W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dokument informacyjny ESM, DG HOME KE oraz Wspólnego Centrum Badań

25.01.2021

Polityka UE w zakresie migracji pracowników: czas przejść od ram opartych na umiejętnościach do ram sektorowych.

Grafika poglądowa przedstawiająca notatnik oraz lupę

Pierwsza okrągły stół Europejskiej Sieci Migracyjnej zorganizowany we współpracy ze Wspólnym Centrum Badawczym i DG Home odbył się 5 listopada 2020 r. w środowisku wirtualnym.
 
Okrągły stół zgromadził największych ekspertów ze środowiska akademickiego, ośrodków analitycznych, organizacji międzyrządowych i międzynarodowych, a także państw członkowskich, aby omówić zakres, w jakim obecna polityka UE w zakresie migracji zarobkowej odpowiada rynkowi pracy pod względem obecnych i przyszłych potrzeb w zakresie umiejętności i sektorów. Zastanawiano się, czy nadszedł czas, aby przejść od ram opartych na umiejętnościach do ram bardziej sektorowych.
 
Kluczowe ustalenia spotkania:

  • Związek między potrzebami rynku pracy a migracją zarobkową nie jest oczywisty - migracja jest tylko jednym z wielu narzędzi radzenia sobie z niedoborem siły roboczej.
  • Konieczne jest ponowne przemyślenie relacji między migracją zarobkową a potrzebami rynku pracy oraz tego, w jaki sposób zawody i sektory o niskich i średnich kwalifikacjach można w sposób trwały włączyć do projektu polityki UE w zakresie migracji zarobkowej.
  • ESM i OECD współpracują z Komisją Europejską w celu dostarczenia informacji o wpływie pandemii na migrację w UE i poza nią, przydatnych rządom i decydentom. Efektem współpracy jest seria pięciu Informatorów o środkach podjętych na szczeblu krajowym i unijnym w odpowiedzi na COVID-19 i ich wpływie na migrację w celu zaradzenia negatywnym skutkom pandemii.
  • Mobilność umiejętności / partnerstwa talentów są postrzegane jako szansa dla UE, chociaż ustanowienie partnerstw obejmujących wszystkie kraje UE będzie trudne.
  • Trudno powiedzieć, czy podejście sektorowe lub podejście oparte na umiejętnościach jest lepsze w przypadku polityki UE w zakresie migracji pracowników, która odpowiada potrzebom rynku pracy, ponieważ zależy to od sektora. Umiejętności lub sektory nie powinny być wyborem zero-jedynkowym.


Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej

{"register":{"columns":[]}}