwaterowania opłaconego z góry, potwierdzenie prywatnego zakwaterowania.
• W przypadku wizyty w więcej niż jednym państwie strefy Schengen prosimy o przedstawienie planu podróży
• Zaświadczenie z Głównego Urzędu ds. Paszportów, Imigracji i Obywatelstwa w Kairze (wcześniej: Mogamma, General Administration of Passports, Immigration and Nationality w dzielnicy Abbaseya), tzw. Movement Certificate: Dla osób podróżujących po raz pierwszy lub w przypadku utraty paszportu: zaświadczenie obejmujące ostatnie 7 lat (dotyczy również małżonków obywateli UE podróżujących po raz pierwszy do państw strefy Schengen).
• Oryginał wyciągu z rachunku bankowego z urzędową pieczęcią bankową, podpisem i tłumaczeniem wykazujący aktywności w ostatnich 6 miesiącach.
• Osoby zatrudnione przedstawiają: zaświadczenie o zatrudnieniu, określające dzień rozpoczęcia pracy, stanowisko w firmie, wysokość wynagrodzenia oraz zgodę pracodawcy na urlop
• Właściciele firm przedstawiają oryginał rejestru handlowego oraz kartę podatkową w oryginale – do wglądu i kopię
• Jeżeli wnioskodawca jest uczniem/studentem należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły/uczelni
• Osoby niepracujące oraz osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zaświadczenie o tym, kto pokryje koszty podróży i pobytu, a także kopię paszportu i wizy tej osoby (jeśli również podróżuje), zaświadczenie o zarobkach i aktualny wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy.
• Jeżeli wnioskodawca podróżuje sam i nie posiada wystarczających środków utrzymania powinien przedstawić poświadczone notarialnie oświadczenie innej osoby o pokryciu kosztów pobytu wraz z wyciągiem z konta bankowego, wykazującym historię rachunku za ostatnie 6 miesięcy
Dokumenty w języku arabskim należy dostarczyć z tłumaczeniem na język angielski lub polski.
Dodatkowe wymagania dla nieletnich:
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują bez rodzica/opiekuna prawnego:
• zgoda obojga rodziców lub opiekuna prawnego (opiekunów prawnych) powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują tylko z jednym opiekunem prawnym:
• zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na podróżowanie z małoletnim dzieckiem powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego.
Ważne:
- Wniosek o wizę musisz składać w urzędzie konsularnym lub wydziale konsularnym ambasady, którego okręg konsularny obejmuje miejsce twojego stałego zamieszkania.
- Wymagane dokumenty powinny być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące). Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję podejmują służby graniczne danego kraju na granicy strefy Schengen.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw strefy Schengen.
- Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
- Dane biometryczne należy co do zasady pobierać co 59 miesięcy, licząc od daty ich pierwszego pobrania.
Za dopuszczalny wniosek uznaje się gdy:
- został złożony na 6 miesięcy przed rozpoczęciem planowanej wizyty i nie później niż 15 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży (w przypadku marynarzy w związku z wykonywanym obowiązków nie wcześniej niż 9 miesięcy)
- zawiera następujące elementy: formularz wniosku, dokument podróży i fotografia
- pobrano dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę
- pobrano opłatę wizową
Jakie dokumenty musisz złożyć do wizy w celu – leczenie?
formularz wniosku wizowego należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi klienta „e-konsulat”: http://www.e-konsulat.gov.pl/ (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane przez http://www.e-konsulat. gov.pl/ nie będą akceptowane).
Informujemy, że wszystkie zaświadczenia i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) oraz w formie kserokopii.
Uprzejmie informujemy, że co do zasady wnioski wizowe w Ambasadzie RP w Kairze mogą składać wyłącznie obywatele Egiptu, Erytrei oraz Sudanu.
Poniżej znajdują się wymagania dotyczące wizy w celu leczenia:
• Formularz wniosku wizowego. Formularz musi być wypełniony, wydrukowany i podpisany w odpowiednich rubrykach.
• Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
- być zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia
• Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny jeszcze co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie powrotu, zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
• Jeśli nie jesteś obywatelem Egiptu, Sudanu lub Erytrei – kopia zezwolenia na pobyt w Egipcie (oryginał zezwolenia na pobyt należy okazać pracownikowi Konsulatu)
• Kopia strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi.
• Kopie poprzednich wiz Schengen wydanych w ciągu ostatnich 3 lat.
• Potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego pokrywające wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią na terytorium wszystkich państw strefy Schengen na cały okres planowanego pobytu lub tranzytu, o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 euro. Wnioskodawca powinien przedłożyć dokument w formie pisemnej, wystawiony przez ubezpieczyciela, zawierający imię i nazwisko ubezpieczonego, zakres terytorium, które obejmuje ubezpieczenie, dokładne daty i kwoty ubezpieczenia.
• Rezerwacja biletu lotniczego w obie strony (na tym etapie zakup biletu nie jest wymagany).
• Zaświadczenie od lekarza prowadzącego w Egipcie i/lub placówki medycznej stwierdzające rodzaj potrzebnego leczenia lub badania.
• Oficjalny dokument z placówki medycznej w Polsce potwierdzający, że określone leczenie może zostać wykonane wraz z oświadczeniem, że pacjent zostanie przyjęty na leczenie. Dokument powinien zawierać szacowany koszt leczenia.
• Gwarancja finansowa: potwierdzenie przedpłacenia kosztów leczenia lub inny dowód dot. dokonanych ustaleń finansowych.
• Dokument potwierdzający zakwaterowanie na cały okres planowanego pobytu w strefie Schengen odpowiadający datom rezerwacji podróży lotniczej i ważności podróżnego ubezpieczenia medycznego: przedpłacona rezerwacja hotelowa, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, potwierdzenie zakwaterowania opłaconego z góry, potwierdzenie prywatnego zakwaterowania.
• W przypadku wizyty w więcej niż jednym państwie strefy Schengen prosimy o przedstawienie planu podróży
• Zaświadczenie z Głównego Urzędu ds. Paszportów, Imigracji i Obywatelstwa w Kairze (wcześniej: Mogamma, General Administration of Passports, Immigration and Nationality w dzielnicy Abbaseya), tzw. Movement Certificate: Dla osób podróżujących po raz pierwszy lub w przypadku utraty paszportu: zaświadczenie obejmujące ostatnie 7 lat (dotyczy również małżonków obywateli UE podróżujących po raz pierwszy do państw strefy Schengen).
• Oryginał wyciągu z rachunku bankowego z urzędową pieczęcią bankową, podpisem i tłumaczeniem wykazujący aktywności w ostatnich 6 miesiącach.
• Osoby zatrudnione przedstawiają: zaświadczenie o zatrudnieniu, określające dzień rozpoczęcia pracy, stanowisko w firmie, wysokość wynagrodzenia oraz zgodę pracodawcy na urlop
• Właściciele firm przedstawiają oryginał rejestru handlowego oraz kartę podatkową w oryginale – do wglądu i kopię
• Jeżeli wnioskodawca jest uczniem/studentem należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły/uczelni
• Osoby niepracujące oraz osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zaświadczenie o tym, kto pokryje koszty podróży i pobytu, a także kopię paszportu i wizy tej osoby (jeśli również podróżuje), zaświadczenie o zarobkach i aktualny wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy.
• Jeżeli wnioskodawca podróżuje sam i nie posiada wystarczających środków utrzymania powinien przedstawić poświadczone notarialnie oświadczenie innej osoby o pokryciu kosztów pobytu wraz z wyciągiem z konta bankowego, wykazującym historię rachunku za ostatnie 6 miesięcy
Dokumenty w języku arabskim należy dostarczyć z tłumaczeniem na język angielski lub polski.
Dodatkowe wymagania dla nieletnich:
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują bez rodzica/opiekuna prawnego:
• zgoda obojga rodziców lub opiekuna prawnego (opiekunów prawnych) powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują tylko z jednym opiekunem prawnym:
• zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na podróżowanie z małoletnim dzieckiem powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego.
Ważne:
- Wniosek o wizę musisz składać w urzędzie konsularnym lub wydziale konsularnym ambasady, którego okręg konsularny obejmuje miejsce twojego stałego zamieszkania.
- Wymagane dokumenty powinny być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące). Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję podejmują służby graniczne danego kraju na granicy strefy Schengen.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw strefy Schengen.
- Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
- Dane biometryczne należy co do zasady pobierać co 59 miesięcy, licząc od daty ich pierwszego pobrania.
