Dżibuti
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Dżibuti zostały nawiązane 24 lutego 1980 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Republika Dżibuti (République de Djibouti) uzyskała niepodległość w wyniku referendum przeprowadzonego 8 maja 1977 r. W latach 1896 – 1977 obszar dzisiejszego Dżibuti znajdował się pod kontrolą Francji jako Somali Francuskie, a po 1967 r. jako Francuskie Terytorium Afarów i Issów. Stosunki dyplomatyczne z rządem prezydenta Hassana Guleda Aptidona zostały nawiązane 24 lutego 1980 r. Zgodnie z zapisami konstytucji z 15 września 1992 r. Dżibuti jest republiką o systemie prezydenckim. Obecnie urzędujący prezydent, Ismail Omar Guelleh, sprawuje władzę nieprzerwanie od 1999 r.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Polska nie posiada przedstawicielstwa dyplomatycznego w Republice Dżibuti. Za relacje polsko-dżibutyjskie odpowiada Ambasada RP w Addis Abebie, w Etiopii. Prowadzone są starania w celu powołania Konsula Honorowego RP w Dżibuti. Ostatnio Konsulat Honorowy RP funkcjonował w tym kraju w latach 1997-2007 pod kierownictwem Abdourahmana Mahameda Mahmouda Boreha.
Współpraca ekonomiczna
Gospodarka Dżibuti opiera się na usługach (ponad 75% PKB), związanych ze strategicznym położeniem geograficznym państwa nad Morzem Czerwonym. Morskie porty tranzytowe w stolicy kraju i Doraleh stanowią kluczowy element infrastruktury handlowej Rogu Afryki. Wymiana handlowa Polski z Dżibuti utrzymuje się na niskim poziomie (ok. 10 mln USD rocznie). Charakteryzuje się zmienną dynamiką i wyraźną przewagą eksportu nad importem.
Instytucje polskie działające na terenie Dżibuti
W Dżibuti aktywną działalność prowadzą instytucje charytatywne: Polska Akcja Humanitarna we współpracy z Caritas pomaga uchodźcom z Jemenu, którzy znajdują się w obozach w Dżibuti.