W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział sekretarza stanu Szymona Szynkowskiego vel Sęka w spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych Bukareszteńskiej Dziewiątki

28.10.2021

W dniu 27 października br. sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk uczestniczył – w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua – w spotkaniu szefów dyplomacji państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9). Gospodarzem tegorocznego spotkania, na które zaproszono także wysokich rangą przedstawicieli Departamentu Stanu USA oraz Kwatery Głównej NATO, była Estonia.

B9

Rozmowy skoncentrowały się na przygotowaniach do spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w dniach 30 listopada – 1 grudnia br. w Rydze. Omówiono m.in. zagrożenia i wyzwania – konwencjonalne i asymetryczne – dla flanki wschodniej NATO oraz przestrzeni euroatlantyckiej, a także adaptację strategiczną Sojuszu w kontekście prac nad nową Koncepcją Strategiczną. Ministrowie zgodzili się co do konieczności formułowania realistycznej polityki NATO wobec Rosji, opartej na rozbudowywaniu zdolności do obrony i odstraszania, jak też konsekwentnym wzmacnianiu odporności. Wyrazili także solidarność z Polską, Litwą i Łotwą wobec zagrożenia hybrydowego na granicy z Białorusią.

- Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Tallinnie służyło budowaniu wspólnego rozumienia i reagowania na wyzwania bezpieczeństwa dla państw wschodniej flanki NATO, szczególnie w kontekście agresywnych działań Rosji. Jestem szczególnie zadowolony, że to właśnie Estonia, bliski partner polityczny i wojskowy Polski, kraj o podobnej percepcji zagrożeń dla swego bezpieczeństwa narodowego, gości w br. spotkanie ministerialne B9 - stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji. Jak ocenił wiceminister Szynkowski vel Sęk, nasz region musi ściślej współpracować, aby osiągnąć cele NATO, w tym zwiększyć synergię i interoperacyjność, tak w ramach B9, jak i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki powinny także aktywnie wspierać politykę otwartych drzwi NATO dla krajów Bałkanów Zachodnich i Europy Wschodniej w celu dalszego rozszerzania strefy bezpieczeństwa i stabilności.

Bukareszteńska Dziewiątka – inicjatywa Polski i Rumunii – została oficjalnie zainaugurowana spotkaniem prezydentów państw regionu w Warszawie w 2015 r., jako forum wymiany poglądów i koordynacji stanowisk w dziedzinie bezpieczeństwa krajów wschodniej flanki NATO (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria). Ostatnie spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbyło się w 2020 r. w Wilnie.

fot. MSZ Estonii

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}