Za dopuszczalny wniosek uznaje się gdy:
- został złożony na 6 miesięcy przed rozpoczęciem planowanej wizyty i nie później niż 15 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży (w przypadku marynarzy w związku z wykonywanym obowiązków nie wcześniej niż 9 miesięcy)
- zawiera następujące elementy: formularz wniosku, dokument podróży i fotografia
- pobrano dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę
- pobrano opłatę wizową
Jakie dokumenty musisz złożyć do wizy w celu – kultura?
formularz wniosku wizowego należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi klienta „e-konsulat”: https://secure.e-konsulat.gov.pl/ (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane przez http://www.e-konsulat. gov.pl/ nie będą akceptowane).
Informujemy, że wszystkie zaświadczenia i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) oraz w formie kserokopii.
Uprzejmie informujemy, że co do zasady wnioski wizowe w Ambasadzie RP w Kairze mogą składać wyłącznie obywatele Egiptu, Erytrei oraz Sudanu.
Poniżej znajdują się wymagania dotyczące wizy kulturalnej:
• Formularz wniosku wizowego. Formularz musi być wypełniony, wydrukowany i podpisany w odpowiednich rubrykach.
• Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
- być zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia
• Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny jeszcze co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie powrotu, zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
• Jeśli nie jesteś obywatelem Egiptu, Sudanu lub Erytrei – kopia zezwolenia na pobyt w Egipcie (oryginał zezwolenia na pobyt należy okazać pracownikowi Konsulatu)
• Kopia strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi.
• Kopie poprzednich wiz Schengen wydanych w ciągu ostatnich 3 lat.
• Potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego pokrywające wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią na terytorium wszystkich państw strefy Schengen na cały okres planowanego pobytu lub tranzytu, o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 euro. Wnioskodawca powinien przedłożyć dokument w formie pisemnej, wystawiony przez ubezpieczyciela, zawierający imię i nazwisko ubezpieczonego, zakres terytorium, które obejmuje ubezpieczenie, dokładne daty i kwoty ubezpieczenia.
• Rezerwacja biletu lotniczego w obie strony (na tym etapie zakup biletu nie jest wymagany).
• Dokument potwierdzający zakwaterowanie na cały okres planowanego pobytu w strefie Schengen odpowiadający datom rezerwacji podróży lotniczej i ważności podróżnego ubezpieczenia medycznego: przedpłacona rezerwacja hotelowa, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, potwierdzenie zakwaterowania opłaconego z góry, potwierdzenie prywatnego zakwaterowania.
• Oryginał zaproszenia od organizatora wydarzenia w Polsce, zawierający następujące informacje:
- nazwa i data wydarzenia
- szczegółowy program wydarzenia
- rola wnioskodawcy w wydarzeniu
- informacje o organie finansującym wyjazd, zakwaterowanie i wydatki podczas wyjazdu.
• List od instytucji delegującej wnioskodawcę
• W przypadku wizyty w więcej niż jednym państwie strefy Schengen prosimy o przedstawienie planu podróży
• Zaświadczenie z Głównego Urzędu ds. Paszportów, Imigracji i Obywatelstwa w Kairze (wcześniej: Mogamma, General Administration of Passports, Immigration and Nationality w dzielnicy Abbaseya), tzw. Movement Certificate: Dla osób podróżujących po raz pierwszy lub w przypadku utraty paszportu: zaświadczenie obejmujące ostatnie 7 lat (dotyczy również małżonków obywateli UE podróżujących po raz pierwszy do państw strefy Schengen).
• Oryginał wyciągu z rachunku bankowego z urzędową pieczęcią bankową, podpisem i tłumaczeniem wykazujący aktywności w ostatnich 6 miesiącach.
• Osoby zatrudnione przedstawiają: zaświadczenie o zatrudnieniu, określające dzień rozpoczęcia pracy, stanowisko w firmie, wysokość wynagrodzenia oraz zgodę pracodawcy na urlop
• Właściciele firm przedstawiają oryginał rejestru handlowego oraz kartę podatkową w oryginale – do wglądu i kopię
• Jeżeli wnioskodawca jest uczniem/studentem należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły/uczelni
• Osoby niepracujące oraz osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zaświadczenie o tym, kto pokryje koszty podróży i pobytu, a także kopię paszportu i wizy tej osoby (jeśli również podróżuje), zaświadczenie o zarobkach i aktualny wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy.
