Ambasador RP Grzegorz Kozłowski otworzył ekspozycję NCK "Czy będzie z nami Bałtyk?” w Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinnie
29.03.2023
29 marca Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Estońskiej Grzegorz Kozłowski otworzył międzynarodową ekspozycję ilustracji "Czy będzie z nami Bałtyk?” w galerii Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinnie. W wydarzeniu uczestniczyły także dyrektorka Centrum Triin Soone oraz dyrektorka Galerii Viive Noor i organizatorki projektu po stronie polskiej: Anna Misiek i Monika Konca kuratorki projektu z ramienia NCK w Gdańsku.
Wśród gości wydarzenia znaleźli się członkowie kierownictwa MSZ i MK RE, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, ilustratorzy, pedagodzy, przedstawiciele rodzin polsko-estońskich z dziećmi.
Wernisaż zapowiadany był w dzienniku Postimees, tygodniku kulturalnym SIRP i licznych portalach społecznościowych. Reportaż z ekspozycji opublikowała ETV w głównym wydaniu wiadomości Aktuaalne Kaamera 30 marca.
Wystawę „Czy zostanie z nami Bałtyk?”, która jest pokłosiem 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w Gdańsku, przygotował zespół Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Projektem pod kuratelą artystyczną Moniki Koncy kieruje Anna Misiek. W Estonii rolę współ-kuratora pełni dyrektorka galerii Estońskiego Centrum Literatury dla Dzieci, Viive Noor.
Termin ekspozycji w ELK w Tallinnie: 29 III 2023-20 V 2023
Wernisaż: 29 III, godz. 17.00
Miejsce: Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinnie, Pikk 73, Estonia
Na wystawie zaprezentowane zostały prace międzynarodowej grupy artystów:, Rasy Joni (Litwa), Luciji Mrzliak (Estonia), Gundegi Muzikante (Łotwa ), Justyny Nyki (Norwegia), Agaty Półtorak, Grażyny Rigall, Wojciecha Kołyszko i Joanny Czaplewskiej (Polska).
Są to ilustracje do książki Anny Czerwinskiej-Rydel pt. "Baltek" - historii dla dzieci o zagrożeniu i wspólnym działaniu na rzecz ratowania Bałtyku a także nawiązujące do opowieści Baltka obiekty wykonane z odpadów i śmieci, które morze najczęściej wyrzuca na brzeg. Ilustracje prezentowane są na planszach, ale także na zwiewnych kurtynach, między którymi ulokowano ryby, meduzy z folii i butelek plastikowych, ośmiornicę ze starych krawatów i resztek tkanin. Na wystawie nie zabrakło bajecznie kolorowych książeczek z autorskimi ilustracjami pięciu artystek reprezentujących kraje sąsiadujące ze sobą przez Bałtyk.
Staraniem Ambasady RP w Tallinnie teksty ekspozycji pod kuratelą Moniki Koncy (NCK) oraz książki-„matki” o Baltku zostały przetłumaczone na język estoński. Narracja wystawy dostępna jest dla odbiorcy polsko-, estońsko- i anglojęzycznego. Wymowne ilustracje przemawiają do odbiorcy z każdego kręgu kulturowego i niezależnie od wieku. Głównym przekazem ekspozycji jest skuteczne przekonanie wszystkich adresatów do współodpowiedzialności za przywrócenie sąsiedzkiemu morzu i jego mieszkańcom czystych wód i plaż.
Wystawę „Czy zostanie z nami Bałtyk?” w Estońskim Centrum Literatury dla Dzieci wzbogacono o prace estońskich ilustratorów, przygotowane w roku 2011 na ekspozycję w NCK „Baśniowe Opowieści Bałtyku”.
Do 20 maja prowadzone będą przez Dział Edukacji warsztaty artystyczne i edukacyjne w oparciu o materiały przygotowane przez kuratorkę Monikę Koncę.
Ambasada RP w Tallinnie zaplanowała kolejne prezentacje we współpracy z partnerskimi instytucjami kultury i edukacji, których siedziby znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie z Bałtykiem: Bibliotece im. Ilon Wikland w Haapsalu, Centrum Edukacyjnym Estońskich Lasów Państwowych w Kabli, Bibliotece Regionalnej Saare w Kuressaare, Domu Twórczym Dzieci w Narwie i Centrum Edukacyjnym Tallińskiego ZOO. Ekspozycja wraz z bogatym programem edukacji społecznościowej wpisuje się w działania w zakresie „zielonej” dyplomacji i stanowi przygotowanie do przejęcia przez Polskę przewodnictwa w RPMB.