W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski Medyczny Zespół Ratunkowy będzie wspierać Etiopię w walce z epidemią koronawirusa

22.09.2020

Ambasador desygnowany w Etiopii, Przemysław Bobak, powitał Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM na lotnisku w Addis Abebie. Misja przybyła na zaproszenie etiopskiego ministerstwa zdrowia i jest finansowana przez polskie władze. Zespół medyczny jest profesjonalną jednostką, działającą pod auspicjami WHO.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM na lotnisku w Addis Abebie

–Będzie to szósta misja Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w odpowiedzi na pandemię COVID-19 – mówi Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Z lekarzami i personelem medycznym w Etiopii chcemy się podzielić nie tylko doświadczeniem z polskich szpitali, ale także tym, zdobytym podczas wcześniejszych misji we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Libanie i na Madagaskarze. Będą nam pomagać specjaliści z Instytutu Karolinska w Szwecji – dodaje.

W rozmowie z prezesem Wilkiem polski ambasador podkreślił, jak ważna jest w tych dniach międzynarodowa solidarność i wspieranie partnerów na całym świecie w obliczu pandemii.

Członkowie zespołu przylecieli do Etiopii na zaproszenie tamtejszego ministerstwa zdrowia i pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Naszym pierwszym celem jest wsparcie funkcjonowania ogromnego, tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19, zorganizowanego w centrum kongresowym w Addis Abebie – mówi W. Wilk. Władze Etiopii planują otwarcie drugiego podobnego szpitala.

– Nasz wyjazd to nie tylko pomoc, ale także gest solidarności. Lekarze pracujący w wyspecjalizowanych szpitalach nie widzieli swoich rodzin od wielu tygodni. Wspierając szpitale dodatkowym personelem oraz doświadczeniem, chcemy pozwolić naszym etiopskim kolegom i koleżankom na chwilę odpoczynku, zebranie sił na kolejne miesiące walki z tą straszną pandemią – dodaje W. Wilk.

W 110-milionowej Etiopii codziennie notuje się od kilkuset do nawet powyżej tysiąca nowych zachorowań na COVID-19. Rząd w Addis Abebie sukcesywnie zwiększa liczbę testów, rozszerzając ich zakres daleko poza stolicę kraju. Dlatego Etiopczycy poprosili o pomoc polski zespół medyków, doświadczonych w walce z epidemią SARS-CoV-2. – Celem międzynarodowych zespołów medycznych jest odciążenie systemu zdrowia kraju, dotkniętego katastrofą lub epidemią. Dlatego zabraliśmy ze sobą ponad 500 kg wyposażenia, w tym własne środki ochrony indywidualnej, aby nie uszczuplać zasobów tego wyposażenia w etiopskich szpitalach – dodaje dr Wilk.

W czterotygodniowej misji będzie uczestniczyć 20 lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Działania Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Etiopii są finansowane przez Rząd RP.

{"register":{"columns":[]}}