Anne ERM laureatką Żabotu Marii Ambasady RP w Tallinnie
12.12.2024
Werdykt ogłosił i symboliczną nagrodę wręczył chargé d' affaires a.i. RP w Estonii Artur Orzechowski 9 grudnia podczas dorocznego Salonu Urodzinowego Marii w Viimsi.
Zgodnie z sześcioletnią tradycją Salon Urodzinowy Marii Kruszewskiej-Laidoner odbył się 9 grudnia w sali balowej niegdysiejszej rezydencji Laidonerów - obecnie siedzibie Estońskiego Muzeum Wojny-Muzeum generała Laidonera (ESM) w Viimsi.
Recital na należącym do 1940 roku do wybitnej Polki, historycznym fortepianie Becker, odrestaurowanym staraniem Ambasady RP w Tallinnie oraz Urzędu Gminy Viimsi w roku 2018, wykonała Lena Ledoff. Po wystąpieniach dyrektora Muzeum Hellara Lilla i chargé d' affaires a.i. RP w Estonii Artura Orzechowskiego, odbyła się ceremonia wręczenia Żabotu Marii - symbolicznej nagrody Ambasadora RP w RE dla Estonek zasłużonych dla budowania mostów między Polską i Estonią i pielęgnowania dziedzictwa Marii Kruszewskiej- Laidoner.
Anne Erm, tegoroczna laureatka 24. ze 100. Żabotów– „pierwsza dama jazzu” w Estonii –zasłużyła na to wyróżnienie po wielekroć jako niestrudzona propagatorka polskiej muzyki, muzyków i kompozytorów: począwszy od Fryderyka Chopina, poprzez wielkie nazwiska jazzu (Komeda, Namysłowski, Makowicz, Jagodziński, Stańko, Możdżer, Wasilewski, Jaskułke, Masecki) aż po Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i wybitnych twórców, jak Penderecki czy Górecki. Żabot Marii stanowi wyraz wdzięczności Polski za wszelkie zasługi Anne Erm dla łączenia obu krajów i inspirowania do współpracy ich środowisk twórczych.
Z nagrodą tradycyjnie wiąże się przywilej rozpoczęcia krojenia symbolicznego „tortu urodzinowego Marii”, a załącznikiem do Żabotu jest ekskluzywna publikacja „Książki kucharskiej Marii Kruszewskiej-Laidoner”, wydana nakładem Muzeum.
W programie Salonu znalazła się również wystawa pop-up „Stroje ludowe II Rzeczypospolitej 1918-1939", degustacja polskich specjałów: miodu pitnego, wina gruszkowego, sękacza i modowanika z orzechami włoskimi.
Zainteresowani mogli także zwiedzić gabinet Marii ze słynnym pastelowym portretem autorstwa Maximilliana Maksolly’ego i złożyć wpis do księgi pamiątkowej.
Na zakończenie wydarzenia chargé d' affaires a.i. RP złożył kwiaty i zapalił świece przy pomniku Marii i Johana „Taaskohtumine” w dworskim parku.
Dla wszystkich gości małżonka attaché wojskowego RP tradycyjnie przygotowała drobne upominki: w tym roku były nimi choinkowe serca, lukrowane na biało-czerwono.
W wydarzeniu współorganizowanym przez Estońskie Muzeum Wojny – Muzeum generała Laidonera– udział wzięły laureatki Żabotów Marii z całej Estonii, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele instytucji partnerskich Ambasady RP w Tallinnie i Polonii oraz dziennikarze.
Tegoroczna edycja Salonu Urodzinowego Marii przygotowana została przy współpracy Fundacji „Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie”, realizującej w Estonii projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”.