• Jeżeli wnioskodawca podróżuje sam i nie posiada wystarczających środków utrzymania powinien przedstawić poświadczone notarialnie oświadczenie innej osoby o pokryciu kosztów pobytu wraz z wyciągiem z konta bankowego, wykazującym historię rachunku za ostatnie 6 miesięcy
Dokumenty w języku arabskim należy dostarczyć z tłumaczeniem na język angielski lub polski.
Dodatkowe wymagania dla nieletnich:
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują bez rodzica/opiekuna prawnego:
• zgoda obojga rodziców lub opiekuna prawnego (opiekunów prawnych) powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują tylko z jednym opiekunem prawnym:
• zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na podróżowanie z małoletnim dzieckiem powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego.
Ważne:
- Wniosek o wizę musisz składać w urzędzie konsularnym lub wydziale konsularnym ambasady, którego okręg konsularny obejmuje miejsce twojego stałego zamieszkania.
- Wymagane dokumenty powinny być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące). Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję podejmują służby graniczne danego kraju na granicy strefy Schengen.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw strefy Schengen.
- Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
- Dane biometryczne należy co do zasady pobierać co 59 miesięcy, licząc od daty ich pierwszego pobrania.
Za dopuszczalny wniosek uznaje się gdy:
- został złożony na 6 miesięcy przed rozpoczęciem planowanej wizyty i nie później niż 15 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży (w przypadku marynarzy w związku z wykonywanym obowiązków nie wcześniej niż 9 miesięcy)
- zawiera następujące elementy: formularz wniosku, dokument podróży i fotografia
- pobrano dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę
- pobrano opłatę wizową
Jakie dokumenty musisz złożyć do wizy w celu – sport?
formularz wniosku wizowego należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi klienta „e-konsulat”: http://www.e-konsulat.gov.pl/ (wnioski wizowe, które nie zostały zarejestrowane przez http://www.e-konsulat. gov.pl/ nie będą akceptowane).
Informujemy, że wszystkie zaświadczenia i dokumenty urzędowe muszą być dostarczone w oryginale (do wglądu) oraz w formie kserokopii.
Uprzejmie informujemy, że co do zasady wnioski wizowe w Ambasadzie RP w Kairze mogą składać wyłącznie obywatele Egiptu, Erytrei oraz Sudanu.
Poniżej znajdują się wymagania dotyczące wizy w celu udziału w wydarzeniu sportowym:
• Formularz wniosku wizowego. Formularz musi być wypełniony, wydrukowany i podpisany w odpowiednich rubrykach.
• Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
- być zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia
• Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny jeszcze co najmniej trzy miesiące po planowanej dacie powrotu, zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
• Jeśli nie jesteś obywatelem Egiptu, Sudanu lub Erytrei – kopia zezwolenia na pobyt w Egipcie (oryginał zezwolenia na pobyt należy okazać pracownikowi Konsulatu)
• Kopia strony paszportu ze zdjęciem i danymi osobowymi.
• Kopie poprzednich wiz Schengen wydanych w ciągu ostatnich 3 lat.
• Potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego pokrywające wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią na terytorium wszystkich państw strefy Schengen na cały okres planowanego pobytu lub tranzytu, o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 euro. Wnioskodawca powinien przedłożyć dokument w formie pisemnej, wystawiony przez ubezpieczyciela, zawierający imię i nazwisko ubezpieczonego, zakres terytorium, które obejmuje ubezpieczenie, dokładne daty i kwoty ubezpieczenia.
• Rezerwacja biletu lotniczego w obie strony (na tym etapie zakup biletu nie jest wymagany).
• Dokument potwierdzający zakwaterowanie na cały okres planowanego pobytu w strefie Schengen odpowiadający datom rezerwacji podróży lotniczej i ważności podróżnego ubezpieczenia medycznego: przedpłacona rezerwacja hotelowa, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, potwierdzenie zakwaterowania opłaconego z góry, potwierdzenie prywatnego zakwaterowania.
• Oryginał zaproszenia od organizatora wydarzenia w Polsce, zawierający następujące informacje:
- nazwa i data wydarzenia
- szczegółowy program wydarzenia
- rola wnioskodawcy w wydarzeniu
- informacje o organie finansującym wyjazd, zakwaterowanie i wydatki podczas wyjazdu.
