W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus COVID-19 – aktualne zalecenia w Finlandii

17.04.2020

Poniżej znajdą Państwo aktualne zalecenia fińskich władz, dotyczące postępowania w przypadku koronawirusa. Źródłem tych informacji są: Szpital Uniwersytecki w Helsinkach (www.hus.fi), THL (Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej, www.thl.fi) oraz valtioneuvosto.fi (oficjalna strona fińskiego rządu).

koronawirus_PL

1. W przypadku, gdy masz lekkie objawy chorobowe i nie jesteś w grupie ryzyka, zostań w domu i odpoczywaj do czasu, aż stan chorobowy ustąpi.

2. W razie nasilenia się objawów (gorączka powyżej 38°C, trudności z oddychaniem, uporczywy kaszel) skontaktuj się ze swoim regionalnym ośrodkiem zdrowia, właściwym dla miejsca zamieszkania. Nie odwiedzaj osobiście żadnego ośrodka zdrowia/szpitala, zadzwoń!

3. W przypadku ostrych objawów chorobowych skontaktuj się z Centrum Pogotowia (päivystys) w Twojej okolicy. Ogólny numer kontaktowy do Centrum Pogotowia to 116 117.

4. W przypadku zagrożenia życia (bezdech, brak tlenu) zadzwoń na numer alarmowy 112.

5. Na Infolinii pod numerem 0295 535 535 (po fińsku, szwedzku i angielsku) można uzyskać ogólne informacje na temat koronawirusa. Konsultacje są dostępne w dni powszednie od 8:00 do 21:00 oraz w soboty od 9:00 do 15:00. Konsultacje są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie są w stanie uzyskać informacji z internetu. Infolinia nie zapewnia porad prawnych ani zdrowotnych.

Poniżej znajdują się kryteria wyznaczone przez HUS (Szpital Uniwersytecki w Helsinkach), które trzeba spełnić, aby być poddanym testowi na obecność koronawirusa. Test jest przeznaczony dla osób, u których wystąpił którykolwiek z poniższych objawów w ciągu 14 dni przed rozpoczęciem leczenia:

- ostra infekcja górnych dróg oddechowych (wystarczy jeden objaw: gorączka, kaszel, ból gardła, katar, duszność, utrata węchu/smaku),

- biegunka, ból brzucha.

Jednocześnie, by spełniać kryteria do wykonania testu należy znaleźć się w jednej z grup docelowych, w której wykonywane są testy na obecność koronawirusa, tj.:

-pacjenci przyjmowani do szpitala na leczenie,

-osoby z grupy ryzyka (wiek powyżej 70 lat, choroby serca i układu krążenia, choroby płuc, cukrzyca, choroby wątroby, patologia systemu odpornościowego, np. nowotwór, chorobliwa otyłość),

-osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną,

-osoby wykonujące zawody krytyczne (np. pracownicy medyczni, policjanci, nauczyciele).

Pamiętaj, że wszyscy obcokrajowcy mają prawo do pilnej opieki medycznej, w razie potrzeby, która zaistnieje niespodziewanie podczas pobytu w Finlandii. Jeśli pacjent nie jest uprawniony do publicznej opieki zdrowotnej na podstawie przepisów UE lub umów dwustronnych, musi uiścić opłatę pokrywającą pełen koszt usługi. W tym przypadku ważne jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

{"register":{"columns":[]}}