W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opowiadamy Polskę Światu

11.12.2020

W ramach tej inicjatywy naukowcy, historycy i politycy dzielą się swoimi przemyśleniami na temat najnowszej historii Polski.

Opowiadamy Polskę Światu

Przekazujemy Państwu szereg artykułów nawiązujących do 50. rocznicy Grudnia 1970 i 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które jednocześnie wyjaśniają odmienność doświadczeń historycznych państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej. Zachęcamy do lektury.

 

1. Prof. Renato CRISTIN Europa musi definitywnie potępić komunizm i związaną z nim zbrodniczą ideologię

"Jeśli w końcu zdecydujemy się ostatecznie potępić komunizm, to jednomyślne odrzucenie tej nieliberalnej, antyeuropejskiej, antychrześcijańskiej, kryminalnej i antyludzkiej ideologii mogłoby wzmocnić zarówno więzi międzyludzkie, jak i więzi pomiędzy narodami Europy"

BIO: Profesor Uniwersytetuw Trieście we Włoszech, były dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Berlinie i były dyrektor naukowy Fondazione Liberal w Rzymie.

2. Bernard GUETTA Komunizm był nie do obrony

"Przemoc stała się nieodłącznym atrybutem reżimów rządzących w ZSRR oraz państwach Europy Środkowej i Wschodniej."

BIO: Francuski eurodeputowany (Renew Europe). Od 1978 do 1990 r. dziennikarz „Le Monde” specjalizujący się w Europie Centralnej, później kierował „L’Expansion” i „Le Nouvel Observateur”.

3. Prof. François HARTOG Renesans Europy Środkowej

"Nikt w czasie zimnej wojny nie podejrzewał, że możemy podział Europy przesunąć lub stłumić. I nikt, przynajmniej na Zachodzie, nie był przygotowany na upadek imperium sowieckiego i wszystkie konsekwencje, w tym poznawcze, z tym związane."

BIO: Historyk francuski, profesor École des hautes études en sciences sociales (EHESS) w Paryżu, gdzie kieruje katedrą starożytnej i nowoczesnej historiografii. Najnowsza książka: Chronos, L’Occident aux prises avec le temps.

4. Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI Imperialne kuszenie Europy

"Warto pamiętać, że to na oporze Polaków i Węgrów, o bardzo wyrazistej tożsamości narodowej i wielkim poczuciu wolności, załamał się „blok wschodni”. To bunt tych peryferii sowieckiego imperium, pozornie skazanych na porażkę w obliczu potęgi metropolii, walnie przyczynił się do jego upadku."

BIO: Polski socjolog, filozof społeczny, profesor Uniwersytetu w Bremie, eurodeputowany.

5. Jarosław SZAREK Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów

"Tragedia na polskim wybrzeżu, w Gdańsku, sprzed 50 lat, składa się na wspólnotę losów Europy Centralnej uciskanej przez komunistów"

BIO: Historyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej

6. Prof. Michel WIEVIORKA Wspólne przeżycia łączą kraje Europy Centralnej

"Potrzeba jeszcze wiele czasu, by różnice wynikające z „żelaznej kurtyny” się zatarły. W tym sensie możemy wciąż mówić, że Europa jest wciąż podzielona na dwa bloki."

BIO: Francuski socjolog, profesor w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, autor m.in. “L’antisémitisme”, “Le racism”, “Neuf leçons de sociologie”

Materiały

Prof. Renato CRISTIN Europa musi definitywnie potępić komunizm i związaną z nim zbrodniczą ideologię
Cristin​_PL​_.jpg 0.42MB
Bernard GUETTA Komunizm był nie do obrony
GUETTA​_PL.jpg 0.40MB
Prof. François HARTOG Renesans Europy Środkowej
HARTOG​_PL.jpg 0.44MB
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI Imperialne kuszenie Europy
KRASNODĘBSKI​_PL.jpg 0.41MB
Jarosław SZAREK „Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów”
SZAREK​_PL.jpg 0.43MB
Prof. Michel WIEVIORKA Wspólne przeżycia łączą kraje Europy Centralnej
WIEWIORKA​_PL.jpg 0.42MB
{"register":{"columns":[]}}