W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego

29.04.2021

Udział wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego w dzisiejszym forum inwestycyjnym Inicjatywy Trójmorza „Invest in Three Seas” w Tallinnie był okazją do prezentacji potencjału gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej oraz ważnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych w tym regionie, jakim jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. W spotkaniu, którego gospodarzem była Kancelaria Prezydenta Republiki Estońskiej, uczestniczyli rządowi koordynatorzy ds. Inicjatywy Trójmorza z państw członkowskich. Jego głównym adresatem były środowiska przedsiębiorców w państwach bałtyckich i w Polsce.

wiceminister Jabłoński i minister Liimets

Podczas wizyty w Tallinnie wiceminister Jabłoński przeprowadził także konsultacje dwustronne w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które służyły omówieniu najważniejszych zagadnień w dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej, jak też zagadnienia regionalne oraz najbardziej aktualne kwestie z agendy UE. Ważnym tematem rozmów wiceszefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami estońskiego MSZ oraz Kancelarii Premiera Republiki Estońskiej były także kwestie związane z rozwojem Inicjatywy Trójmorza oraz perspektywy rozwoju polsko-estońskiej współpracy gospodarczej, w tym szczególnie w dziedzinie infrastruktury, energetyki i nowych technologii.

Wiceminister Paweł Jabłoński spotkał się również z minister spraw zagranicznych  Estonii, Evą-Marią Liimets. Rozmowa była okazją do ponownego przekazania zaproszenia od ministra spraw zagranicznych, prof. Zbigniewa Raua do złożenia wizyty w Warszawie.

Realizacja celów Inicjatywy Trójmorza pozwoli szybciej i bardziej efektywnie wypełnić zobowiązania wynikające z naszego członkostwa w UE.  Nasze działania będą sprzyjały wdrażaniu w szczególności polityki klimatycznej i agendy cyfrowej UE. Dlatego też proponujemy pogłębienie doczasowej współpracy trójmorskiej w ramach trzech filarów: transportu, energii i cyfryzacji,  m.in. o kwestie wykorzystania  wodoru i cyberbezpieczeństwo. Wspieramy także wizję „Three Seas Smart Connectivity” zaprezentowaną przez Estonię w trakcie szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinnie w zeszłym roku, która zakłada integrację elementów infrastruktury zarówno energetycznej, jak i transportowej, przy pomocy platform cyfrowych, co będzie kluczowe dla wzmacniania pozycji konkurencyjnej naszego regionu w skali globalnej – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

W Tallinnie wiceminister  Jabłoński  rozmawiał także z przedstawicielami Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej o perspektywach rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym szczególnie w obszarze energetyki. Polsko-Estońską Izbę Gospodarczą, która powstała w październiku 2020 roku, współtworzy 19 podmiotów działających w Polsce i Estonii, reprezentujących 10 sektorów gospodarki. Polska jest znaczącym partnerem handlowym dla Estonii plasując się na 7. miejscu w imporcie oraz 10. w eksporcie. Wartość polskiego eksportu do Estonii wyniosła w ubiegłym roku 1.235 mln EUR, a importu z Estonii – 259 mln EUR.

W programie dwudniowej wizyty zaplanowane jest także spotkanie wiceministra Pawła Jabłońskiego z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta Republiki Estońskiej.

W 2021 roku Polska i Estonia obchodzą stulecie stosunków dyplomatycznych. Wiceminister Jabłoński zapoznał się z wyeksponowaną w siedzibie estońskiego MSZ wystawą „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”. Wystawa, zrealizowana przez Ambasadę RP w Tallinnie i Estońskie Archiwum Narodowe była wcześniej zaprezentowana w Tartu, a od 5 maja 2021 roku będzie dostępna dla zwiedzających Łazienki Królewskie w Warszawie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego 

{"register":{"columns":[]}}