Ślady Marii Laidoner-Kruszewskiej
Maria Laidoner-Kruszewska, żona generała Johana Laidonera, dowódcy Estońskich Sił Zbrojnych, pierwsza dama Estonii w okresie przedwojennym, do dziś symbolizuje bliską przyjaźń między Polską a Estonią, która kwitła w okresie międzywojennym i przetrwała czasy opresji ze strony dwóch totalitarnych reżimów.
Dworek w Viimsi - był etnią rezydencja generała Johana Laidonera i Marii Kruszewskiej-Laidoner. Obecnie mieści Estońskie Muzeum Wojny – Muzeum Generała Laidonera, gromadzące m.in. pamiątki po małżeństwie Laidonerów. Johan i Maria Laidoner mieszkali w nim od 1923 roku, aż do ich aresztowania i deportacji w 1940 r. przez władze sowieckie. Generał Laidoner zmarł 13 marca 1953 roku w więzieniu we Włodzimierzu w ZSRS. Marii władze sowieckie zezwoliły w 1956 roku wrócić do Estonii, lecz bez możliwości powrotu do rodzinnego domu i stolicy.
Lokalizacja: Viimsi, ul. Mõisa 1
Pomnik Johana Laidonera i Marii Kruszewskiej-Laidoner - Został wzniesiony z inicjatywy władz Viimsi i odsłonięty 12 lutego 2014 roku. Pomnik, zaprojektowany przez Juhana Kangilaskiego i Marię Freimann, symbolizuje ponowne spotkanie Johana i Marii Laidonerów, powracających do domu po długiej nieobecności za granicą.
Lokalizacja: Viimsi, Laidoneri Park, przy ul. Randvere
Grób Laidonerów – miejsce spoczynku Marii Kruszewskiej-Laidoner i grób symboliczny generała Johana Laidonera, który został pochowany we Włodzimierzu w ZSRS.
Lokalizacja: Tallin, zachodnia część cmentarza Sudalinna Kalmistu, od strony ul. Magasini 25a