W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Finlandii

27.01.2020

W dniu 27 stycznia br. w budynku pierwszego parlamentu Finlandii odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Holocaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane są corocznie przez Fińskie Stowarzyszenie Pamięci o Holocauście (IHRA Finland) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Minister Spraw Zagranicznych Finlandii P. Haavisto wystąpił z przemówieniem otwierającym tegoroczne wydarzenie.

Holocaust 11

„Finlandia dołączyła do IHRA, aby upamiętnić Holokaust, promować edukację i tolerancję oraz walczyć z rozpowszechnianiem zniekształconych informacji, ignorancji i nienawiści. Każdy ma prawo do ochrony bez względu na pochodzenie etniczne lub religijne”- podkreślił Minister w swoim wystąpieniu. Z ubolewaniem wspomniał o akcie wandalizmu, który miał miejsce w synagodze w Turku 27.01 br.  

Wielu prelegentów wydarzenia zaznaczyło konieczność stałej analizy wniosków płynących z Holokaustu i jego współczesnego, przede wszystkim edukacyjnego znaczenia na świecie.

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Rychlik w swoim przemówieniu zaznaczył, iż „obchodząc 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady ulokowanego na ziemiach okupowanej Polski, pamiętamy, że Auschwitz był i pozostanie na zawsze symbolem najwyższego zła w historii ludzkości.” Ambasador zauważył, iż „20. rocznica Deklaracji Sztokholmskiej, aktu założycielskiego IHRA dla państw-sygnatariuszy oznacza stałe i konsekwentne wspieranie upamiętnienia, badań i edukacji na temat Holokaustu i jego ofiar. Cele przewidziane przez założycieli IHRA są dziś wyjątkowo istotne, ponieważ obserwujemy próby przepisania i wypaczenia historii Holokaustu. Chociaż jest to fakt dobrze znany, chciałbym wyraźnie powtórzyć, że mój kraj, Polska, był pierwszą ofiarą II wojny światowej. Z sześciu milionów polskich obywateli, którzy stracili życie podczas tej strasznej wojny, trzy miliony to byli polscy Żydzi. Próby obarczenia Polski odpowiedzialnością za nazistowskie zbrodnie lub insynuacje, że Polska współpracowała z Hitlerem, nie tylko stanowią kłamstwo historyczne, ale przede wszystkim obrazę wszystkich, którzy stracili życie w okrucieństwach wojny.”

Ambasador przytoczył wypowiedź ministra spraw zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza na spotkaniu IHRA, które odbyło się 19 stycznia w Brukseli: „Zachowanie pamięci o Holokauście to nasza wspólna odpowiedzialność, której Polska jest w pełni zaangażowana. Odpowiedzialność, której nigdy nie należy nadużywać przy próbach reinterpretacji historii lub osiągania korzyści politycznych.” Ambasador wspomniał również artykuł Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreśla, że  „Nie przestaniemy starać się, aby świat pamiętał tę zbrodnię. Aby nic takiego się więcej nie powtórzyło.”

Uroczystości były poprzedzone seminarium przygotowanym przez IHRA Finlandia, które poświęcone było pamięci o Holokauście i potrzebie edukacji współczesnej młodzieży, szczególnie w kontekście narastających przejawów antysemityzmu oraz różnych antagonizmów na świecie.

Podczas spotkania oddano hołd oraz uczczono minutą ciszy ofiary Holokaustu.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}