• List od instytucji delegującej wnioskodawcę
• Dokument potwierdzający przynależność wnioskodawcy do kadry narodowej – jeśli dotyczy
• W przypadku wizyty w więcej niż jednym państwie strefy Schengen prosimy o przedstawienie planu podróży
• Zaświadczenie z Głównego Urzędu ds. Paszportów, Imigracji i Obywatelstwa w Kairze (wcześniej: Mogamma, General Administration of Passports, Immigration and Nationality w dzielnicy Abbaseya), tzw. Movement Certificate: Dla osób podróżujących po raz pierwszy lub w przypadku utraty paszportu: zaświadczenie obejmujące ostatnie 7 lat (dotyczy również małżonków obywateli UE podróżujących po raz pierwszy do państw strefy Schengen).
• Oryginał wyciągu z rachunku bankowego z urzędową pieczęcią bankową, podpisem i tłumaczeniem wykazujący aktywności w ostatnich 6 miesiącach.
• Osoby zatrudnione przedstawiają: zaświadczenie o zatrudnieniu, określające dzień rozpoczęcia pracy, stanowisko w firmie, wysokość wynagrodzenia oraz zgodę pracodawcy na urlop
• Właściciele firm przedstawiają oryginał rejestru handlowego oraz kartę podatkową w oryginale – do wglądu i kopię
• Jeżeli wnioskodawca jest uczniem/studentem należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły/uczelni
• Osoby niepracujące oraz osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zaświadczenie o tym, kto pokryje koszty podróży i pobytu, a także kopię paszportu i wizy tej osoby (jeśli również podróżuje), zaświadczenie o zarobkach i aktualny wyciąg z konta bankowego za ostatnie 6 miesięcy.
• Jeżeli wnioskodawca podróżuje sam i nie posiada wystarczających środków utrzymania powinien przedstawić poświadczone notarialnie oświadczenie innej osoby o pokryciu kosztów pobytu wraz z wyciągiem z konta bankowego, wykazującym historię rachunku za ostatnie 6 miesięcy
Dokumenty w języku arabskim należy dostarczyć z tłumaczeniem na język angielski lub polski.
Dodatkowe wymagania dla nieletnich:
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują bez rodzica/opiekuna prawnego:
• zgoda obojga rodziców lub opiekuna prawnego (opiekunów prawnych) powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego
- Jeśli osoby niepełnoletnie podróżują tylko z jednym opiekunem prawnym:
• zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na podróżowanie z małoletnim dzieckiem powinna zostać wyrażona w formie oświadczenia przed notariuszem lub na formularzu podpisanym w urzędzie konsularnym
• należy przedstawić kopię aktu urodzenia małoletniego oraz kopię paszportu rodzica/opiekuna prawnego
Ważne:
- Wniosek o wizę musisz składać w urzędzie konsularnym lub wydziale konsularnym ambasady, którego okręg konsularny obejmuje miejsce twojego stałego zamieszkania.
- Wymagane dokumenty powinny być aktualne (nie starsze niż 3 miesiące). Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów.
- Wniosek wizowy należy złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję podejmują służby graniczne danego kraju na granicy strefy Schengen.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może skutkować zakazem wjazdu do państw strefy Schengen.
- Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
- Dane biometryczne należy co do zasady pobierać co 59 miesięcy, licząc od daty ich pierwszego pobrania.
Za dopuszczalny wniosek uznaje się gdy:
- został złożony na 6 miesięcy przed rozpoczęciem planowanej wizyty i nie później niż 15 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem podróży (w przypadku marynarzy w związku z wykonywanym obowiązków nie wcześniej niż 9 miesięcy)
- zawiera następujące elementy: formularz wniosku, dokument podróży i fotografia
- pobrano dane biometryczne osoby ubiegającej się o wizę
- pobrano opłatę wizową
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku uprzednio złożonego w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Kairze można składać osobiście w urzędzie konsularnym z zachowaniem terminu odwoławczego, bez umawiania się na wizytę od niedzieli do czwartku, w godzinach 13:00 – 14:00
Aktualny cennik opłat konsularnych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/egipt/oplaty-konsularne, Opłaty należy dokonać gotówką w kasie urzędu.
Nie ma możliwości złożenia odwołania poprzez e-mail lub kuriera.
Konsul podejmie decyzję w ciągu 14 dni.
Pamiętaj! Dokumenty sporządzone w języku arabskim powinny być przekazane wraz z tłumaczeniem na język polski lub angielski.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzję, bez wcześniejszego umawiania się, w godzinach urzędowania.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Decyzja o odmowie wydania wizy
Decyzję odmowy wydania wizy wręcza się w formie pisemnej na standardowym formularzu określonym w załączniku nr VI Wspólnotowego Kodeksu Wizowego.
