Wystawa „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” w Estońskim Archiwum Narodowym w Tartu
16.02.2021
Do końca lutego br. w siedzibie archiwum NOORA w Tartu można oglądać wystawę poświęconą stosunkom polsko-estońskim w okresie międzywojnia. Otwarciu wystawy towarzyszyło seminarium „Ars Diplomatica”, dedykowane 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią.
Wystawa jest rozszerzoną wersją ekspozycji prezentowanej w 2018 r. z okazji stulecia niepodległości Polski i Estonii, powstałej we współpracy Ambasady RP w Tallinnie z Estońskim Archiwum Narodowym. Nowym elementem są plansze dedykowane stosunkom dyplomatycznym w okresie międzywojnia, w związku z obchodzoną w tym roku rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami. Warto podkreślić, że Polska była trzecim państwem, które uznało niepodległość Estonii po I wojnie światowej.
Przy okazji wernisażu wystawy 15 lutego br., w siedzibie archiwum w Tartu odbyło się seminarium „Ars Diplomatica”, poświęcone stuleciu nawiązania stosunków dyplomatycznych. Ze względu na sytuację epidemiczną, miało ono charakter hybrydowy; część gości uczestniczyła na miejscu, umożliwiono też udział on-line. Uczestnicy seminarium wysłuchali przesłania minister spraw zagranicznych Estonii Evy-Marii Liimets, która podkreśliła strategiczne znaczenie sojuszu między Polską i Estonią. Ambasador Grzegorz Kozłowski przedstawił aspekty współpracy dwustronnej w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Dyrektor Estońskiego Archiwum Narodowego Priit Pirsko odniósł się do relacji polsko-estońskich na przestrzeni wieków, zwracając uwagę m.in. na rolę wybitnych Polaków studiujących na Uniwersytecie Dorpackim (obecnie Tartuskim) w XIX wieku i XX wieku. Historyk Estońskiego Muzeum Wojny Toomas Hiio przybliżył polsko-estońską współpracę wojskową w okresie międzywojnia, a estoński dyplomata Silver Loit przedstawił przebieg wizyt państwowych w 1930 r.: naczelnika Otto Strandmanna w Warszawie oraz prezydenta Ignacego Mościckiego w Tallinnie.
Przedstawione referaty zostały opublikowane w okolicznościowej publikacji „100 Years of Diplomatic Relations Between the Republic of Poland and the Republic of Estonia: Common Traces in a Difficult History”, wydanym przez Ambasadę RP w Tallinnie we współpracy z Uniwersytetem w Tartu.