W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W muzeum EMMA została otwarta wystawa „W poszukiwaniu teraźniejszości”. Wśród prac znajdują się dzieła polskiej artystki Agnieszki Kurant.

26.08.2022

Wystawa bada złożone interakcje między sztuką, technologią i naturą. Jej tytuł, „W poszukiwaniu teraźniejszości”, odnosi się do tytułowego zbioru esejów (1929) fińskiego autora Olavi Paavolainena, który analizuje doświadczenia i tożsamość współczesnych ludzi w szybko zmieniającej się epoce.

A. Kurant 4

Technologia jest czasami postrzegana jako przeciwieństwo natury, a sztuczna inteligencja jako zagrożenie dla ludzkości. Dla artystów tej wystawy technologia jest jednak przede wszystkim szansą. Niektórzy z nich współpracują ze sztuczną inteligencją, aby stworzyć zupełnie nowy rodzaj sztuki, podczas gdy inni badają potrzebę opracowania systemów, które uczynią sztuczną inteligencję bardziej równą, przejrzystą i dostępną.

 

Artystów interesuje nowy rodzaj współistnienia człowieka z naturą, który nie opiera się na wartościach użytkowych natury. Poszukują nowych podejść do głównych wyzwań, przed którymi obecnie stoimy, takich jak utrata bioróżnorodności. Technologia jest wykorzystywana w pracach na wystawie do wizualizacji rzeczy, które mogą pomóc nam uchwycić różnorodność przyrody. Wielu artystów zwraca naszą uwagę nie tylko na sztuczną inteligencję i jej potencjał, ale także na inne inteligencje występujące w naturze.

 

Kluczowym motywem wielu prac jest oddziaływanie rzeczywistości przesiąkniętej technologiami, która kształtuje naszą tożsamość i nasze spojrzenie na człowieczeństwo. Być może przy pomocy technologii uda nam się osiągnąć coś, co pomoże nam zrozumieć samych siebie, ale też urozmaici nasze relacje z naturą. Jaką sztukę wspólnie tworzą ludzie i sztuczna inteligencja?

 

Artyści wystawy to: Refik Anadol, Dora Budor, Sougwen Chung, Heather Dewey-Hagborg, Stephanie Dinkins, Agnieszka Kurant, Teemu Lehmusruusu, Brandon Lipchik, Rafael Lozano-Hemmer, Sondra Perry, Jaakko Pietiläinen, Anna Ridler, Raimo Saarinen, Jakob Saarinen Steensen, Jenna Sutela i Lu Yang.

 

Program „W poszukiwaniu teraźniejszości” został zaplanowany i zrealizowany we współpracy z Uniwersytetem Aalto, Teatrem Miejskim Espoo i Festiwalem w Helsinkach.

Część prac na wystawie pochodzi z Kolekcji Sztuki Fundacji Saastamoinena lub Kolekcji EMMA. Na wystawę powstały również nowe prace, m.in. praca Agnieszki Kurant "Ogród chemiczny"

 

Kuratorami wystawy są Arja Miller i Ingrid Orman.

Zarządzanie projektem: Milja Liimatainen

Projekt graficzny: Milla Rissanen

 

Partnerzy wystawy: Fundacja Saastamoinen, Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada RP w Helsinkach, Ambasada Danii w Helsinkach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}