W decyzji odmowy wydania wizy oznaczone są podstawy odmowy wydania wizy.
UWAGA: Urząd konsularny nie udziela informacji dotyczących wydanych decyzji. Urząd nade wszystko nie udziela komentarzy wobec wydanych decyzji i nie udziela informacji dotyczących powodów wydania decyzji odmowy wizy, które to powody są oznaczone w decyzji wizowej wydawanej zgodnie ze standardami proceduralnymi wynikającymi z wspólnotowego kodeksu wizowego.
Z uwagi na ochronę danych osobowych urząd w żaden sposób nie może także (bezpośrednio lub pośrednio) potwierdzić ani zaprzeczyć okolicznościom złożenia wniosku wizowego przez daną osobę, ani też wskazać, jaką decyzję podjął (tj. czy wydał wizę czy odmówił wydania wizy).
Prosimy o niekierowanie w tych sprawach zapytań telefonicznych i mailowych (nadesłane zapytania pozostaną bez odpowiedzi).
Prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przez ten sam organ
Od chwili otrzymania decyzji odmowy wydania wizy wydanej przez konsula wnioskodawcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przez ten sam organ.
Prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przysługuje wyłącznie wnioskodawcy.
UWAGA: osoby zapraszające, rodzina wnioskodawcy (z wyjątkiem rodziców lub opiekunów prawnych składających wniosek za małoletnie dzieci), pracodawcy czy pracownicy szkół i uczelni nie mają prawa złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie. Osoby te nie są również uczestnikami postępowania o wydanie wizy, w związku z czym nadsyłane bezpośrednio przez te podmioty wnioski czy zapytania nie będą rozpatrywane czy brane pod uwagę w procedurze ponownego rozpatrzenia wniosku.
Decyzję w sprawie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy podejmuje samodzielnie wnioskodawca. Urząd nie zajmuje stanowiska w przedmiocie celowości lub nie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (jest to prawo wnioskodawcy, prosimy o niekierowanie pytań w tym zakresie).
Ostateczna decyzja odmowna
Decyzja wydana przez konsula po ponownym rozpatrzeniu wniosku o wydanie wizy jest ostateczną i nie podlega odwołaniu.
Kolejne wnioski o wydanie wizy
Decyzja o odmowie wydania wizy nie stanowi formalnej przeszkody do kolejnego aplikowania o wizę (prosimy o niekierowanie zapytań w tym zakresie). Wnioskodawca ma bowiem prawo złożenia kolejnego wniosku o wydanie wizy w dowolnym czasie (nie wcześniej niż na 3 miesiące przed planowaną podróżą).
Wnioskodawca ma wybór pomiędzy złożeniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub złożeniem kolejnego wniosku o wydanie wizy (urząd konsularny nie podejmuje w tym zakresie decyzji za wnioskodawcę ani również nie służy doradztwem w tym zakresie).
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest rozpatrywany przez konsula w terminie do 14 dni.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Jak odbierzesz dokumenty?
Decyzję wizową odbierzesz w konsulacie, w dni robocze (niedziela-czwartek), w godzinach 13:00-14:00.
W miesiącu Ramadan odbiór decyzji wizowych odbywa się w dni robocze (niedziela-czwartek), w godz. 11:30 - 13:00.
Osoba ubiegająca się o wizę musi zostać powiadomiona o negatywnej decyzji w sprawie wniosku oraz jej powodach.
Ile zapłacisz?
Aktualny cennik opłat konsularnych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/egipt/oplaty-konsularne, Opłaty należy dokonać gotówką w kasie urzędu.
