Szef MSZ: Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium państw UE
27.03.2020
Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium wszystkich państw członkowskich w celu zapewnienia swobodnego przepływu osób, towarów i usług - wskazał podczas wideokonferencji z szefami dyplomacji państw UE minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Jak przekazał resort spraw zagranicznych, w poniedziałek odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych UE, która dotyczyła m.in. unijnej odpowiedzi na pandemię COVID-19. Ministrowie omówili koordynację pomocy konsularnej państw członkowskich w zakresie repatriacji obywateli UE, konieczność zapewnienia tranzytu przez terytorium UE dla obywateli państw członkowskich oraz utrzymania przepływu towarów i usług.
Według komunikatu MSZ Jacek Czaputowicz wskazał podczas spotkania, że "Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium wszystkich państw członkowskich w celu zapewnienia swobodnego przepływu osób, towarów i usług".
Czaputowicz przedstawił też działania Polski na rzecz zapewnienia solidarności UE w powrotach obywateli do domu, w tym decyzję o udostępnieniu akcji „LOT do domu” obywatelom innych krajów członkowskich UE w ramach miejsc niezajętych przez obywateli Polski.
Ministrowie rozmawiali także o dezinformacji. Wskazali na potrzebę przeciwdziałania nieprawdziwym informacjom dotyczącym reakcji UE na pandemię, w szczególności w ramach budowania pozytywnej narracji o efektywności unijnych działań.
"Zgadzam się, że rosyjskie podejście dezinformacyjne polega na zmniejszeniu zdolności UE do komunikowania się i działania w naszym własnym interesie" – podkreślił cytowany w komunikacie Czaputowicz.
Dodał także, że UE musi podjąć działania na rzecz złagodzenia gospodarczych i politycznych skutków pandemii poprzez utrzymanie zaangażowania wielostronnego. "Szczególnie ważne w tym względzie jest utrzymanie zaufania i współpracy z naszymi najbliższymi partnerami" – zaznaczył minister.
Podczas wideokonferencji rozmawiano również o sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib i związany z nią kryzys migracyjny. Szef polskiego MSZ podkreślił wagę wysiłków na rzecz utrzymania kruchego rozejmu w regionie. "Wszystkie strony muszą powrócić do negocjacji pod egidą ONZ" – zaznaczył Czaputowicz. Wskazał na potrzebę elastycznego podejścia Unii Europejskiej do Ankary.
"Turcja pozostaje naszym kluczowym sojusznikiem w NATO i bardzo ważnym partnerem dla UE" – dodał Czaputowicz. Podkreślił, że "nie może więc być mowy o jej izolacji" oraz że "niezbędny jest dialog w celu znalezienia rozwiązania problemów w relacjach Turcji z UE".
Źródło: strona internetowa forsal.pl