W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nielegalna migracja do UE na najniższym poziomie od 2013 r.

10.01.2021

Według wstępnych danych zebranych przez agencję Frontex liczba przypadków wykrycia nielegalnego przekroczenia granicy wzdłuż zewnętrznych granic UE spadła w ubiegłym roku o 13% do około 124 000 przypadków, w dużej mierze z powodu skutków ograniczeń związanych z COVID-19 wprowadzonych przez różne kraje. To najmniejsza liczba nielegalnych przekroczeń granicy od 2013 roku.

Trzech mężczyzn przygotowuje łódź do rejsu. W tle inna łódź oraz parking, na którym stoją samochodu.

Syryjczycy pozostali najczęściej zgłaszaną narodowością w 2020 r., Za nimi plasowali się Marokańczycy, Tunezyjczycy i Algierczycy.

Pomimo wzrostu na początku roku, szlak migracyjny wschodnio-śródziemnomorski ostatecznie odnotował największy spadek liczby przyjazdów -  spadły one o ponad trzy czwarte, do około 20 000. Liczba nielegalnych przekroczeń granicy w zachodniej części Morza Śródziemnego spadła o 29%, do około 17 000 przypadków.

Tymczasem Wyspy Kanaryjskie doświadczyły rekordowej liczby napływów migrantów do swoich brzegów w 2020 r., głównie z powodu znacznego wzrostu w ostatnich czterech miesiącach roku. W sumie na zachodnioafrykańskim szlaku migracyjnym wykryto ponad 22 600 nielegalnych przekroczeń granicy, czyli osiem razy więcej niż w roku poprzednim. Była to najwyższa liczba od czasu rozpoczęcia gromadzenia danych przez Frontex w 2009 r. Przemytnicy często korzystali z dużych statków rybackich zdolnych do przewozu większej liczby osób, które opuściły kraje Afryki Zachodniej, takie jak Mauretania, Senegal i Gambia.

Więcej migrantów również wybrało szlak środkowośródziemnomorski. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby wyjazdów z Tunezji, nieco więcej nielegalnych migrantów wykrytych na tej trasie opuściło Libię. W sumie liczba nielegalnych imigrantów w środkowej części Morza Śródziemnego wzrosła prawie trzykrotnie do ponad 35 600, co czyni go w tej chwili najbardziej aktywnym szlakiem migracyjny

Liczba nielegalnych migrantów na szlaku zachodniobałkańskim wzrosła o ponad trzy czwarte,, do około 27 000 przypadków.

Dostępne dane wskazują również, że migranci płci męskiej stanowili znacznie większą część całkowitej liczby nielegalnych migrantów przybywających do Europy, a kobiety stanowiły mniej niż jeden przypadek na dziesięć wykrytych przekroczeń granicy. Rok temu kobiety stanowiły jeden przypadek na cztery odnotowane.

Zmniejszył się również odsetek dzieci wykrytych w ubiegłym roku. W 2020 r. mniej więcej co 10 migrant miał mniej niż 18 lat, w porównaniu z 23% w 2019 roku.

Źródło: strona internetowa Frontex

{"register":{"columns":[]}}