Następującym grupom aplikujących przysługują zniżki od opłaty standardowej:
BEZ OPŁATY:
- dzieci poniżej 6 roku życia
- członkowie rodzin obywateli UE i obywateli w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043, z późn. zm.);
- małżonkowie obywateli RP;
- małoletni bezpośredni zstępni obywateli RP lub małoletni bezpośredni zstępni małżonka obywateli RP, jeśli zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela RP lub małżonka obywatela RP;
- bezpośredni wstępny obywateli RP lub bezpośredni wstępny małżonka ob. RP, jeśli wstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela RP lub małżonka ob. RP;
- uczniowie, studenci, uczestnicy studiów podyplomowych i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;
- naukowcy z państw trzecich podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych zgodnie z definicją zawartą w zaleceniu 2005/761/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 28 września 2005 r. w celu ułatwienia wydawania przez państwa członkowskie jednolitych wiz krótkoterminowych dla naukowców z państwa trzecich podróżujących w ramach Wspólnoty w celu prowadzenia badań naukowych;
- przedstawiciele organizacji niekomercyjnych (non-profit) w wieku do 25 lat uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych lub edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne. Uwaga: W celu uzyskania zniżki, aplikujący zobowiązany jest dołączyć do aplikacji wizowej dokumenty potwierdzające, że organizacje (reprezentowana przez niego oraz zapraszająca go do Polski) są podmiotami prawnymi prowadzącymi działalność non-profit (akceptowane są wyłącznie dokumenty rejestracyjne tych organizacji, zawierające zapisy potwierdzające ten status);
- osoby składające wnioski o wydanie wiz dyplomatycznych i służbowych;
- przyjęcie odwołania od decyzji o odmowie wydania wizy dla członka rodziny obywatela UE w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043, z późn. zm.).
OBNIŻONA OPŁATA:
Dzieci w wieku 6 - 12 lat
Okoliczność uprawniająca do zwolnienia z opłaty wizowej musi być udowodniona przez wnioskodawcę w drodze przedstawienia stosownych dokumentów.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
PAMIĘTAJ !
- w przypadku składania wniosków wizowych w Ambasadzie RP w Kairze nie ma potrzeby korzystania z pośredników;
- korzystanie z usług pośredników nie prowadzi do preferencyjnego traktowania;
- tylko konsul może podejmować decyzje w sprawie wniosków wizowych;
- jedyną opłatą jaką nalezy uiścić jest opłata konsularna.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30.
Konsultacje publiczne - digitalizacja procesu wizowego
Komisja Europejska chciałaby poznać Twoje zdanie.
Podczas otwartych konsultacji publicznych można wyrazić swoje poglądy na temat poszczególnych aspektów prawa i polityki UE, zanim Komisja zakończy prace nad wnioskami ustawodawczymi.
Celem konsultacji jest uzyskanie opinii obywateli i zainteresowanych stron na temat planowanej inicjatywy, w szczególności na temat tego, czy przydatne byłoby wprowadzenie internetowego procesu składania wniosków i stworzenie unijnego/krajowego portalu składania wniosków, a także zastąpienie naklejki wizowej wizą cyfrową.
Informacje dotyczące konsultacji społecznych dostępne są na stronie Komisji Europejskiej (strona dostępna jest w językach urzędowych UE).
Najczęściej zadawane pytania
Pamiętaj! Dokumenty sporządzone w języku arabskim powinny być przekazane wraz z tłumaczeniem na język polski lub angielski.
3. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach realizacji działalności zarobkowej lub odbycia stażu:
- w przypadku działalności zarobkowej, zezwolenie na pracę wystawione przez urząd wojewódzki,
- w przypadku odbycia stażu, zezwolenie na jego odbycie wydane przez podmiot je organizujący.
6. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach
kulturalnych lub w związku z wydarzeniami sportowymi
a) W odniesieniu do małoletnich:
- legitymacja uczniowska i oryginał pisma ze szkoły, zawierającego: pełny adres, numer telefonu szkoły,
zezwolenie na nieobecność, nazwisko i stanowisko osoby udzielającej zezwolenia.
b)) Oryginał zaproszenia od organizatora wydarzenia w państwie członkowskim będącym celem podróży.
c) Jeżeli dotyczy, pismo instytucji wysyłającej danego wnioskodawcę.
d) Zaproszenie, zaświadczenie o zapisie lub programy zawierające nazwę organizacji przyjmującej i
informacje na temat długości pobytu lub inny stosowny dokument wskazujący cel podróży.
7. Wykaz dokumentów uzupełniających, jakie przedstawiają wnioskodawcy podróżujący w celach naukowych lub szkoleniowych
a) Poświadczenie zapisu na kursy zawodowe lub teoretyczne prowadzone w instytucji szkoleniowej w ramach
kształcenia podstawowego i kierunkowego.
b) dokumenty potwierdzające posiadane wyksztalcenie.
Materiały
Lista firm ubezpieczeniowychLista_honorowanych_ubezpieczycieli.pdf 0.75MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne