W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 101. rocznicy odzyskania Niepodległości RP oraz Dnia Wojska Polskiego

08.11.2019

8 listopada br. w sali rycerskiej w Helsinkach w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się koncert orkiestry z Krakowa „Capella Cracoviensis” oraz przyjęcie.

Obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości RP oraz Dnia Wojska Polskiego

Ambasador RP w Helsinkach Piotr Rychlik oraz attaché obrony pułkownik Rafał Szczepkowski powitali licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się członkowie korpusu dyplomatycznego, reprezentanci sił zbrojnych oraz administracji fińskiej, dziennikarze, przedstawiciele świata kultury i nauki oraz Polonia.

P. Rychlik po raz pierwszy miał zaszczyt powitać przyjaciół Polski w nowej roli Ambasadora RP w Helsinkach. Korzystając z tej okazji, wyraził szczerą wdzięczność władzom Finlandii za ciepłe i serdeczne przyjęcie. Zobowiązał się podczas swojego pobytu w Helsinkach nie szczędzić wysiłków, by dalej rozwijać stosunki polsko-fińskie oraz utrzymywać przyjazne kontakty z kolegami z korpusu dyplomatycznego.

Ambasador wspomniał, iż Polska i Finlandia cieszą się dobrymi i stabilnymi kontaktami dwustronnymi. W lutym następnego roku upłynie sto lat, odkąd nawiązano stosunki dyplomatyczne pomiędzy naszymi państwami. Stanowić to będzie dobrą okazję do refleksji nad naszą wspólną historią oraz nad przyszłymi wyzwaniami.

Ambasador w swoim przemówieniu nawiązał również do roku 2019, którego druga połowa upływa Finlandii pod znakiem prezydencji w Radzie UE. Dla Polski 2019 był rokiem rocznic. Wspominając ponownie Unię Europejską, Ambasador podkreślił, że w maju br. Polska świętowała 15 lat członkostwa w Unii. W marcu z kolei upłynęło 20 lat, odkąd Polska została członkiem NATO. Te dwa niezwykłe wydarzenia były możliwe dzięki demokratycznej transformacji, którą Polska przeszła 30 lat temu.

„Polska odgrywa aktywną rolę na arenie międzynarodowej. Misja Polski jako niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w ciągu ostatnich dwóch lat jest podstawowym przykładem naszej obecności na arenie międzynarodowej. W maju z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w drodze konsensu ustanowienie Międzynarodowego dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy z powodu religii lub przekonań, który będzie obchodzony będzie 22 sierpnia każdego roku. Dzień po zakończeniu kadencji w Radzie Bezpieczeństwa Polska rozpocznie trzyletnią kadencję w Radzie Praw Człowieka, która jest kolejnym ważnym organem systemu ONZ. Z niecierpliwością oczekujemy współpracy z innymi partnerami na wszystkich forach krajowych w celu budowania pokoju i dobrobytu, a także szacunku i wzajemnego zrozumienia między narodami.”

Pułkownik Rafał Szczepkowski wspomniał w swoim przemówieniu, iż „co roku 11 listopada Polacy wspólnie świętują odzyskanie niepodległości po 123 latach rozbiorów. Jest to symbol naszej tożsamości narodowej. Żołnierze polscy stawali do walki o swoją tożsamość w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań: styczniowego i listopadowego, u boku armii Napoleona. W latach I wojny światowej prężnie funkcjonowały Polska Organizacja Wojskowa oraz Legiony Polskie. Działania zbrojne obywateli zrzeszonych w tych organizacjach walnie przyczyniły się do ostatecznego sukcesu. Dziś żołnierze Wojska Polskiego z dumą i honorem sięgają do tych tradycji. Co roku 11 listopada Siły Zbrojne wspominają swoich poprzedników, którzy dali przykład, jak walczyć o to, co najważniejsze – własne państwo i niepodległość. Finlandię i Polskę łączą podobne doświadczenia historyczne, a także współpraca na wielu płaszczyznach, także w zakresie bezpieczeństwa militarnego. Dlatego cieszymy się, że możemy świętować ten ważny dla Polaków dzień – 11 listopada, razem z naszymi fińskimi przyjaciółmi”.

{"register":{"columns":[]}}